20 Yanvar – milli iradənin və azadlığın təntənəsi
AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən 20 Yanvar faciəsinin 26-cı ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Tədbir iştirakçıları 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsini birdəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Toplantıda çıxış edən Şuranın sədri, dosent Famin Salmanov  20 Yanvarın Azərbaycan xalqının tarixində milli oyanış günü olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, 20 Yanvar –tariximizdə qanla yazılmış bir qara səhifə olsa da ancaq o, təkcə faciə deyil, həm də Azərbaycanın uzun illər mübarizə apardığı  istiqlal və hürriyət savaşının  zəfəri, milli iradənin və azadlığın təntənəsidir. Bu tarixin, eyni zamanda, Azərbaycanın istiqlal yolunun ilk zirvəsi, milli məfkurənin oyanış günü olduğu diqqətə çatdırılıb.
F.Salmanov bildirib ki, ilk dəfə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 20 Yanvar faciəsinə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət verilib. 1993-cü ildən sonra isə bu faciənin səbəblərinin araşdırılması, onu törədənlərin məsuliyyətə cəlb olunması, 20 Yanvar hadisələrinin əbədiləşdirilməsi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində mühüm işlər görülüb.
Tədbirdə Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Mehman Həsənov “20 Yanvar faciəsinin bədii ədəbiyyatda inikası”, A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun elmi işçisi Həlimə Kazımova “1980-1990 cı illərdə Azərbaycanda siyasi vəziyyət və qanlı Yanvar” və hüquq elmlər doktoru Ayxan Rüstəmzadə “20 Yanvar hadisələrin hüquqi akspektdən baxışı” mövzularında çıxış edərək, bu qanlı hadisənin xronikası, Azərbaycanda və dünyada ona verilən hüquqi və siyası qiymət haqqında fikirlərini bölüşüblər. Çıxış edənlər qanları ilə qəhrəmanlıq tariximizə parlaq səhifələr yazaraq şəhidlik zirvəsinə ucalan istiqlal mücahidlərinin xatirəsinin xalqımız tərəfindən həmişə böyük məhəbbətlə anıldığını bildiriblər.

January 20 is a triumph of national will and freedom
ANAS Council o f Young Scientists and Specialists held commemoration event dedicated to the 26th anniversary of January 20 tragedy in the main building of ANAS.
Speaking at the meeting, Chairman of the Council, senior lecturer Famin Salmanov stressed that the January 20 is the national awakening day of Azerbaijan people in history. He noted that, the January 20 is a black page in our history; it is not only a tragedy, but also first peak of Azerbaijan’s independence.
This tragedy has been legally estimated by national leader Heydar Aliyev for the first time.
Also were done important works in identifying of responsible people for this tragedy, perpetuating of the January 20 events and delivering to the world community the facts of crimes against of the Azerbaijani people.
Speaking on the topics scientific worker of the Institute of Literature Mehman Hasanov on "Reflection of the January 20 tragedy in literature", scientific worker of the Institute of History Halima Kazimova on "Bloody January and political situation in Azerbaijan in 1980-1990" and Doctor of Law Aykhan Rustamzadeh on "Review of legal aspects of January 20 events" and shared their opinions about chronicles of this bloody incident and the legal and political assessment of this events in Azerbaijan and world. Noted that, valor and courage of the patriot sons of the homeland, who were the victims of this tragedy will be eternally stored in memory of the Azerbaijani people.