Mərkəzi Elmi Kitabxanada Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Elm Gününə həsr edilmiş tədbiri keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, AR Milli Məclisinin sədr müavini akademik Rafael Hüseynov, AR Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsinin sədri professor Anar İsgəndərov, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Sahib Məmmədov, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini akademik Abel Məhərrəmov, Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratiani, Milli Məclisin deputatları, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın və Elm və Təhsil Nazirliyinin elmi müəssisələrinin və Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun əməkdaşları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin, Azərbaycan Milli Kitabxanasının nümayəndələri, gənc alimlər və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə tər çiçəklər düzülüb.
Sonra Elm Gününə həsr edilmiş elmi nailiyyətləri əks etdirən kitab və rəsm əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib. Həmçinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anarın əsərlərindən ibarət sərgiyə baxılıb, onun imza saatı təşkil olunub.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq “Elm Günü və elmlə ədəbiyyatın dialoqu” mövzusunda məruzə edib. Builki Elm Gününün AMEA-nın 80 illik yubileyinə təsadüf etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə keçilmiş şərəfli tarixi yola qiymət verildiyini və Akademiyanın gələcək vəzifələrini müəyyənləşdirdiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının bu günlərdə imzaladığı elmi müəssisələrin fəaliyyətinin optimallaşdırılması və səmərəliliyinin artırılması ilə bağlı Sərəncamının ölkəmizdə elmin inkişafına, sovet dövründən miras qalmış köhnə modellərdən imtina edilərək, artıq müstəqil Azərbaycan dövlətinin zəruri hesab etdiyi sahələr üzrə yenilənmiş və müasir çağırışlara uyğunlaşdırılmış istiqamətlərdə tədqiqatların aparılmasına təkan verəcəyini söyləyib.
Bu gün süni intellekt, rəqəmsal texnologiyalar, “yaşıl iqtisadiyyat” kimi qlobal elmi tendensiyaların dünya alimlərinin başlıca tədqiqat mövzuları sırasında yer aldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinin də bu istiqamətlərdə araşdırmalar apardıqlarını, layihələr həyata keçirdiklərini, dünya elmində ölkəmizin mövqeyinin qorunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası son 3 il ərzində tarixində ilk dəfə olaraq beynəlxalq elmi qurumlara - Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına (AASSA), Beynəlxalq Elmi Şuraya (ICSU) və Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına (IAP) tamhüquqlu üzv seçilib, dünya elmində vacib qərarların, elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsində öz sözünü deyir.
“Elmin mühüm funksiyalarından biri də elmi elitanın formalaşdırılmasıdır. Bu elita rasional düşüncə tərzinə malikdir və ölkəmizdə dövlətimizin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində milli elmi elita formalaşmışdır. Bu, dövlət səviyyəsində elmə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir. Elmin inkişafı sahəsində əldə etdiyimiz nailiyyətlər artıq sabit bir templə davam edir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan elminin ötən 80 il ərzində dünyaşöhrətli görkəmli alimlər yetişdirdiyini və mühüm nailiyyətlər əldə edərək elmi məktəblər yaratdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin elmi tarixində iz qoymuş görkəmli alimlərimizin xatirəsinin daim əziz olduğunu, onların formalaşdırdığı ənənənin bu gün milli elmi elita tərəfindən müasir çağırışlara uyğun olaraq, daha da zənginləşdirilərək davam etdirildiyini söyləyib.
