Bakı şəhəri 189-190 nömrəli tam orta məktəbin 7-ci sinif şagirdləri AMEA-nın Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağında olublar. Məqsəd botanika sahəsində aparılan müasir tədqiqat işləri ilə tanış olmaq və şagirdlərin bu fənn üzrə əldə etdikləri nəzəri biliklərinin praktiki yolla möhkəmləndirilməsi idi.
Şagirdlərə Azərbaycanın zəngin bitki müxtəlifliyi, onların qorunmasında və tədqiqində institutun Herbari Fondunun rolu barədə məlumat verilib, onlara Fondda saxlanılan bəzi tarixi nüsxələr göstərilib, həmçinin, herbari nümunələrinin hazırlanması və rəqəmsallaşdırılaraq Avropa məlumat bazasına daxil edilməsi nümayiş etdirilib.
Azərbaycanın Hirkan meşələrinin bəzi relikt ağac növlərini əks etdirən “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” adlı sərgi və Muzeyin interaktiv vasitələrlə təchizi məktəblilərin marağına səbəb olub. Onlara relikt ağaclardan bəziləri ilə Botanika Bağının canlı kolleksiyasında tanış olmaq imkanı da yaradılıb. Şagirdlər Bağa introduksiya olunmuş müxtəlif bitkilərlə (Azərbaycan florasına aid endem və nadir bitkilər, dərman bitkiləri və s.) əyani tanış olmaqla yanaşı, bu bitkilərin təbii yayılma əraziləri, onların əhəmiyyəti, mühafizə problemləri haqda da geniş məlumat əldə ediblər.
Məktəbin botanika müəllimi Adil Cəfərov görüşün şagirdlərin botanika fənni üzrə qazandıqları biliklərin ümumiləşdirilməsi və dərinləşməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb, Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının rəhbərliyi və əməkdaşlarına minnətdarlığını bildirib.

Учащиеся 7 класса полной средней школы номер 189-190 города Баку побывали в Институте ботаники и Центральном ботаническом саду НАНА. Целью было ознакомление с проводимыми в области ботаники современными исследовательскими работами и укрепление теоретических знаний школьников по этому предмету.
Учащимся была предоставлена информация о богатом растительном разнообразии Азербайджана, роле Гербарного фонда института в их охране и исследовании, им были также показаны некоторые исторические экземпляры, а также продемонстрирована подготовка и оцифровка гербарных образцов и процесс включения их в Европейскую информационную базу.
Выставка «Зеленая сокровищница Азербайджана», отражающая некоторые реликтовые виды деревьев Гирканских лесов Азербайджана, и оснащенность Музея интерактивными средствами вызвало большой интерес школьников. Им также была создана возможность ознакомиться с некоторыми из реликтовых деревьев в живой коллекции Ботанического сада. Наряду с наглядным ознакомлением с различными интродуцированными растениями, школьники получили подробную информацию о природных территориях распространения растений, их значении и проблемах охраны.
Учитель ботаники школы Адиль Джафаров подчеркнул, что данная встреча имеет большое значение с точки зрения обобщения и углубления знаний учащихся по предмету ботаники, и выразил благодарность руководству и сотрудникам Центрального ботанического сада и Института ботаники.