Bakı şəhəri 189-190 nömrəli tam orta məktəbin 7-ci sinif şagirdləri AMEA-nın Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağında olublar. Məqsəd botanika sahəsində aparılan müasir tədqiqat işləri ilə tanış olmaq və şagirdlərin bu fənn üzrə əldə etdikləri nəzəri biliklərinin praktiki yolla möhkəmləndirilməsi idi.
Şagirdlərə Azərbaycanın zəngin bitki müxtəlifliyi, onların qorunmasında və tədqiqində institutun Herbari Fondunun rolu barədə məlumat verilib, onlara Fondda saxlanılan bəzi tarixi nüsxələr göstərilib, həmçinin, herbari nümunələrinin hazırlanması və rəqəmsallaşdırılaraq Avropa məlumat bazasına daxil edilməsi nümayiş etdirilib.
Azərbaycanın Hirkan meşələrinin bəzi relikt ağac növlərini əks etdirən “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” adlı sərgi və Muzeyin interaktiv vasitələrlə təchizi məktəblilərin marağına səbəb olub. Onlara relikt ağaclardan bəziləri ilə Botanika Bağının canlı kolleksiyasında tanış olmaq imkanı da yaradılıb. Şagirdlər Bağa introduksiya olunmuş müxtəlif bitkilərlə (Azərbaycan florasına aid endem və nadir bitkilər, dərman bitkiləri və s.) əyani tanış olmaqla yanaşı, bu bitkilərin təbii yayılma əraziləri, onların əhəmiyyəti, mühafizə problemləri haqda da geniş məlumat əldə ediblər.
Məktəbin botanika müəllimi Adil Cəfərov görüşün şagirdlərin botanika fənni üzrə qazandıqları biliklərin ümumiləşdirilməsi və dərinləşməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb, Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının rəhbərliyi və əməkdaşlarına minnətdarlığını bildirib.

Students acquainted with modern researches carried out at ANAS Central Botanical Garden and Institute of Botany
Students of 7th class of Baku secondary school # 189-190 visited ANAS Central Botanical Garden and Institute of Botany.
The main goal was to get acquainted with the work of modern research in the field of botany, strengthening of obtained theoretical knowledge by the practical way in this field.
Students were informed about Azerbaijan’s rich plant diversity, role of the Herbarium Foundation of Institute in their protecting and researching, also demonstrated some historical samples, stored at the Foundation, as well as, preparation of herbarium samples, digitized and included into the Europe database.
"The green treasury of Azerbaijan" exhibition reflecting some relict species of Azerbaijan trees of “Hyrcanian” forest and equipments of the Museum by interactive media has caused great interest of students.
Also was created an opportunity to be acquainted by some relic trees in a live collection of the Botanical garden.
Along with visual overview with different introduced plants, the students received detailed information about natural areas of plant distribution, their importance and protection problems.
Botany teacher of school Adil Jafarov stressed that, this meeting is of great importance from the standpoint of generalization and deepening students' knowledge in Botany and thanked the management and staff of the Central Botanical Garden and Institute of Botany.