“Yüksək texnologiyaların materialı - Qrafen. Xassələri, tətbiqləri” mövzusunda seminar keçirilib
AMEA Fizika İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Yüksək texnologiyaların materialı - Qrafen. Xassələri, tətbiqləri” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən bu elm müəssisəsinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Suma Hüseynova seminarın məqsədinin gənc tədqiqatçıların fizika elminin nanotexnologiya sahəsindən məlumatlı olmalarını və bu sahədə elmi biliklərini genişləndirməyi təmin etməkdən ibarət olduğunu bildirib.
Mövzunun aktuallığından söz açan məruzəçi - innovasiya sektorunun professoru Hüseyn Orucov karbonun çoxatomlu təbəqəsi olan qrafen haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, təbiətdə ən nazik və ən möhkəm material olan qrafen 2004-cü ildə britaniyalı fiziklər A.Geyn və K.Novoslov tərəfindən kəşf olunub. 2010-cu ildə isə alimlər bu ixtiralarına görə Nobel mükafatına layiq görülüblər. H.Orucov qeyd edib ki, 2013-cü ildə qrafenin xassələrini tədqiq etmək məqsədilə İsveçin Çalmers Universitetinin professoru Jare Kenareteyə qrant layihəsi çərçivəsində bir milyard avro ayrılmışdır.

Состоялся семинар “Материал высоких технологий - Графен. Свойства, применение”
В Институте физики НАНА при организации Совета молодых ученых и специалистов состоялся семинар “Материал высоких технологий - Графен. Свойства, применение”.
Выступившая на мероприятии председатель Совета молодых ученых и специалистов Сума Гусейнова сообщила о том, что цель семинара проинформировать молодых исследователей об области нанотехнологии в физике и обеспечить расширение их научных знаний в этой сфере.
Профессор сектора инноваций Гусейн Оруджов дал информацию о многоатомном слое карбона - графене. Он сообщил, что существующий в природе такой тонкий и сильный материал, как графен, был изобретен в 2004 году британскими физиками А.Гейном и К.Новословым. В 2010 году ученые за это изобретение были удостоены Нобелевской премии. Г.Оруджов отметил, что в 2013 году в рамках грантовского проекта профессору Швейцарского университета Чалмерс Джаре Кенаретею было выделено миллиард евро для исследования свойств графена.