Naxçıvan Bölməsinin Mərkəzi Elmi Kitabxanasında iki yeni kitabın təqdimatı olub
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz QasımovunDilçilik şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zülfiyyə İsmayılın həmmüəllifi olduqları “Müstəqillik yollarında: Liderlik missiyası” adlı kitabın və həmin institutun Musiqi və teatr şöbəsinin böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələkbər Qasımovun “Naxçıvan teatrında tərcümə əsərlərinin tamaşaları (1883-2013)” adlı monoqrafiyanın təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev xalqımızın əldə etdiyi ən böyük nailiyyətlərdən olan dövlət müstəqilliyimizin qazanılmasının 25-ci ildönümünündə elmi işçilərin üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb.
Kitabda Azərbaycan xalqının dövlət müstəqilliyi qazanmasında ulu öndər Heydər Əliyevin göstərdiyi misilsiz xidmətlər, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi, siyasi xəttin, inkişaf konsepsiyasının müəyyənləşməsində ulu öndərin uzaqgörən zəkasının oynadığı rol, qazanılan nailiyyətlər təhlil edilir.
Qeyd olunub ki, institutun Musiqi və teatr şöbəsinin böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ələkbər Qasımovun Azərbaycan Respublikasında Multikulturalizm ilinə ithaf olunan “Naxçıvan teatrında tərcümə əsərlərinin tamaşaları (1883-2013)” adlı monoqrafiyası da öz aktuallığı ilə seçilir. Belə ki, yeni nəşrdə Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının 130 illik tarixi ərzində teatrda tamaşaya qoyulmuş tərcümə əsərlərinin səhnə təcəssümü ilk dəfə olaraq sistemləşdirilmiş şəkildə tədqiq olunub. Kitabda, həmçinin Naxçıvan Teatrının yaranma tarixi, eyni zamanda formalaşma dövrü, onun müasir günümüzədək yaradıcılıq yolu, inkişafının ayrı-ayrı mərhələlərində baş verən tarixi hadisələr araşdırılıb.
Tədbirdə İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Dövlət müstəqilliyinin 25-ci ildönümünə həsr olunan qiymətli əsər”, Bölmənin Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov “Naxçıvan teatrına aid yeni tədqiqat əsəri” mözvusunda məruzə ilə çıxış ediblər.
Daha sonra məruzələr ətrafında bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firudin Rzayevin, həmin institutun aparıcı elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əli Qəhrəmanovun, böyük elmi işçi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əli Həşimovun çıxışları dinlənilib.
Sonda müəlliflər çıxış edərək tədbir iştirakçılarına minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Məlumat üçün onu da qeyd edək ki, “Müstəqillik yollarında: Liderlik missiyası” və “Naxçıvan teatrında tərcümə əsərlərinin tamaşaları (1883-2013)” adlı kitablar bölmənin Mərkəzi Elmi Kitabxanasının “Yeni kitabların daimi sərgisi”ndə nümayiş olunur.

Central Scientific Library of the Nakhchivan Division presented 2 new books
ANAS Central Scientific Library of Nakhchivan Division held a presentation of the book "On the Road to Independence: the mission of leadership," co-authored by the head of Institute of Art, Language and Literature of Division, PhD in Philology, associate professor Ramiz Gasimov and senior researcher at the Department of Linguistics, PhD in Philology, Associate Professor Zulfiya Ismail and the monograph "Representations of translated works in the Nakhchivan Theatre (1883-2013)" a senior researcher of the Department of Music and Theatre of the same institute, PhD in art history, associate professor Alakbar Gasimov.
Opening the event, Director of the Institute of Art, Language and Literature, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev spoke about the tasks assigned to the scientists to one of the greatest achievements of our nation - the 25th anniversary of the state independence.
The book analyzes the invaluable merits of national leader Heydar Aliyev in the conquest of the state independence of the Azerbaijani people, its role in the strengthening of statehood, determining policy, the concept of development and achievements.
It was noted that, the monograph by a senior researcher of the Department of Music and Theatre, PhD in Art Study Alakbar Gasimov on "Representations of translated works in the Nakhchivan Theatre (1883-2013)", dedicated to the year of multiculturalism in Azerbaijan is is distinguished by its relevance. So, in the new edition in a systematic form of staged studied for 130 years in the Nakhchivan State Musical Drama Theatre of translated works for the first time. The book also tells about the history, the formation of the Nakhchivan Theater, creative ways of development and historical events that took place at different stages of its development.
At the event, Director of the Institute Art, Language and Literature, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev reported on "Valuable work dedicated to the 25th anniversary of the state independence", Director of Manuscripts Foundation Division Dr. of Philology Farman Khalilov on "New research work on Theatre of Nakhchivan".
Then, concerning reports were listening speeches by head of the Department of Onomastics Art of the Institute of Language and Literature, PhD in Philology, associate professor Firudin Rzayev, leading researcher of the Institute, PhD on art criticism, docent Ali Gahramanov, senior researcher, PhD in philology Ali Hashimov.
In conclusion, the authors expressed their appreciation to participants of the event.
For information, note that the book "On the Road to Independence: The mission of Leadership" and "Performances translated works in the Nakhchivan Theatre (1883-2013)" are shown on the "Permanent exhibition of new books" by Central Scientific Library of department.