“Ötən 80 il ərzində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına ümumilikdə 437 görkəmli alim həqiqi və müxbir üzv seçilmişdir. Bu alimlər arasında 1 nəfər Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, 10 nəfər Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, 72 nəfər SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı və 11 nəfər müstəqil Azərbaycanın Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Ötən əsrin 1970-80-ci illəri əldə olunmuş nailiyyətlərə görə, Azərbaycan elminin intibah dövrü hesab olunur. Heç şübhəsiz, qeyd olunan intibah dövrü Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə birbaşa bağlıdır. Ulu Öndər daim elmə, təhsilə və ziyalılara xüsusi diqqət, qayğı göstərmiş, nəticədə Azərbaycan elmi nailiyyətləri ilə həm respublika daxilində, həm də beynəlxalq miqyasda tanınmışdır. Ümummilli Liderin ikinci hakimiyyəti dövründə ilk görüşlərindən birini 21 sentyabr 1993-cü ildə Milli Elmlər Akademiyasında ziyalılarla keçirməsi, sözün əsl mənasında, elmimizin inkişafına yeni nəfəs verdi”, - deyə AMEA prezidenti vurğulayıb.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu və uğurla həyata keçirdiyi elm siyasətinin bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən yüksək səviyyədə davam etdirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının daim elmə, təhsilə, ədəbiyyata və ümumilikdə milli mədəniyyətimizə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığını söyləyib. Hazırda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi prioritet istiqamətlərdə - işğaldan azad olunmuş ərazilərə, Qərbi Azərbaycana, Türk dünyasına, süni intellektə dair mühüm tədqiqatların aparıldığını, bu istiqamətlər araşdırmaları həyata keçirmək üçün daxili imkanlar hesabına 47 yeni şöbənin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Əldə olunmuş nailiyyətlərin bugünkü sərgidə geniş nümayiş etdirildiyini deyən AMEA rəhbəri sərgidə gənclərin aktiv iştirakının elmimizin gələcəyinə olan inamın əyani göstəricisi olduğunu bildirib.
Builki Elm Günü tədbirinin, həm də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, fəxri qonaq, Xalq yazıçısı Anarın həyatı və yaradıcılığına həsr edildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ədibin Azərbaycan ədəbiyyatında ilklər yaratdığını, şəxsiyyəti və əsərləri ilə daim diqqət mərkəzində olduğunu söyləyib. Anarın öz əsərləri ilə xalqımızı daim ləyaqətlə təmsil etdiyini, “Qobustan” kimi bir ədəbi məktəbi yaratdığını, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinə rəhbərliyi ilə isə ədəbiyyatımıza istiqamət verdiyini deyib.
“Elm dünyəvi anlayışdır, ədəbiyyat isə milli xüsusiyyətləri təmsil edir. Ədəbiyyat milli olduqca, bəşəri xarakter alır, elm isə bəşəri olduqca milliləşir. Müstəqillik dövründə Azərbaycan yazıçıları dövrümüzün çağırışlarına cavab verərək, müstəqil dövlətin vətəndaşının düşüncəsini, qayğılarını və gələcəyə baxışını bədii şəkildə əks etdirən əsərlər ortaya qoyublar”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda Azərbaycan elmi, Akademiyanın kollektivi və ziyalılarımız adından AMEA-ya, elmimizə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan alimlərinin bundan sonra da ölkəmizin milli maraqlarını və prioritetlərini rəhbər tutaraq tədqiqatlarını davam etdirəcəklərini söyləyib.
Daha sonra Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (AHİK) sədri Sahib Məmmədov çıxış edərək bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətində elm və təhsil əsas prioritet sahələrdəndir: “Bu istiqamətdə həyata keçirilən ardıcıl tədbirlər milli elmi elitanın formalaşmasına və onların iqtisadi inkişafda rolunun artırılmasına yönəlmişdir”. AHİK sədri vurğulayıb ki, IV Sənaye İnqilabı dövründə – süni intellekt, əşyaların interneti və rəqəmsal texnologiyalar çağında – Azərbaycan alimlərinin elmi nailiyyətləri ölkənin inkişafında mühüm rol oynayır. Bu siyasətin əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur və hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Sahib Məmmədov əlavə edib ki, hazırda ölkəmizdə elmi tədqiqat və innovasiyalar üçün əlverişli mühit yaradılmış, alimlərin ixtiralarının reallaşması və kommersiyalaşması üçün imkanlar genişlənmişdir. Sədr AHİK-in fəaliyyət istiqamətlərindən də bəhs edərək, həmkarlar ittifaqlarında islahatların aparıldığını, Konfederasiya üzvlərinin rifahı və hüquqlarının qorunmasına xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib. O, həmçinin Konfederasiyada elektron xidmətlərin tətbiq olunduğunu və Elektron AHİK platformasının formalaşdırıldığını qeyd edib.
