AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə olunan məsələlərdən biri də AMEA-da elektron sənəd dövriyyəsinə keçidin təmin edilməsi və qarşıda duran vəzifələr haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov bildirib ki, AMEA-da Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminin (ESDS) yaradılması və səmərəli fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra tədbirlər görülmüş, şəbəkə infrastrukturunun yenilənməsi, elektron elmin inkişafı və digər sahələr üzrə əməli addımlar atılmışdır. Bildirib ki, həyata keçirilən işlər nəticəsində AMEA-da yaradılmış Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi ölkə üzrə Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi altsisteminə inteqrasiya olunub və digər dövlət orqanları (qurumları) ilə sənəd mübadiləsinin aparılması təmin edilib.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva çıxış edərək AMEA-da Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminin təşkili istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının və tabeliyindəki qurumların Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə qoşulması məqsədilə ASAN Xidmət ilə birgə fəaliyyət təşkil olunmuş, istifadəçi profillərinin yaradılması və təlimlərin keçirilməsi təmin edilmişdir. Bununla yanaşı, Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemindən (ESDS) real vaxt rejimində istifadəyə keçid mərhələli şəkildə təşkil olunmuşdur. Ə.Əliyeva bildirib ki, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatı və tabeliyindəki elmi müəssisə, təşkilat və mərkəzlərdə sənədlərin dövriyyəsinin elektronlaşdırılmasına keçid prosesi uğurla başa çatdırılıb.
Şöbə müdiri Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə keçiddən sonra sistemdən istifadəyə dair bir sıra statistik rəqəmləri də təqdim edib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın qısa müddət ərzində ölkə üzrə Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə qoşulması istiqamətində Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin xüsusi fəaliyyət göstərdiyini, şöbənin əməkdaşları tərəfindən Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında müvafiq şəxslərə təlimlər keçildiyini bildirərək şöbənin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.

Одним из вопросов, рассмотренных на заседании Президиума НАНА, был вопрос о переходе НАНА к электронному документообороту и предстоящих задачах.
В своём выступлении по данному вопросу академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов отметил, что в НАНА реализованы важные мероприятия, связанные с созданием и плодотворной деятельностью Системы электронного документооборота (ESDS), обновлением сетевой инфраструктуры, развитием электронной науки и т.д. В результате выполненных работ, продолжил академик, созданная в НАНА Система электронного документооборота была интегрирована в подсистему цифрового документооборота республики, был обеспечен обмен документами с другими государственными органами (учреждениями).
Далее заведующая Отделом делопроизводства и протокола аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Эсмер Алиева рассказала о работах, выполненных в сфере организации в Академии наук Системы электронного документооборота. Она сообщила, что для подключения аппарата Президиума НАНА и находящихся под его ведомством структур к Системе электронного документооборота была проделана совместная с ASAN Xidmət работа, созданы профили пользователей и организованы тренинги. Наряду с этим, в режиме реального времени был обеспечен поэтапный переход к Системе электронного документооборота (ESDS), процесс перехода к электронизации документооборота в аппарате Президиуме НАНА и подведомственных ему научных учреждениях, организациях и центрах НАНА успешно завершён.
Заведующая отделом привела ряд статистических данных, связанных с использованием Системы электронного документооборота.
Выступая в связи с рассматриваемым вопросом, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что Отдел делопроизводства и протокола в краткие сроки реализовал важные мероприятия, связанные с подключением НАНА к Системе электронного документооборота республики, сотрудники отдела провели в научных учреждениях и организациях Академии наук тренинги для соответствующих лиц. Академик высоко оценил деятельность отдела.