Naxçıvan Bölməsinin Mərkəzi Elmi Kitabxanasında iki yeni kitabın təqdimatı olub
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz QasımovunDilçilik şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zülfiyyə İsmayılın həmmüəllifi olduqları “Müstəqillik yollarında: Liderlik missiyası” adlı kitabın və həmin institutun Musiqi və teatr şöbəsinin böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələkbər Qasımovun “Naxçıvan teatrında tərcümə əsərlərinin tamaşaları (1883-2013)” adlı monoqrafiyanın təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev xalqımızın əldə etdiyi ən böyük nailiyyətlərdən olan dövlət müstəqilliyimizin qazanılmasının 25-ci ildönümünündə elmi işçilərin üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb.
Kitabda Azərbaycan xalqının dövlət müstəqilliyi qazanmasında ulu öndər Heydər Əliyevin göstərdiyi misilsiz xidmətlər, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi, siyasi xəttin, inkişaf konsepsiyasının müəyyənləşməsində ulu öndərin uzaqgörən zəkasının oynadığı rol, qazanılan nailiyyətlər təhlil edilir.
Qeyd olunub ki, institutun Musiqi və teatr şöbəsinin böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ələkbər Qasımovun Azərbaycan Respublikasında Multikulturalizm ilinə ithaf olunan “Naxçıvan teatrında tərcümə əsərlərinin tamaşaları (1883-2013)” adlı monoqrafiyası da öz aktuallığı ilə seçilir. Belə ki, yeni nəşrdə Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının 130 illik tarixi ərzində teatrda tamaşaya qoyulmuş tərcümə əsərlərinin səhnə təcəssümü ilk dəfə olaraq sistemləşdirilmiş şəkildə tədqiq olunub. Kitabda, həmçinin Naxçıvan Teatrının yaranma tarixi, eyni zamanda formalaşma dövrü, onun müasir günümüzədək yaradıcılıq yolu, inkişafının ayrı-ayrı mərhələlərində baş verən tarixi hadisələr araşdırılıb.
Tədbirdə İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Dövlət müstəqilliyinin 25-ci ildönümünə həsr olunan qiymətli əsər”, Bölmənin Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov “Naxçıvan teatrına aid yeni tədqiqat əsəri” mözvusunda məruzə ilə çıxış ediblər.
Daha sonra məruzələr ətrafında bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firudin Rzayevin, həmin institutun aparıcı elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əli Qəhrəmanovun, böyük elmi işçi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əli Həşimovun çıxışları dinlənilib.
Sonda müəlliflər çıxış edərək tədbir iştirakçılarına minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Məlumat üçün onu da qeyd edək ki, “Müstəqillik yollarında: Liderlik missiyası” və “Naxçıvan teatrında tərcümə əsərlərinin tamaşaları (1883-2013)” adlı kitablar bölmənin Mərkəzi Elmi Kitabxanasının “Yeni kitabların daimi sərgisi”ndə nümayiş olunur.

В Центральной научной библиотеке Нахчыванского отделения состоялась презентация двух новых книг
В Центральной научной библиотеке Нахчыванского отделения НАНА состоялась презентация книги «На пути независимости: миссия лидерства», соавторами которой являются заведующий отделом Института искусства, языка и литературы отделения, доктор философии по филологии, доцент Рамиз Гасымов и старший научный сотрудник Отдела языкознания, доктор философии по филологии, доцент Зульфия Исмаил, а также монографии «Представления переводных произведений в нахчыванском театре (1883-2013)» старшего научного сотрудника Отдела музыки и театра того же института, доктора философии по искусствоведению, доцента Алекпера Гасымова.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев рассказал о задачах, возложенных на деятелей науки на одной из самых больших достижений нашего народа – 25-й годовщине государственной независимости.
В книге анализируются неоценимые заслуги великого лидера Гейдара Алиева в завоевании государственной независимости азербайджанского народа, его роль в укреплении государственности, определении политического курса, концепции развития и достигнутые успехи.
Было отмечено, что монография старшего научного сотрудника Отдела музыки и театра, доктора философии по искусствоведению Алекпера Гасымова «Представления переводных произведений в нахчыванском театре (1883-2013)», посвященной году мультикультурализма в Азербайджанской Республике отличается своей актуальностью. Так, в новом издании впервые в систематизированной форме исследованы инсценированные в течение 130 лет в Нахчыванском государственном музыкальном драматическом театре переводные произведения. В книге также повествуется об истории создания, формировании Нахчыванского театра, творческом пути развития и исторических событиях, происходивших на отдельных этапах его развития.
На мероприятии директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев выступил с докладом «Ценный труд, посвященный 25-й годовщине государственной независимости», директор Фонда рукописей отделения, доктор филологических наук Фарман Халилов - с докладом «Новый исследовательский труд о театре Нахчывана».
Затем касательно докладов были заслушаны выступления заведующего Отделом ономастики Института искусства, языка и литературы, доктора философии по филологии, доцента Фирудина Рзаева, ведущего научного сотрудника института, доктора философии по искусствоведению, доцента Али Гахраманова, старшего научного сотрудника, доктора философии по филологии Али Гашимова.
В заключение авторы выразили признательность участникам мероприятия.
Для информации отметим также, что книги «На пути независимости: Миссия лидерства» и «Спектакли переводных произведений в Нахчыванском театре (1883-2013)» демонстрируются на «Постоянной выставке новых книг» Центральной научной библиотеки отделения.