AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında 2 Fevral - Gənclər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş 2 fevral - Gənclər Gününün tarixindən danışıb.
Akademik İsa Həbibbəyli gənclərlə bağlı ölkəmiz tərəfindən aparılan siyasətin Azərbaycan dövlətinin fəaliyyətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib. O, Gənclər və İdman Nazirliyinin yaradılmasının, müstəqil Azərbaycan Gənclərinin Ümumrespublika forumlarının keçirilməsinin, 2 fevralın Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilməsinin, çoxsaylı dövlət proqramlarının qəbulunun, dövlət gənclər siyasəti ilə bağlı fərman və sərəncamların imzalanmasının, geniş fəaliyyət proqramlarının təsdiq edilməsinin ölkəmizin gənclərimizə verdiyi yüksək dəyər və qayğının təcəssümü olduğunu bildirib. O, bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə gənclərimizlə bağlı həyata keçirilən çoxsaylı tədbirlər haqqında danışıb. Çoxsaylı istedadlı gənclərin xarici ölkələrin aparıcı ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarının, gənclərimizin idmanın müxtəlif növlərində uğur qazanmalarının ölkəmizin gənclərimizlə bağlı həyata keçirdiyi uğurlu siyasətin bir hissəsi olduğunu qeyd edib. Akademiyanın yeni inkişaf mərhələsində gənclərin üzərinə düşən vəzifələrdən danışan akademik İsa Həbibbəyli elmi-tədqiqat müəssisələrində gənc alimlərin fəal surətdə elmi axtarışlara qoşulduğunu, akademiyanın ictimai-siyasi həyatında gənclərin rolunun yüksəldiyini xüsusi vurğulayıb.
Sonra institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Eşqanə Babayeva Şuranın ötən ildəki fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Daha sonra “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə mükafatların qaliblərinin adları açıqlanıb. İsa Həbibbəyli ədəbiyyatşünaslıq elmi sahəsində 2015-ci ildəki səmərəli fəaliyyətlərinə görə “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə qalib gəlmiş filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Eşqanə Babayeva, Turan Teymurov, Maraq Yaqubova və institutun doktorantı Mehman Həsənova mükafatları təqdim edib.
Tədbirdə AMEA Gənc alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov, Fizika İnstitutunun Gənc alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Suma Hüseynova və başqaları çıxış edərək ölkəmizdə həyata keçirilən gənclər siyasətindən və bu istiqamətdə AMEA-da və Ədəbiyyat İnstitutunda aparılan islahatlardan danışıblar.

ANAS Institute of Literature celebrated the Youth Day
Event devoted to the 2 February - Youth Day, took place in the electron conference hall of the Institute of Literature of ANAS.
Opening the event Vice-President of ANAS, director of the institute, Acad. Isa Habibbayli spoke about history of the 2 February - Youth Day, laid by national leader Heydar Aliyev.
Academician stated that, youth policy is the one of vital directions of the state activity in Azerbaijan. Establishing the Ministry of Youth and Sports, carrying out all-republic forums of the youth of independent Azerbaijan, declearing February 2 as a day of youth, adopting numerous state programs, signing orders and decrees regard in youth policy, confirming wide scale activity programs are high value and attention by the country to the youth, he noted.
I. Habibbayli stressed out the education of the talented youth in the leading highest institutions in abroad as well as youth’s achievements in various spheres of sports as a part of fruitful youth policy in the country.
Later on, chairman of Board of Young Scientists and Specialists of the Institute, PhD in philology Eshgana Babayeva reported on the activity of this scientific venture in a previous year.
Then, names of winners in nomination of “Young scientist of the year” were announced. Isa Habibbayli presented awards of “Young scientist of the year” to Eshgana Babayeva, Mehman Hasanov, Turan Teymurov and Maraq Yagubova for their scientific activities for 2015.
In the event, chairman of ANAS Board of Young Scientists and Specialists, PhD in physics, Assoc. Prof. Famin Salmanov, chairman of the Board of Young Scientists and Specialists of the Institute of Physics, PhD in physics Suma Huseynova and others highlighted the obtained successes as a result of care and attention of the President Ilham Aliyev, who develops state youth policy laid by national leader significantly.