Fevralın 5-də AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu və İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə İran İslam İnqilabının 37-ci ildönümünə həsr olunan “İran müasir mərhələdə” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbirdə Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva iki ölkə arasındakı müxtəlif sahələrdə mövcud əlaqələrdən söz açıb, rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə Şərq ölkələrinin, xüsusilə İranın tarixinin, ictimai-siyasi həyatının, ədəbiyyatının geniş tədqiq olunduğunu söyləyib.
G.Baxşəliyeva İran İslam Respublikası üzərindən bu yaxınlarda iqtisadi sanksiyaların götürüldüyünü qeyd edib, bunun İran dövlətin bütün sahələrdə hərtərəfli inkişafına geniş imkanlar açacağını və ölkənin ictimai-siyasi, iqtisadi həyatına müsbət təsir göstərəcəyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Möhsün Pakayi ölkələrimiz arasındakı dostluq münasibətlərindən söz açıb, bu əlaqələrin inkişafını yüksək qiymətləndirib. Qeyd edilib ki, İranın çətin zamanlarında Azərbaycan dövləti hər zaman ona dəstək olub, dostluq, qardaşlıq nümayiş etdirib. O, bu münasibətlərin genişləndirilməsində elm adamlarının və ziyalıların rolunu xüsusi qeyd edib.
M.Pakayi İran İslam inqilabından, bu dövlətin inqilabdan sonrakı və müasir vəziyyətindən söz açıb. Diplomat inqilabdan sonrakı dövrdə ölkədə bütün sahələrdə aparılan islahatlar barədə məlumat verib.
İnstitutun İran tarixi və iqtisadiyyatı şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Vidadi Mustafayev İran İslam inqilabından, qələbədən sonra ölkənin hərtərəfli inkişafından və burada aparılan iqtisadi islahatlardan danışıb.
İranın Azərbaycandakı səfirliyin Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri İbrahim İbrahimi ölkəsinin sülh tərəfdarı olduğunu, sanksiyaların aradan qaldırılmasının təkcə İran üçün deyil, bütün region üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.

Состоялся круглый стол на тему «Ирана на современном этапе»
5 февраля при совместной организационной поддержке Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА и Центра культуры Посольства Исламской Республики Иран в Азербайджане, состоялся посвященный 37-й годовщине Иранской Исламской Революции круглый стол на тему «Ирана на современном этапе».
На мероприятии директор Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева рассказала о существующих связях между двумя странами в различных областях и отметила, что в руководимом ею учреждении широко исследуется история, общественно-политическая жизнь и литература Восточных стран, в частности, Ирана.
Г.Бахшалиева отметила, что недавно с Исламской Республикой Иран были сняты экономические санкции. Она подчеркнула, что это откроет широкие возможности для всестороннего развития государства во всех сферах и окажет положительное влияние на общественно-политическую и экономическую жизнь страны. Далее, выступив посол Исламской Республики Иран в Азербайджане Мохсун Пакаи, рассказал о дружественных отношениях между двумя странами и высоко оценил развитие этих связей.  Было отмечено, что Азербайджанское государство всегда оказывало поддержку Ирану в трудные времена.
Он особо отметил роль представителей науки и интеллигенции в расширении данных отношений. M.Пакаи также рассказал об Иранской Исламской революции, постреволюционном и современном состоянии государства. Дипломат проинформировал о реформах, проводимых в стране во всех областях в постреволюционный период.
Начальник Центра культуры Посольства Ирана в Азербайджане Ибрагим Ибрагими, отметив, что Иран является сторонником мира, подчеркнул важность снятия санкций не только для Ирана, но и для всего региона.