AMEA-da da Azad Həmkarlar İttifaqının fəaliyyət göstərdiyini söyləyən Sahib Məmmədov bu qurumla AHİK arasındakı əlaqələrdən danışıb. Bildirib ki, Azad Həmkarlar İttifaqı tərəfindən alimlərin rifahının yaxşılaşdırılması, onların sağlamlıqlarının qorunması, asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir.
Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri, professor Anar İsgəndərov çıxış edərək elm ictimaiyyətini Elm Günü münasibətilə təbrik edib, Azərbaycan elminin tarixinə dair mühüm məqamlara toxunub. Professor Anar İsgəndərov qeyd edib ki, elm və təhsilin Azərbaycan cəmiyyətində önəmli yer tutması hələ 1919-cu ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə Parlamentin gündəliyinə daxil edilən əsas məsələlərdən olub. Komitə sədri vurğulayıb ki, həmin dövrdə ilk ali məktəbin yaradılması ilə bağlı təşəbbüslər və parlamentdə aparılan müzakirələr elmin və təhsilin inkişafına verilən dəyərin bariz nümunəsidir: “1919-cu ildə Azərbaycan Parlamentində elm və təhsilin vəziyyəti müzakirəyə çıxarılıb. Parlamentin qərarı ilə 100 azərbaycanlı gənc dünyanın nüfuzlu ali məktəblərində təhsil almaq üçün xaricə göndərilib”.
Elmin inkişafına dair atılan növbəti mühüm addım kimi, 1919-cu ilin dekabrında İstiqlal Muzeyinin yaradılmasını qeyd edən professor Anar İsgəndərov bildirib ki, burada nümayiş etdirilən ilk eksponatlar dövrün elmi uğurları kimi qəbul edilirdi. O, bugünkü Azərbaycan elminin nailiyyətlərinə diqqət çəkərək vurğulayıb ki, əldə edilən uğurlar bu gün keçirilən sərgidə də öz əksini tapıb.
“Hər bir xalqın böyüklüyü onun dünya elminə verdiyi töhfələrlə, elmi nailiyyətləri ilə ölçülür”, - deyən komitə sədri müasir dövrdə tarix elminin inkişafı məsələsinə toxunub, Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbədə tarixi həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasının önəmini xüsusi qeyd edib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin qələbənin əsas şərtləri kimi göstərdiyi amillər sırasında problemin tarixiliyinin beynəlxalq ictimaiyyətə düzgün təqdim olunması da var idi. O, əlavə edib ki, tarix elmi daim inkişafda olan bir sahədir və bu baxımdan Qərbi Zəngəzur məsələsinin də elmi araşdırmalar kontekstində ön plana çıxması vacibdir.
Çıxışının sonunda professor Anar İsgəndərov son zamanlar aparılan kompleks islahatları nəzərə alaraq, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində daha böyük nailiyyətlərin əldə olunacağına inamını ifadə edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratiani Azərbaycan elmi ictimaiyyətini Elm Günü münasibəti ilə təbrik edib. Qeyd edib ki, elm müxtəlif xalqların nümayəndələrini birləşdirən məkandır və məhz bu məkan Gürcüstan və Azərbaycan alimlərini bir araya gətirib. Rəhbərlik etdiyi qurumun AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə 10 ildən artıq əməkdaşlıq etdiyini vurğulayan professor İrma Ratiani “Şota Rustaveli və Nizami Gəncəvi” layihəsi haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, layihənin ilk hissəsi artıq yekunlaşıb, aparılan tədqiqatların nəticəsi olan kitab həm gürcü dilində, həm də Kembric Universitetinin nəşriyyatında ingilis dilində işıq üzü görüb. Layihənin ikinci hissəsinin interdissiplinar olduğunu deyən institut direktoru layihədə ədəbiyyatşünas alimlərlə yanaşı, sənətşünasların, musiqişünasların və digər sahələri təmsil edən alimlərin iştirak etdiyini əlavə edib, akademik İsa Həbibbəyliyə əməkdaşlığa görə təşəkkürünü bildirib. Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunda Rəqəmsal Ədəbiyyat Mərkəzinin yaradıldığını qeyd edərək professor AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun alimlərini bu sahədə də əməkdaşlıq etməyə dəvət edib.
