Akademik İsa Həbibbəyli AASSA-nın prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusevlə görüşüb
Dekabrın 18-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (AASSA) prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusevlə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın son illərdə dünya elmində vacib qərarların qəbulunda söz sahibinə malik olan bir sıra beynəlxalq təşkilatlara üzv seçildiyini, bunlardan ilk təşkilatın isə Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası olduğunu bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına üzv olduğu ötən iki il ərzində qurumlar arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımların atıldığını bildirib. Qeyd edib ki, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının Filippinin paytaxtı Manila şəhərində keçirilmiş Baş Assambleyasının iclasında ölkəmiz təmsil olunub, həmçinin bu günlərdə Bakıda keçirilmiş “Asiya xalqları ədəbiyyatı: ənənələr və müasir tendensiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda AASSA rəhbərliyi də iştirak edib. Akademiya rəhbəri AMEA-nın AASSA ilə tərəfdaşlığı çərçivəsində humanitar elmlər sahəsində Çinlə elmi əlaqələrin möhkəmləndiriləcəyi, Malayziya və Sinqapurla yeni əlaqələrin yaradılacağına əminliyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli konfransda Türkiyə, Pakistan, Çin, Hindistan, Cənubi Koreya, Vyetnam, Özbəkistan və Qazaxıstandan alimlərin iştirak etdiyini, AMEA-nın bu tədbirlə  Asiya xalqları arasında ədəbi əlaqələrin inkişafına, eləcə də AASSA çərçivəsində əməkdaşlıq münasibətlərinin genişlənməsinə öz töhfəsini verəcəyini söyləyib.
Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusev də öz növbəsində AMEA-nın AASSA-ya üzv olduqdan sonra Assosiasiyanın fəaliyyətində aktiv rol oynadığını, qəbul edilmiş önəmli qərarların qəbulunda yaxından iştirak etdiyini, öz təkliflərini verdiyini bildirib.
“Asiya xalqları ədəbiyyatı: ənənələr və müasir tendensiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olmaqdan məmnunluq duyduğunu bildirən alim tədbirin Asiya xalqlarının mütəxəssisləri arasında yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına öz töhfəsini verdiyini deyib. Həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası bu cür sanballı konfransları keçirməklə AASSA-da humanitar sahədəki boşluğun doldurulmasına öz töhfəsini vermiş olur.
Görüşdə birgə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsinə dair təkliflər səsləndirilib, fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Esmira Əlirzayeva və həmin şöbənin müdir müavini Samir Səttarov da iştirak ediblər.

Академик Иса Габиббейли встретился с президентом AASSA профессором Ахмедом Нури Юрдусевом
18-го декабря президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с президентом Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA) профессором Ахмедом Нури Юрдусевом.
Во время встречи, которая проходила в Президиуме НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы Академия наук была избрана членом ряда международных организаций, которые принимают решения, направленные на развитие мировой науки, и первой из таких структур была Ассоциация академий наук и научных сообществ Азии. Академик Иса Габиббейли отметил, что за два года вхождения НАНА в AASSA были реализованы важные мероприятия, нацеленные на расширение сотрудничества между организациями. Наша страна, продолжил академик, была представлена на заседании Генеральной ассамблеи Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии, которое проходило в столице Филиппин Маниле, также руководство AASSA приняло участие на недавно прошедшей в НАНА международной научной конференции «Литература народов Азии: традиции и современные тенденции». Руководитель НАНА выразил уверенность в том, что в рамках партнёрства между Академией наук и AASSA будут укреплены связи с Китаем в сфере гуманитарных наук, а также будут налажены новые связи с Малайзией и Сингапуром.
На конференции, продолжил академик Иса Габиббейли, приняли участие учёные, прибывшие из Турции, Пакистана, Китая, Индии, Южной Кореи, Вьетнама, Узбекистана, Казахстана и других стран, проведя это мероприятие, НАНА внесла вклад в развитие литературных связей между народами Азии, а также в расширение сотрудничества в рамках AASSA.
В свою очередь, президент Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии профессор Ахмед Нури Юрдусев сообщил, что, став членом AASSA, НАНА играет активную роль в деятельности Ассоциации, участвует в принятии важных решений и выдвигает свои предложения.
Выразив удовлетворение визитом в нашу страну для участия на международной научной конференции «Литература народов Азии: традиции и современные тенденции», учёный отметил, что мероприятие внесло свой вклад в установление новых связей между специалистами, прибывшими из различных стран Азии. Организовывая столь важные конференции, продолжил гость, Национальная академия наук Азербайджана вносит весомую лепту в заполнение бреши в деятельности AASSA в сфере гуманитарных наук.
В ходе встречи были выдвинуты предложения по расширению сотрудничества, стороны обменялись мнениями по ряду вопросов.
На встрече также приняли участие академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и заместитель заведующей указанным отделом доктор философии по социологии Самир Саттаров.