Oktyabrın 18-də AMEA-nın Əsas binasında İqtisadiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin 25 illiyinə həsr olunan “Azərbaycan iqtisadiyyatı – 25: keçilmiş yola və gələcəyə baxış” mövzusunda elmi konfrans keçirildi.
Tədbirdə İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycanın keçdiyi inkişaf yollarından, xüsusilə iqtisadiyyatda qazanılan uğurlardan danışdı. O, ötən 25 ildə Prezident İlham Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasəti sayəsində dövlətçilik ənənələrimizin möhkəmləndiyini, iqtisadiyyatımızın inkişaf etdiyini, mədəniyyətimizin zənginləşdiyini diqqətə çatdırdı.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümü haqqında” Sərəncamın əhəmiyyətini vurğulayan N.İmanov qeyd etdi ki, müasir müstəqil Azərbaycan bu gün hər bir vətəndaşımız və xaricdə yaşayan soydaşımız üçün əsl qürur mənbəyinə çevrilib.
Konfransda akademik Ziyad Səmədzadənin “Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyası: gələcək haqqında düşüncələr”, AMEA-nın müxbir üzvü Şahbaz Muradovun “Müstəqillik illərində demoqrafik vəziyyət və məşğulluq: reallıqlar və problemlər”, AMEA-nın müxbir üzvü Əli Nuriyevin “Dərin böhrandan hərtərəfli inkişafa gedən yol”, AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayevin “Yaxın gələcəyin əsas hədəfı: postneft iqtisadiyyatı quruculuğu” mövzusunda məruzələri dinlənildi.
Məruzələrdə müstəqillik illərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın böyük bir inkişaf yolu keçdiyi, bütün sahələrdə köklü islahatların aparıldığı, ölkənin böhrandan çıxaraq davamlı və dayanıqlı tərəqqisinə nail olunduğu, dünya birliyində layiqli yer tutduğu xüsusi vurğulandı. Azərbaycanın bugünkü inkişaf yolunun Ulu Öndərin müəyyən etdiyi siyasi xəttin Prezident İlham Əliyev tərəfindən yüksək siyasi bacarıqla ardıcıl davam etdirilməsinin nəticəsi olduğu söylənildi.
Alimlər, eyni zamanda, Azərbaycanın gələcək inkişaf perspektivləri ilə bağlı fikirlərini bölüşdülər.

Состоялась конференция на тему «Экономика Азербайджана-25: взгляд в пройденный путь и будущее»
18 октября в Главном здании НАНА при поддержке Института экономики прошла научная конференция на тему «Экономика Азербайджана - 25: Взгляд в пройденный путь и будущее».
На мероприятии директор Института экономики, профессор Назим Иманов рассказал о пути развития, пройденном Азербайджаном после восстановления независимости, в частности, об успехах, достигнутых в экономике страны. Он довел до внимания, что благодаря успешной внутренней и внешней политике Президента Ильхама Алиева за прошедшие 25 лет укрепились традиции государственности, развилась экономика, обогатилась культура страны.
Подчеркнув значение Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О двадцать пятой годовщине восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики», Н.Иманов отметил, что сегодня современный независимый Азербайджан стал настоящим источником гордости для каждого гражданина нашей страны и наших соотечественников, проживающих за рубежом.
На конференции были заслушаны доклады академика Зияда Самедзаде «Стратегия развития экономики Азербайджана: размышления о будущем», члена-корреспондента НАНА Шахбаза Мурадова «Демографическая ситуация и занятость в годы независимости: реалии и проблемы», члена-корреспондента НАНА Али Нуриева «Путь из глубокого кризиса к всестороннему развитию», члена-корреспондента НАНА Акифа Мусаева «Цели ближайшего будущего: строительство постнефтяной экономики».
В докладах было особо подчеркнуто, что в годы независимости под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева Азербайджаном был пройден большой путь развития, во всех областях страны были проведены коренные реформы, страна, выйдя из глубокого кризиса, достигла устойчивого и продолжительного прогресса и заняла достойное место в мировом сообществе. Было также отмечено, что сегодняшний путь развития Азербайджана является результатом последовательного продолжения Президентом Ильхамом Алиевым политического курса, определенного великим лидером нашего народа.