Yanvarın 18-də keçirilən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov "Yer elmləri üzrə elmi tədqiqatların vəziyyəti və gələcək inkişaf istiqamətləri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Akademik Fəxrəddin Qədirov bölmənin elmi fəaliyyətinin geologiya, geofizika, neft və qaz yataqlarının işlənilməsi, seysmologiya və coğrafiya sahəsində fundamental və tətbiqi problemlərin həllinə yönəldildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, YEB-də Geologiya və geofizika, geodinamika və geoloji təhlükələr, Neft-qaz yataqlarının işlənilməsi, Coğrafiya, Ekologiya və Xəzər dənizi seksiyaları və alternativ enerji, Təbii resurslar, ətraf mühitin qorunması və ekologiya, Təbii fəlakətlər və proqnoz kimi komissiyalar fəaliyyət göstərir.
Alim qeyd edib ki, bölmədə çökmə hövzələrinin təkamülü və quruluşu, palçıq vulkanizmi, neft və qazın geologiyası və geokimyasının fundamental problemləri, neft-qaz yataqlarının işlənilməsi, yerin geofiziki sahələri və təbiəti, müasir geodinamika və seysmologiya, geoloji təhlükələrin proqnozlaşdırılması, alternativ enerji mənbələri, tətbiqi geologiya və geofizika, Xəzər dənizi ekosisteminin kompleks öyrənilməsi, landşaft dəyişmələrinin dinamikası, iqlim dəyişmələri və demoqrafiya kimi prioritet istiqamətlərdə tədqiqat işləri aparılıb.
Akademik məruzəsində son dövrlərdə müvafiq elm sahələrinin müxtəlif istiqamətləri üzrə əldə edilmiş mühüm nəticələr haqqında geniş məlumat verib: "Bölmədə multidissiplinar tədqiqatlara xüsusi önəm verilir. "Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi", "Biogeokimyəvi rayonlaşdırma və Azərbaycan əhalisinin sağlamlığının regional proqnozlaşdırılması", "Azərbaycanın Günəş Enerjisi Atlası" elmi-tədqiqat proqramlarının icrası davam etdirilir. Bu istiqamətdə növbəti addım kimi 2017-ci ildən başlayaraq gələcək dövr üçün elmi tədqiqat müəssisələrinin modernləşdirilməsi, strukturunun prioritet istiqamətlərə uyğun olaraq yenilənməsi və yüksək texnologiyaların tətbiqi, beynəlxalq elmi mərkəzlərlə əlaqələrin genişləndirilməsi, birgə tədqiqatların aparılması, elm və təhsilin intensiv inteqrasiyası, kadr hazırlığına xarici elm mərkəzlərinin cəlb edilməsi və digər işlər nəzərdə tutulur".
F.Qədirov müstəqillik dövründə bölmədə dörd Dövlət Proqramının yerinə yetirildiyini, xaricdə mütəmadi olaraq elmi əsərlərin nəşr edildiyini, həmçinin son beş ildə yer elmləri sahələrində fəaliyyət göstərən institutlar və əməkdaşların Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin, beynəlxalq regional və milli mərkəzlərin müsabiqələrində qalib gələrək 42 qrant layihəsi üzrə tədqiqatlar apardıqlarını diqqətə çatdırıb.
