İyunun 22-də AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti iclası keçirildi.
Əvvəlcə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bugünkü iclasda bölmənin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya, Zoologiya, Genetik Ehtiyatlar və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarında direktor vəzifəsini tutmaq üçün seçkilər keçiriləcək.
Akademik Ə.Əmiraslanov qeyd etdi ki, seçkilər "AMEA-nın elmi-tədqiqat institutu və ona bərabər statuslu elmi müəssisə haqqında Əsasnamə" və "AMEA-nın elmi-tədqiqat institutunun və ona bərabər statuslu elmi müəssisənin rəhbəri vəzifəsinə seçkinin keçirilməsi Qaydaları"na uyğun təşkil olunur.
Bildirildi ki, bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrinin direktoru vəzifəsinə namizədlər böyük elmi nailiyyətləri, elmi-təşkilati bacarığı və təcrübəsi olan alimlər sırasından AMEA-nın Rəyasət Heyəti, bölmənin bürosu və elmi müəssisənin elmi şurası tərəfindən irəli sürülür. Əvvəlcə direktor vəzifəsinə seçkilərin keçirilməsi haqqında elan mətbuatda dərc olunur, bir ay müddətində sənədlər qəbul edilir. Daha sonra bölmədə gizli səsvermə yolu ilə seçkilər aparılır. Seçilən namizədlər AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə təsdiq olunur.
İclasda bölmənin elmi müəssisələrinə direktor seçmək üçün hesablayıcı komissiya yaradıldı. Komissiyanın sədri akademik Qərib Məmmədov olmaqla, tərkibi (AMEA-nın müxbir üzvləri Nuru Bayramov və Sudeyif İmamverdiyev) seçildi.
Gizli səsvermə yolu ilə akademik İradə Hüseynova Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov Zoologiya İnstitutu, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru, professor Əlövsət Quliyev isə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə seçildilər.
Tədbirdə Botanika İnstitutunun elmi katibi, b.ü.f.d. Xuraman Xəlilovanın 60 illik yubileyinin keçirilməsi, Dendrologiya İnstitutunda Təhsil şöbəsinin yaradılması məsələlərinə də baxıldı.

Состоялись выборы на совмещение должности директора в научных учреждениях ОБМН
22 июня в Президиуме НАНА состоялось очередное собрание Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН).
Сначала академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов довел до внимания вопросы, стоящие на повестке дня. Он отметил, что на текущем заседании состоятся выборы на совмещение должности директора в институтах Молекулярной биологии и биотехнологий, Зоологии, Генетических ресурсов, а также Почвоведения и агрохимии.
Академик А.Амирасланов отметил, что выборы организуются в соответствии с «Положением о научно-исследовательском институте НАНА и равном ему по статусу научном учреждении» и «Правилами проведения выборов на должность руководителя научно-исследовательского института НАНА и равного ему по статусу научного учреждения».
Было отмечено, что кандидаты на совмещение должности директора научно-исследовательских учреждений отделения выдвигаются Президиумом НАНА, бюро отделения и ученым советом учреждения из числа ученых, обладающих большими научными достижениями, научно-организационными навыками и опытом. Сначала объявление о проведении выборов на совмещение должности директора публикуется в печати, а срок приема документов составляет один месяц. Далее выборы осуществляются путем тайного голосования в отделении. Избранные кандидаты утверждаются по решению Президиума НАНА.
На заседании была создана счетная комиссия для выбора директора научных учреждений отделения. Был определен состав комиссии (члены-корреспонденты НАНА Нуру Байрамов и Судеиф Имамвердиев), председателем которого стал академик Гариб Мамедов.
Путем тайного голосования академик Ирада Гусейнова была избрана директором Института молекулярной биологии и биотехнологий, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов – директором Института генетических ресурсов, доктор философии по физико-математическим наукам Эльман Юсифов – директором Института зоологии, доктор аграрных наук, профессор Аловсат Гулиев же – директором Института почвоведения и агрохимии НАНА.
На мероприятии был также рассмотрен вопрос о праздновании 60-летнего юбилея ученого секретаря Института ботаники, доктора философии по биологии Хураман Халиловой, а также о создании Отдела образования в Институте дендрологии.