II Azərbaycan Elm Festivali çərçivəsində Geologiya və Geofizika İnstitutunda mühazirələr dinlənilib
II Azərbaycan Elm Festivalı çərçivəsində AMEA-nın  Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) müxtəlif elm və təhsil müəssisələrinin əməkdaşlarının mühazirələri dinlənilib.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov festivalın əhəmiyyətindən danışıb. O, festival çərçivəsində dinləniləcək məruzələrin ölkəmizdə elmlə təhsilin inteqrasiyasını gücləndirmək, elmi müəssisələrlə ali təhsil qurumları arasında əməkdaşlığı möhkəmləndirmək baxımından xüsusi önəm daşıdığını bildirib. Qeyd edib ki, qloballaşan dünyada bilik və təcrübə mübadiləsi, elmin müxtəlif istiqamətləri üzrə əlaqələrin genişləndirilməsi dövrün tələblərindəndir.
Daha sonra AMEA-nın akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-Üzvi KimyaRadiasiya Problemləri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutları, həmçinin Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin alimləri geologiya, neft sənayesi, ekologiya, tibb və digər sahələri əhatə edən məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələr institut əməkdaşları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

В Институте геологии и геофизики (ИГГ) НАНА в рамках II Азербайджанского фестиваля науки были заслушаны доклады сотрудников различных научно-образовательных учреждений.
Открыв мероприятие вступительным словом, заместитель директора института по научной работе, доктор геолого-минералогических наук Дадаш Гусейнов рассказал о значении фестиваля и отметил, что фестиваль имеет большое значение с точки зрения интеграции науки и образования и укрепления связей сотрудничества между научными учреждениями и вузами. Было отмечено, что в глобализирующемся мире обмен знаниями и опытом, а также укрепление связей между различными направлениями науки являются требованиями эпохи.
Затем ученые Института катализа и неорганической химии НАНА, Института радиационных проблем, Института молекулярной биологии и биотехнологий, а также Бакинского государственного университета, Азербайджанского медицинского университета, Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности выступили с докладами, охватывающими такие области, как геология, нефтяная промышленность, экология, медицина и др.