Azərbaycan elmində müşahidə edilən müsbət tendensiyalar tanınmış beynəlxalq reytinqlərdə konkret rəqəmlərlə təsdiq olunur. Belə ki, cari ildə “Elsevier” nəşriyyatının “SCOPUS” verilənlər bazası Azərbaycan Respublikası, o cümlədən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası üzrə 1962-2016-cı illəri əhatə edən rəsmi hesabatını dərc etdirib.
Hesabatda “SCOPUS”da əks olunan əsərlərin növünə görə, elm sahələri üzrə paylanması qrafikləri təsvir olunub. AMEA üzrə müəlliflərin reytinq cədvəli, ən çox istinad olunan məqalələrin siyahısı göstərilib.
Nüfuzlu beynəlxalq informasiya bazasında AMEA üzrə ən məhsuldar alimlərin siyahısında ilk pillədə AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, “Elsevier”də elmin müxtəlif 33 istiqaməti üzrə 2500 addan çox jurnal və 33 mindən çox kitab dərc olunur.
“SCOPUS” elmi jurnal, kitab və konfrans materialları kimi ədəbiyyatın toplandığı dünyanın ən böyük xülasə və istinad bazasıdır. Buradan elm, texnologiya, tibb, sosial elmlər, incəsənət və humanitar elmlər üzrə dünyada aparılan tədqiqatların nəticələrini izləmək, təhlil etmək və araşdırmaq mümkündür.

Azerbaijan scientists included in the list of the most productive scientists in “Scopus”
The positive trends observed in Azerbaijan science are confirmed on global worldwide ratings with concrete figures. Thus, this year, "SCOPUS" database of "Elsevier" publishing has released the official report which covers the period of 1962-2016 for Azerbaijan, including the Azerbaijan National Academy of Sciences.
"SCOPUS" reflected the distribution charts of the publications according to types of papers and fields of sciences. Ranking list of authors for ANAS, the list of most cited papers have been shown.
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS Academician Rasim Alguliyev was ranked in the first place in the list of most productive scientists for ANAS.
Note that over 2500 names of journals and more than 33 thousand of books covering 33 various scientific directions are published by "Elsevier".
"SCOPUS" is the world’s hugest reference base, embracing scientific journal, books and conference proceedings. Here you can track, analyze and investigate outputs of studies carried out in science, technology, medicine, social sciences, arts and humanities around the world.