Çıxışdan sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratianiyə və professor Maka Elbakidzeyə AMEA-nın Təşəkkürnaməsini təqdim edib.
Tədbirdə Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini Abel Məhərrəmov, AR Milli Məclisinin sədr müavini Rafael Hüseynov, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov və “Qobustan” jurnalının baş redaktoru Pərvin Nurəliyeva çıxış edərək Elm Günü münasibətilə alimlərimizi təbrik edib, son illərdə Azərbaycan elminin əldə etdiyi nailiyyətlərdən danışıb, o cümlədən Xalq yazıçısı Anarın həyatı və ədəbi fəaliyyətinin incə məqamlarına toxunublar.
Akademik Əli Abbasov İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən süni intellekt vasitəsilə hazırlanmış Anarın səsləndirdiyi videonu təqdim edib.
Daha sonra Elm Gününün fəxri qonağı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar çıxış edib. O, Azərbaycan alimlərini Elm Günü münasibəti ilə ürəkdən təbrik edib, yeni uğurlar, zirvələr arzulayıb. Bu əlamətdar bayram çərçivəsində, həmçinin onun imza saatının, əsərlərindən ibarət sərginin təşkilinə görə Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən Anar tədbirdən öncə tanış olduğu Elmi nailiyyətlər sərgisi haqqında fikirlərini bölüşüb. Qeyd edib ki, bu sərgi yalnız müstəqil ölkədə və tarixi Zəfər qazanmış millətin elmi sərgisi ola bilər. Hazırda dərin tədqiqatların aparıldığı Qərbi Azərbaycan, Türk dünyası və digər prioritet sahələrin araşdırılmasının yalnız müstəqil ölkədə mümkün olduğunu vurğulayan Xalq yazıçısı müxtəlif dövrlərdə mövcud olan fərqlər haqqında bəhs edib, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə AMEA-da bu istiqamətlərdə görülən işlərin ölkəmizin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra Anar haqqında hazırlanmış “Anarla üz-üzə” filmi nümayiş olunub.
Tədbir çərçivəsində, o cümlədən akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən əldə etdikləri elmi nailiyyətlərə və elmin populyarlaşdırılmasına verdikləri töhfələrə görə bir sıra alim, mütəxəssis və jurnalistlərə AMEA-nın Fəxri Fərmanı, AMEA-nın Fəxri diplomu, “İlin gənc alimi” diplomu və Təşəkkürnamələr təqdim edilib. Həmçinin Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının mükafatı təqdim olunub.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Elm Günü münasibətilə tədbir iştirakçılarını, alimlərimizi təbrik edib, elmi tədqiqatlarında uğurlar arzulayıb.

An event dedicated to Science Day was held at the Azerbaijan National Academy of Sciences
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, Chairman of the Azerbaijan Writers’ Union, People’s Writer Anar, Deputy Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Academician Rafael Huseynov, Chairman of the Science and Education Committee of the Milli Majlis, Professor Anar Isgandarov, Chairman of the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan, Sahib Mammadov, Chairman of the Press Council of Azerbaijan, Rashad Majid, Deputy Chairman of the Council of Elders of Azerbaijan, Academician Abel Maharramov, Director of the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, Professor Irma Ratiani, members of the Milli Majlis, members of the Presidium of ANAS, employees of scientific institutions of ANAS and the Ministry of Science and Education, representatives of the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, rectors of higher education institutions, representatives of the Azerbaijan Writers’ Union and the National Library of Azerbaijan, young scientists, and media representatives.
First, the attendees of the event laid flowers in front of the bust of National Leader Heydar Aliyev.
Then, an exhibition dedicated to Science Day featuring scientific achievements, including books and artworks, was viewed. An exhibition of works by the Chairman of the Azerbaijan Writers’ Union, People’s Writer Anar, was presented, and his book signing session was held.
The event was opened with a welcome speech by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who delivered a presentation on the topic “Science Day and the Dialogue between Science and Literature.”
Academician Isa Habibbeyli noted that this year’s Science Day coincides with the 80th anniversary of ANAS. He emphasized that by the Order of the Head of the state, dated March 18, 2025, regarding the celebration of the 80th anniversary of the Academy, the honorable historical path of the Academy was highly valued. It determined the Academy’s future tasks.
