AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli COP29 tədbirləri zamanı Bakı Olimpiya Mərkəzində Nobel mükafatı laureatı, Banqladeş Xalq Respublikası Müvəqqəti Hökumətinin Baş müşaviri Məhəmməd Yunusla görüşüb.
Qısamüddətli görüşdə iki ölkənin elmi qurumları arasında qarşılıqlı əlaqələr barədə söhbət aparılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Məhəmməd Yunusu Banqladeş Xalq Respublikası Müvəqqəti Hökumətinin Baş müşaviri vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik edib, onu AMEA-ya elmi ictimaiyyətin nümayəndələri ilə görüşə dəvət edib.

The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with Nobel Prize laureate and Chief Adviser to the Interim Government of the People’s Republic of Bangladesh, Muhammad Yunus, at the Baku Olympic Center during COP29 events.
During the short meeting, they spoke about the mutual relations between the scientific institutions of the two countries.
Academician Isa Habibbeyli congratulated Muhammad Yunus on his appointment as Chief Adviser to the Interim Government of the People’s Republic of Bangladesh and invited him to meet with the representatives of the scientific community at ANAS.