“Heydər Əliyev Ensiklopediyası” 2025-ci ildə hazır olacaq
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən məsələlərdən biri də “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi tərəfindən hazırlanan “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın cari vəziyyəti haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-nın Tədbirlər planından irəli gələrək “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlandığını söyləyib. Qeyd edib ki, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyü müzakirə edilərək təsdiqlənib və məqalələrin hazırlanması prosesinə başlanılıb.
Sonra “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin əməkdaşı Rüstəm Hacıyev çıxış edərək “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Ensiklopediya üçün nəzərdə tutulan məqalələrin hazırlanması prosesi sürətlə davam edir və görülən işlər aidiyyəti dövlət qurumlarından məlumatlar əldə olunaraq yerinə yetirilir. O, məqalələrin hazırlandıqdan sonra hər bir istiqamət üzrə müvafiq institutlara göndəriləcəyini və onların da rəyinin nəzərə alınacağını söyləyib. R.Hacıyev “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın 2025-ci ildə tam hazır olacağını diqqətə çatdırıb.
Məsələ ilə əlaqədar akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının cildlərinin elektron versiyasının İnternet məkanında yerləşdirilməsi ilə bağlı təklifini səsləndirib.
Həmçinin akademik Gövhər Baxşəliyeva və professor Kərim Şükürov çıxış edərək fikir və təkliflərini diqqətə çatdırıblar.
Akademik İsa Həbibbəyli Ensiklopediyanın yüksək səviyyədə hazırlanması və çapı üçün öz tapşırıqlarını verib.

На заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос о подготовке Научным центром «Азербайджанская национальная энциклопедия» «Энциклопедии Гейдара Алиева».
В своём выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с Планом мероприятий НАНА, разработанным в рамках «Года Гейдара Алиева», в Научном центре «Азербайджанская национальная энциклопедия» продолжается работа над «Энциклопедией Гейдара Алиева». На заседании Президиума НАНА, продолжил академик, был рассмотрен и утверждён словник энциклопедии, после чего началась работа над подготовкой соответствующих статей.
Затем сотрудник Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» Рустам Гаджиев рассказал о проделанных работах. Он отметил, что процесс подготовки статей для «Энциклопедии Гейдара Алиева» продолжается ускоренными темпами, работа выполняется на основе сведений, полученных от соответствующих государственных структур. Сказав, что все статьи будут направлены в соответствующие институты на рецензирование, Рустам Гаджиев добавил, что «Энциклопедия Гейдара Алиева» будет полностью готова к печати в 2025 году.
В своём выступлении по данному вопросу академик Расим Алигулиев выдвинул предложение, связанное с размещением электронной версии томов Азербайджанской национальной энциклопедии в Интернет-пространстве.
Далее своими мыслями и предложениями поделились академик Говхар Бахшалиева и профессор Керим Шукюров.
Академик Иса Габиббейли дал свои поручения в связи с подготовкой и изданием Энциклопедии на высоком уровне.