AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında 2 Fevral - Gənclər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş 2 fevral - Gənclər Gününün tarixindən danışıb.
Akademik İsa Həbibbəyli gənclərlə bağlı ölkəmiz tərəfindən aparılan siyasətin Azərbaycan dövlətinin fəaliyyətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib. O, Gənclər və İdman Nazirliyinin yaradılmasının, müstəqil Azərbaycan Gənclərinin Ümumrespublika forumlarının keçirilməsinin, 2 fevralın Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilməsinin, çoxsaylı dövlət proqramlarının qəbulunun, dövlət gənclər siyasəti ilə bağlı fərman və sərəncamların imzalanmasının, geniş fəaliyyət proqramlarının təsdiq edilməsinin ölkəmizin gənclərimizə verdiyi yüksək dəyər və qayğının təcəssümü olduğunu bildirib. O, bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə gənclərimizlə bağlı həyata keçirilən çoxsaylı tədbirlər haqqında danışıb. Çoxsaylı istedadlı gənclərin xarici ölkələrin aparıcı ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarının, gənclərimizin idmanın müxtəlif növlərində uğur qazanmalarının ölkəmizin gənclərimizlə bağlı həyata keçirdiyi uğurlu siyasətin bir hissəsi olduğunu qeyd edib. Akademiyanın yeni inkişaf mərhələsində gənclərin üzərinə düşən vəzifələrdən danışan akademik İsa Həbibbəyli elmi-tədqiqat müəssisələrində gənc alimlərin fəal surətdə elmi axtarışlara qoşulduğunu, akademiyanın ictimai-siyasi həyatında gənclərin rolunun yüksəldiyini xüsusi vurğulayıb.
Sonra institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Eşqanə Babayeva Şuranın ötən ildəki fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Daha sonra “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə mükafatların qaliblərinin adları açıqlanıb. İsa Həbibbəyli ədəbiyyatşünaslıq elmi sahəsində 2015-ci ildəki səmərəli fəaliyyətlərinə görə “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə qalib gəlmiş filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Eşqanə Babayeva, Turan Teymurov, Maraq Yaqubova və institutun doktorantı Mehman Həsənova mükafatları təqdim edib.
Tədbirdə AMEA Gənc alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov, Fizika İnstitutunun Gənc alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Suma Hüseynova və başqaları çıxış edərək ölkəmizdə həyata keçirilən gənclər siyasətindən və bu istiqamətdə AMEA-da və Ədəbiyyat İnstitutunda aparılan islahatlardan danışıblar.

В Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА состоялось мероприятие, посвященное 2 Февраля - Дню молодежи.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли рассказал об истории учреждения 2 Февраля - Дня молодежи, основа которого была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.
Академик Иса Габиббейли отметил, что связанная с молодежью политика, проводимая нашей страной, составляет одну из важнейших направлений деятельности Азербайджанского государства. Он сказал, что создание Министерства молодежи и спорта, проведение Общереспубликанских форумов молодежи независимого Азербайджана, объявление 2 февраля - Дня азербайджанской молодежи, принятие многочисленных государственных программ, подписание связанных с молодежной политикой государства указов и распоряжений, утверждение широких программ деятельности являются воплощением заботы и внимания о молодежи страны. Академик рассказал о мерах касательно азербайджанской молодежи, осуществляемых под руководством Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Было отмечено, что обучение талантливой молодежи страны в ведущих высших учебных заведениях зарубежных стран, успехи, достигнутые ими в различных видах спорта, являются показателем успешной политики, осуществляемой в республике в связи с молодёжью. Говоря о возложенных на молодежь задачах на новом этапе развития академии, Иса Габиббейли особо подчеркнул роль молодежи в общественно-политической жизни академии, сообщил об их активном участии в научных исследованиях.
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов института, доктор философии по филологии Эшгана Бабаева предоставила информацию о деятельности Совета в минувшем году.
Далее были объявлены имена победителей премии в номинации «Молодой ученый года». Иса Габиббейли вручил победившим в номинации «Молодой ученый года» - Эшгане Бабаевой, Мехману Гасанову, Турану Теймурову и Мараг Ягубовой награды за их научную деятельность в 2015 году.
На мероприятии выступили председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института физики, доктор философии по физике Сума Гусейнова и другие. Было отмечено, что в результате внимания и заботы Президента Ильхама Алиева, который еще более развил государственную молодежную политику, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, молодёжь страны добилась значительных успехов.