Akademik İsa Həbibbəyli AASSA-nın prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusevlə görüşüb
Dekabrın 18-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (AASSA) prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusevlə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın son illərdə dünya elmində vacib qərarların qəbulunda söz sahibinə malik olan bir sıra beynəlxalq təşkilatlara üzv seçildiyini, bunlardan ilk təşkilatın isə Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası olduğunu bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına üzv olduğu ötən iki il ərzində qurumlar arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımların atıldığını bildirib. Qeyd edib ki, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının Filippinin paytaxtı Manila şəhərində keçirilmiş Baş Assambleyasının iclasında ölkəmiz təmsil olunub, həmçinin bu günlərdə Bakıda keçirilmiş “Asiya xalqları ədəbiyyatı: ənənələr və müasir tendensiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda AASSA rəhbərliyi də iştirak edib. Akademiya rəhbəri AMEA-nın AASSA ilə tərəfdaşlığı çərçivəsində humanitar elmlər sahəsində Çinlə elmi əlaqələrin möhkəmləndiriləcəyi, Malayziya və Sinqapurla yeni əlaqələrin yaradılacağına əminliyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli konfransda Türkiyə, Pakistan, Çin, Hindistan, Cənubi Koreya, Vyetnam, Özbəkistan və Qazaxıstandan alimlərin iştirak etdiyini, AMEA-nın bu tədbirlə  Asiya xalqları arasında ədəbi əlaqələrin inkişafına, eləcə də AASSA çərçivəsində əməkdaşlıq münasibətlərinin genişlənməsinə öz töhfəsini verəcəyini söyləyib.
Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusev də öz növbəsində AMEA-nın AASSA-ya üzv olduqdan sonra Assosiasiyanın fəaliyyətində aktiv rol oynadığını, qəbul edilmiş önəmli qərarların qəbulunda yaxından iştirak etdiyini, öz təkliflərini verdiyini bildirib.
“Asiya xalqları ədəbiyyatı: ənənələr və müasir tendensiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olmaqdan məmnunluq duyduğunu bildirən alim tədbirin Asiya xalqlarının mütəxəssisləri arasında yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına öz töhfəsini verdiyini deyib. Həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası bu cür sanballı konfransları keçirməklə AASSA-da humanitar sahədəki boşluğun doldurulmasına öz töhfəsini vermiş olur.
Görüşdə birgə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsinə dair təkliflər səsləndirilib, fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Esmira Əlirzayeva və həmin şöbənin müdir müavini Samir Səttarov da iştirak ediblər.

Academician Isa Habibbeyli met with the President of AASSA, Professor Ahmed Nuri Yurdusev
On December 18, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the President of the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA), Professor Ahmed Nuri Yurdusev.
In the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that in recent years, the Academy has been elected as a member of several international organizations that play a key role in making important decisions in world science, with the first such organization being the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA). He mentioned that in the past two years since ANAS became a member of AASSA, significant steps have been taken to expand cooperation between the organizations. He added that our country was represented at the General Assembly meeting of the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia, held in Manila, the capital of the Philippines and that the leadership of AASSA also participated in the international scientific conference held recently in Baku on the topic of “Literature of Asian Peoples: Traditions and Modern Tendencies”. The head of the Academy expressed confidence that within the framework of ANAS’s partnership with AASSA, scientific relations with China in the field of humanities would be strengthened, and new ties would be established with Malaysia and Singapore.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that scientists from Türkiye, Pakistan, China, India, South Korea, Vietnam, Uzbekistan, and Kazakhstan participated in the conference. He stated that with this event, ANAS would contribute to the development of literary ties among Asian peoples and to the expansion of cooperation within the framework of AASSA.
In turn, Professor Ahmed Nuri Yurdusev, the President of the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia, underlined that after ANAS became a member of AASSA, it has played an active role in the organization’s activities, closely participated in the adoption of important decisions, and contributed with its suggestions.
The scholar, expressing his pleasure at being in our country to attend the international scientific conference on “Literature of Asian Peoples: Traditions and Modern Tendencies”, mentioned that the event has contributed to the establishment of new cooperation ties among experts from Asian countries. He also underlined that by organizing such a significant conference, the Azerbaijan National Academy of Sciences has contributed to filling the gap in the humanitarian field within AASSA.
During the meeting, proposals were made to expand opportunities for joint cooperation.
The meeting was also attended by the academic secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov, the Head of the Foreign Relations and International Scientific Organizations Affairs Department of the Presidium administration of ANAS, Esmira Alirzayeva, and the deputy head of the same department, Samir Sattarov.