AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin arxeologiya fondunda “1951-1964-cü illərdə I Kültəpədə aparılmış qazıntılardan əldə edilmiş arxeoloji materialların yenidən işlənməsi və nəşri” adlı beynəlxalq layihə çərçivəsində tədqiqatlara başlanılıb.
Tədqiqatlara Naxçıvan Bölməsinin şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev və Fransa Milli Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşı Remi Berton rəhbərlik edirlər. Layihə iştirakçıları Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllimi Fizzə Quliyeva, Fransa Milli Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşları Katerina Marro və Nikolas Qailharddır. Fondun müdiri Nasir Quluzadə elmi-tədqiqat işlərinin uğurla tamamlanması üçün layihə iştirakçılarına lazımi kömək göstərir.
Tədqiqat işləri əsasən arxeologiya fondunda mühafizə olunan I Kültəpə tapıntılarının ölçülərinin götürülməsindən, qrafik və foto təsvirlərinin çəkilməsindən, eləcə də onlara aid məlumatların dəqiqləşdirilməsindən ibarətdir. Əldə edilən məlumatlar ümumiləşdirilərək nəşr olunacaq.

В Национальном музее истории Азербайджана НАНА начаты исследования в рамках международного проекта «Разработка и издание археологических материалов, выявленных в ходе раскопок, проведенных в Кюльтепе I в 1951-1964 гг.»
Исследования возглавляются заведующим отделом Нахчыванского отделения, членом-корреспондентом НАНА Вели Бахшалиевым и сотрудником Национального центра исследований Франции Реми Бертон. Участники проекта - преподаватель Нахчыванского государственного университета Физза Гулиева, сотрудники Национального центра исследований Франции Катерина Марро и Николас Гаилхард. Заведующим фондом оказывается необходимая помощь для успешного завершения проекта.
Исследовательские работы состоят в основном в уточнении размеров, подготовке графических изображений и фотографий находок, охраняемых в археологическом фонде. Полученные данные будут обобщены и изданы.