Azərbaycan elmində müşahidə edilən müsbət tendensiyalar tanınmış beynəlxalq reytinqlərdə konkret rəqəmlərlə təsdiq olunur. Belə ki, cari ildə “Elsevier” nəşriyyatının “SCOPUS” verilənlər bazası Azərbaycan Respublikası, o cümlədən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası üzrə 1962-2016-cı illəri əhatə edən rəsmi hesabatını dərc etdirib.
Hesabatda “SCOPUS”da əks olunan əsərlərin növünə görə, elm sahələri üzrə paylanması qrafikləri təsvir olunub. AMEA üzrə müəlliflərin reytinq cədvəli, ən çox istinad olunan məqalələrin siyahısı göstərilib.
Nüfuzlu beynəlxalq informasiya bazasında AMEA üzrə ən məhsuldar alimlərin siyahısında ilk pillədə AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, “Elsevier”də elmin müxtəlif 33 istiqaməti üzrə 2500 addan çox jurnal və 33 mindən çox kitab dərc olunur.
“SCOPUS” elmi jurnal, kitab və konfrans materialları kimi ədəbiyyatın toplandığı dünyanın ən böyük xülasə və istinad bazasıdır. Buradan elm, texnologiya, tibb, sosial elmlər, incəsənət və humanitar elmlər üzrə dünyada aparılan tədqiqatların nəticələrini izləmək, təhlil etmək və araşdırmaq mümkündür.

Положительные тенденции, которые наблюдаются в азербайджанской науке, конкретными цифрами находят свое подтверждение в известных международных рейтингах. Так, в текущем году база данных "SCOPUS" издательства "Elsevier" опубликовала охватывающий 1962-2016 годы официальный отчет по Азербайджанской Республике, в том числе Национальной академии наук Азербайджана.
В отчете описаны графики распределения по видам и научным областям произведений, нашедших свое отражение в "SCOPUS". Дана таблица рейтина авторов по НАНА, а также список наиболее цитируемых статей.
В авторитетной международной информационной базе в списке самых результативных ученых НАНА первое место занимает академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев.
Отметим, что в "Elsevier" по 33 различным направлениям науки издаются более 2500 журналов и более 33 тысяч книг.
"SCOPUS" является самой крупной в мире базой резюме и ссылок, в которой собраны научные журналы, книги и материалы конференции. Благодаря этой базе можно проследить, проанализировать и изучать результаты исследований, проведенных по всему миру в сфере науки, технологий, медицины, социальных наук, искусства и гуманитарных наук.