Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro iclasında mühüm məsələlər müzakirə edilib
Yanvarın 21-də AMEA Rəyasət Heyətində Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov açıb. Bugünkü görüşün əhəmiyyətini vurğulayan alim bölmə qarşısında duran əsas vəzifələrdən söz açıb. Bildirib ki, əsas hədəflərimizdən biri BTEB-in kadr potensialını gücləndirilmək və gəncləri elmi-tədqiqatlara cəlb etməkdir.
Alim Akademiyanın magistratura pilləsi üçün dərslik və dərs vəsaitlərinin hazırlanması məsələsinə də toxunub. Qeyd edib ki, Akademiyanın masgitratura pilləsində, eyni zamanda ölkənin ali məktəblərində təhsilin keyfiyyətini yüksəldilməsi baxımından prioritet elmi istiqamətlərdə dərs vəsaitləri hazırlanmalıdır.
O, Akademiya institutlarında xarici dil kurslarının təşkil olunmasının vacibliyini də qeyd edib. Həmçinin vurğulayıb ki, elmi-tədqiqat və təcrübə məqsədilə xarici ölkələrə ezamiyyətə göndərilmiş bölmə əməkdaşları Elmi Şura qarşısında hesabatla çıxış etməlidirlər. Akademik  alim və tədqiqatçıları dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli jurnallarında daha çox məqalə çap etməyə səsləyib.
Ə.Əmiraslanov 2016-cı ilin may ayında Azərbaycanın görkəmli alimi və tanınmış ictimai-siyasi xadimi, akademik Vəli Axundovun anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə AR Prezidentinin 15 yanvar 2016-cı il tarixində imzaladığı Sərəncamı xatırladıb. Bu məsələ ilə bağlı qərar layihəsinin hazırlanması barədə BTEB-ə tapşırıq verib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradovun “Bioinformatika üzrə terminlər lüğəti”nin nəşri məsələsinə baxılıb.

На заседании бюро Отделения биологических и медицинских наук НАНА были обсуждены важные вопросы
21 января в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН).
Мероприятие вступительным словом открыл академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов.
Подчеркнув значение сегодняшней встречи, ученый рассказал об основных задачах, стоящих перед Отделением. Он отметил, что наша главная цель заключается в укреплении кадрового потенциала Отделения и привлечении молодежи в научные исследования.
Ученые также коснулся вопроса подготовки учебников и учебных пособий для магистерской ступени образования Академии. Отметил, что должны быть подготовлены учебные пособия по приоритетным научным направлениям с точки зрения повышения качества образования в магистратуре Академии и вузах страны.
Он подчеркнул важность организации в институтах Академии курсов иностранных языков. Было отмечено, что сотрудники Отделения направленные в командировку в зарубежные страны в научно-исследовательских целях должны выступить с отчетом перед Ученым советом. Академик призвал ученых и исследователей опубликовать свои статьи в авторитетных журналах мира с высоким индексом цитирования.
А.Амирасланов также напомнил Распоряжение Президента АР от 15 января 2016 года, подписанное по случаю исполнения 100-летия видного азербайджанского ученого и известного общественно-политического деятеля, академика Вели Ахундова в мае 2016 года. Академик дал Отделению поручение о подготовке проекта решения по данному вопросу.
На заседании также был рассмотрен вопрос издания «Терминологического словаря по биоинформатике» члена-корреспондента НАНА Ильхама Шахмурадова.