He mentioned that the Order signed recently by the Head of the state regarding the optimization of the activities of scientific institutions and the increase of their efficiency will give a boost to the development of science in our country. By refusing outdated models inherited from the Soviet era will lead to research in areas that the independent Azerbaijani state considers necessary.
Academician Isa Habibbeyli said that today artificial intelligence, digital technologies, and “green economy” are among the main research topics of scientists worldwide and Azerbaijani scientists are also conducting research and implementing projects in these areas. For the first time in its history, the Azerbaijan National Academy of Sciences was elected full member to international scientific organizations such as the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA), International Science Council, and the InterAcademy Partnership (IAP) over the past three years, and plays a significant role in making important decisions and determining scientific directions in global science.
“One of the essential functions of science is the formation of scientific elite. This elite possesses a rational way of thinking, and thanks to the purposeful policy of our state, a national scientific elite has been formed in our country. This is a clear example of the attention to science at the state level. The achievements we have attained in the field of scientific development continue at a stable pace.”- said President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
Saying that Azerbaijani science has nurtured world-renowned scholars and reached significant achievements over the past 80 years, creating scientific schools, Academician Isa Habibbeyli emphasized that the memory of our distinguished scholars, who have made contributions to the history of our science, is always cherished. The tradition they established is now further enriched and continued by the national scientific elite, in line with modern challenges.
“Over the past 80 years, a total of 437 prominent scientists have been elected as full and corresponding members of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Among these scientists, one was a Hero of the Soviet Union, 10 were Heroes of Socialist Labor, 72 were laureates of the USSR State Prize, and 11 were awarded the State Prize of independent Azerbaijan. The 1970s-1980s of the last century are considered a renaissance period of Azerbaijani science. Without a doubt, this renaissance period is directly associated with the name of National Leader Heydar Aliyev. The Great Leader always paid special attention to science, education, and intellectuals, and as a result, Azerbaijani science was known both within the republic and internationally with its achievements. After returning to lead the country, one of the first meetings of the National Leader was on September 21, 1993, with intellectuals at the National Academy of Sciences, which truly gave a new breath to the development of our science,”-emphasized the President of ANAS.
The head of ANAS said that the science policy laid out and successfully implemented by the National Leader Heydar Aliyev is continued today by President Ilham Aliyev at a high level. He emphasized that the Head of the state always pays special attention to science, education, literature, and, in general, to our national culture. Currently, significant research is conducted at ANAS on the priority areas identified by President Ilham Aliyev, on territories liberated from occupation, Western Azerbaijan, the Turkic world, and artificial intelligence. To carry out these studies, 47 new departments have been established using internal resources.
The academician underlined that the achievements were widely showcased at the exhibition and emphasized that the active participation of young people in the exhibition is a clear indicator of belief in the future of our science.
The head of ANAS mentioned that this year’s Science Day event is also dedicated to the life and works of honorary guest, the Chairman of the Azerbaijan Writers’ Union and the People’s Writer Anar. He said that the writer contributes to Azerbaijani literature and has always been the center of attention with his personality and works. Anar has always represented our people with dignity through his works, created a literary school like “Gobustan,” and, through his leadership of the Azerbaijan Writers’ Union, has guided the direction of our literature.
"Science is a universal concept, while literature represents national characteristics. Being national, literature acquires a universal character, while science, on the contrary, being universal, acquires national characteristics. During the period of independence, Azerbaijani writers, responding to the challenges of modern times, created works that, in artistic form, reflect the thoughts, concerns and outlook on the future of a citizen of an independent state.”-said Academician Isa Habibbeyli.
At the end of his speech, Academician Isa Habibbeyli expressed gratitude to the Head of the state on behalf of Azerbaijani scientific community, the Academy’s staff, and intellectuals for the attention and care shown towards ANAS and our science. Azerbaijani scientists will continue their research by following the national interests and priorities of our country, he added.
Later, the Chairman of the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan Sahib Mammadov delivered a speech, stating that science and education are among the main priorities in social policy of President Ilham Aliyev. He said that in the era of the Fourth Industrial Revolution, artificial intelligence, the Internet of Things, and digital technologies period, the scientific achievements of Azerbaijani scientists play a significant role in the country’s development. The foundation of this policy was laid by National Leader Heydar Aliyev and is currently successfully continued by President Ilham Aliyev.
