Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro iclasında mühüm məsələlər müzakirə edilib
Yanvarın 21-də AMEA Rəyasət Heyətində Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov açıb. Bugünkü görüşün əhəmiyyətini vurğulayan alim bölmə qarşısında duran əsas vəzifələrdən söz açıb. Bildirib ki, əsas hədəflərimizdən biri BTEB-in kadr potensialını gücləndirilmək və gəncləri elmi-tədqiqatlara cəlb etməkdir.
Alim Akademiyanın magistratura pilləsi üçün dərslik və dərs vəsaitlərinin hazırlanması məsələsinə də toxunub. Qeyd edib ki, Akademiyanın masgitratura pilləsində, eyni zamanda ölkənin ali məktəblərində təhsilin keyfiyyətini yüksəldilməsi baxımından prioritet elmi istiqamətlərdə dərs vəsaitləri hazırlanmalıdır.
O, Akademiya institutlarında xarici dil kurslarının təşkil olunmasının vacibliyini də qeyd edib. Həmçinin vurğulayıb ki, elmi-tədqiqat və təcrübə məqsədilə xarici ölkələrə ezamiyyətə göndərilmiş bölmə əməkdaşları Elmi Şura qarşısında hesabatla çıxış etməlidirlər. Akademik  alim və tədqiqatçıları dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli jurnallarında daha çox məqalə çap etməyə səsləyib.
Ə.Əmiraslanov 2016-cı ilin may ayında Azərbaycanın görkəmli alimi və tanınmış ictimai-siyasi xadimi, akademik Vəli Axundovun anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə AR Prezidentinin 15 yanvar 2016-cı il tarixində imzaladığı Sərəncamı xatırladıb. Bu məsələ ilə bağlı qərar layihəsinin hazırlanması barədə BTEB-ə tapşırıq verib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradovun “Bioinformatika üzrə terminlər lüğəti”nin nəşri məsələsinə baxılıb.

On January 21, ANAS Presidium held next bureau meeting of the Department of Biological and Medical Sciences (DBMS).
Opening the meeting, Academician-secretary of the Department, Academician Ahliman Amiraslanov underlined key tasks before department and stated that, one of the key targets is to strengthen staff potential and involve the youth to researches.
Scientist tocuhed upon preparation of manuals and methodic aids for master studies of academy as well. Methodic aids should be developed in priority directions of science due to increase quality of education both in master studies of academy and highest schools of the country, he noted.
He also stated the necessity of organizing courses of foreign languages and stressed out that, department associates who were sent to abroad for probation should report before Academic Council. Academician challenged scientist and researchers to publish more articles on the world’s prestigious journals with impact factor.
A.Amiraslanov reminded the Order of the AR President dated January 15, 2016 on celebrating notable Azerbaijan scientist and social figure, Academician Veli Akhundov’s 100th anniversary in May 2016. He charged DBMS to prepare draft resolution related this issue.
Meeting discussed the publication issue of “Terms vocabulary on Bioinformatics” by corresponding member of ANAS Ilham Shahmuradov as well.