AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə olunan məsələlərdən biri də AMEA-da elektron sənəd dövriyyəsinə keçidin təmin edilməsi və qarşıda duran vəzifələr haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov bildirib ki, AMEA-da Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminin (ESDS) yaradılması və səmərəli fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra tədbirlər görülmüş, şəbəkə infrastrukturunun yenilənməsi, elektron elmin inkişafı və digər sahələr üzrə əməli addımlar atılmışdır. Bildirib ki, həyata keçirilən işlər nəticəsində AMEA-da yaradılmış Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi ölkə üzrə Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi altsisteminə inteqrasiya olunub və digər dövlət orqanları (qurumları) ilə sənəd mübadiləsinin aparılması təmin edilib.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva çıxış edərək AMEA-da Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminin təşkili istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının və tabeliyindəki qurumların Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə qoşulması məqsədilə ASAN Xidmət ilə birgə fəaliyyət təşkil olunmuş, istifadəçi profillərinin yaradılması və təlimlərin keçirilməsi təmin edilmişdir. Bununla yanaşı, Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemindən (ESDS) real vaxt rejimində istifadəyə keçid mərhələli şəkildə təşkil olunmuşdur. Ə.Əliyeva bildirib ki, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatı və tabeliyindəki elmi müəssisə, təşkilat və mərkəzlərdə sənədlərin dövriyyəsinin elektronlaşdırılmasına keçid prosesi uğurla başa çatdırılıb.
Şöbə müdiri Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə keçiddən sonra sistemdən istifadəyə dair bir sıra statistik rəqəmləri də təqdim edib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın qısa müddət ərzində ölkə üzrə Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə qoşulması istiqamətində Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin xüsusi fəaliyyət göstərdiyini, şöbənin əməkdaşları tərəfindən Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında müvafiq şəxslərə təlimlər keçildiyini bildirərək şöbənin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.

The next issue discussed at the meeting of the Presidium of ANAS was the transition to electronic document circulation at ANAS and the tasks ahead.
Speaking on the matter, the academic secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov stated that several measures have been taken to create and ensure the efficient operation of the Electronic Document Circulation System at ANAS. These measures included updating the network infrastructure, advancing electronic science and other issues. He noted that as a result of these efforts, the Electronic Document Circulation System established at ANAS has been integrated into the country’s digital document circulation subsystem, enabling document exchange with other state bodies (institutions).
Subsequently, Asmar Aliyeva, Head of the Document Management and Protocol Department of the Presidium administration of ANAS, PhD in Philology, provided details on the work done to organize the Electronic Document Circulation System within ANAS. She stated that collaboration was established with ASAN Service to connect the Presidium administration of ANAS and its subordinate institutions to the Electronic Document Circulation System, ensuring the creation of user profiles and the organization of training sessions. Additionally, the transition to real-time use of the Electronic Document Circulation System was implemented in stages. The process of transitioning to electronic document circulation within the Presidium administration of ANAS and its affiliated scientific institutions, organizations, and centers has been successfully completed.
The department head also presented several statistical figures related to the use of the Electronic Document Circulation System following the transition.
Speaking on the matter, Academician Isa Habibbeyli noted that the Document Management and Protocol Department had implemented important measures in a short period, related to connecting ANAS to the country’s Electronic Document Circulation System. He underlined that the department’s staff conducted training sessions for relevant personnel at the Academy’s scientific institutions and organizations, highly appreciating the department’s work.