Chairman of the Science and Education Committee of the Milli Majlis, Professor Anar Isgandarov, also delivered a speech congratulating the scientific community on the occasion of Science Day and touched upon significant moments in the history of Azerbaijani science. He noted that the importance of science and education in Azerbaijani society was one of the main issues included in the Parliament’s agenda back in 1919 during the period of the Azerbaijan Democratic Republic. The initiatives to establish the first higher education institution and the discussions held in the Parliament during that period are a clear example of the value placed on the development of science and education: “In 1919, the state of science and education was brought up for discussion in the Azerbaijani Parliament. By decision of the Parliament, 100 Azerbaijani youth were sent abroad to study at prestigious universities of the world.”
Speaking about current achievements of Azerbaijani science, the Chairman of the Committee said that the successes attained are also reflected in today’s exhibition.
Professor Irma Ratiani, Director of the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, greeted the participants of the event and congratulated the Azerbaijani scientific community on the occasion of Science Day. She noted that science is a platform that unites representatives of different nations, and it is precisely this platform that has brought Georgian and Azerbaijani scholars together. Emphasizing that the institution she leads has been cooperating with the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS for more than ten years, Professor Irma Ratiani provided detailed information about the project titled “Shota Rustaveli and Nizami Ganjavi.” She mentioned that the first part of the project has already been completed and the book, which is the result of conducted research, has been published in Georgian and the publishing house “Cambridge Scholars Publishing” has released this book in English. Speaking about the second part of the project, the Director of the institute mentioned that it is interdisciplinary and alongside literary scholars, art historians, musicologists, and representatives of other scientific fields are also taking part in the project. She expressed her gratitude to Academician Isa Habibbeyli for the collaboration. Highlighting the establishment of a Center of Digital Literature at the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, the professor invited the scholars of the Institute of Literature of ANAS to cooperate in this field as well.
After the speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, presented Certificates of Appreciation of ANAS to Professor Irma Ratiani, Director of the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, and to Professor Maka Elbakidze.
At the event, Deputy Chairman of the Council of Elders of Azerbaijan Abel Maharramov, Deputy Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Rafael Huseynov, Director General of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Ali Abbasov, Director of the Atatürk Center in Azerbaijan, Academician Nizami Jafarov, Director of the National Library of Azerbaijan, Professor Karim Tahirov, and Editor-in-Chief of Gobustan magazine Parvin Nuraliyeva delivered speeches congratulating our scientists on the occasion of Science Day. They spoke about the achievements of Azerbaijani science in recent years and also touched upon life and literary activity of People’s Writer Anar.
Academician Ali Abbasov presented a video featuring Anar’s voice, created by the staff members of the Institute of Control Systems using artificial intelligence.
Next, the honorary guest of Science Day, Chairman of the Azerbaijan Writers’ Union and People’s Writer Anar, delivered a speech. He warmly congratulated Azerbaijani scientists on the occasion of Science Day and wished them new achievements. Expressing his gratitude to the leadership of the Academy for organizing a book signing session and an exhibition of his works as part of this remarkable celebration, Anar also shared his thoughts on the exhibition of scientific achievements he had visited prior to the event.
He emphasized that such exhibition can only be organized in an independent country and be a scientific exhibition of a nation that achieved a historic Victory. Noting that in-depth research is currently conducted in priority areas such as Western Azerbaijan, the Turkic world, etc., People's Writer Anar stressed that conducting such scientific research is possible only in independent country. People’s Writer highlighted that the works currently carried out at ANAS under the leadership of Academician Isa Habibbeyli will contribute to the development of our country.
After the speeches, the film dedicated to Anar, was shown.
As part of the event, Academician Isa Habibbeyli presented honorary certificates and diplomas of ANAS, “Young Scientist of the Year” diplomas, and letters of appreciation to a number of scientists, specialists, and journalists for their scientific achievements and contributions to the promotion of science. An award of the Council of Elders of Azerbaijan was also presented.
In conclusion, Academician Isa Habibbeyli congratulated the participants and scientists on the occasion of Science Day and wished them success in their scientific research.