Akademik qeyd edib ki, XXI əsrin çağırışlarını, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin elmi müəssisələrin qarşısında qoyduğu prioritet vəzifələri rəhbər tutaraq yaxın illərdə geoekoloji problemlər; geoloji proseslərin fiziki-riyazi modelləşdirilməsi; çökmə hövzələrinin təkamülü, quruluşu və modeli; faydalı qazıntı yataqlarının genetik xüsusiyyətləri, yaranma və yerləşmə qanunauyğunluqları; su resursları, yeraltı və səth sularının dinamikası və qorunması; müasir geodinamika, Yer qabığının hərəkəti, aktiv tektonik deformasiyalar, kosmik geodinamikanın GPS və INSAR metodları; palçıq vulkanizmi və onların geoloji-geofiziki və geodinamiki modeli, monitorinq və aktivlik proqnozu; intellektual yataqların fundamental tədqiqatı; qaz hidrat yataqlarının elmi araşdırılması sahəsində fundamental tədqiqatların aparılması planlaşdırılır. Həmçinin landşaft dəyişmələrinin dinamikası, geofiziki və geokimyəvi xüsusiyyətləri; Xəzərin ekoloji problemləri, kompleks fiziki-соğrafi modelinin yaradılması; insan coğrafiyası (demoqrafiya); qlobal və regional iqlim dəyişkənliyi və biosfera; seysmik monitorinq və seysmik təhlükə; seysmotomoqrafiya tədqiqatları; qazıntı halında tapılan insan, heyvan və bitki qalıqlarının DNT analizi və müasir növlərlə müqayisəsi; arxegeologiya və arxezoologiya tədqiqatları və digər istiqamətlərdə işlər həyata keçiriləcək.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, qeyd olunan perspektiv istiqamətlər gələcək fəaliyyət üçün əsas kimi qəbul edilib. Bölmənin institutlarının elmi fəaliyyətinin səmərəliyini yüksəltmək məqsədilə ortaq mültidissiplinar proqram və layihələrin hazırlanması, elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi və inteqrasiyasının təşkili, həmçinin perspektiv elmi istiqamətlərdə magistratura və doktorantura üzrə kadr hazırlığının aparılmasına dair tapşırıqlar verilib.
Hesabat dinlədikdən sonra təsdiq olunub. Rəyasət Heyəti Vikipediya ensiklopediyası ilə əlaqədar fəaliyyətin gücləndirilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi, viki-qrupların fəaliyyətinin maddi-texniki təminatının gücləndirilməsi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutun Viki Mərkəzi tərəfindən Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında təşkil edilən təlim kurslarının davam etdirilməsi barədə tapşırıqlar verib.
İclasda müzakirə olunan məsələlərdən biri də “Azərbaycan xalçaları” elmi-publisistik jurnalı ilə bağlı olub. Bildirilib ki, Azərbaycanın qədim tarixə və zəngin ənənələrə malik xalçaçılıq sənətinin multidissiplinar əsaslarla tədqiqi istiqamətində son zamanlar AMEA-nın müvafiq elmi tədqiqat müəssisələri ilə "Azərilmə" MMC arasında əməkdaşlıq münasibətləri genişlənib. Bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi, xalçaçılıq sahəsindəki tədqiqatların elmi nəticələrinin koordinasiyalı şəkildə geniş ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nəşr olunan “Azərbaycan xalçaları” elmi-publisistik jurnalının AMEA Rəyasət Heyəti və "Azərilmə" MMC-nin birgə təsisçiliyi ilə nəşr edilməsi qərara alınıb. Jurnalın yeni tərkibdə Redaksiya heyəti təsdiqlənib.
Gündəlikdə əksini tapan digər məsələlər AMEA-nın müşaviri, akademik Qərib Məmmədovun 70 illik, AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun Seysmostratiqrafiya şöbəsinin rəhbəri, akademik Pərviz Məmmədovun 80 illik, Tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyevin isə 70 illik yubileyləri haqqında olub. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərini nəzərə alaraq alimlərin AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsi və yubileylərinə həsr olunmuş elmi konfransların keçirilməsi barədə Rəyasət Heyəti qərarlar verib.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Aqil Əliyevin 90 illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA, Təhsil Nazirliyi və Səhiyyə Nazirliyinin birgə təkliflərindən ibarət Tədbirlər planı təsdiq edilib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun Elmi Şurasının yaradılması və Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının əməkdaşı Rəcəb İsmayıllının Almaniya Federativ Respublikasının Zigen Universitetinə ezam olunması haqqında qərarlar qəbul edilib.

State of scientific research in the field of Earth Sciences, and further prospective directions discussed
At a meeting of the ANAS Presidium, which took place on 18 January, Academician-Secretary of Department of Earth Sciences of ANAS (DES), Academician Fakhraddin Gadirov delivered paper on the topic "State and perspective directions of further research in the field of earth sciences".
Academician Fakhraddin Gadirov said that, scientific activity of Department aimed at solving fundamental and applied problems in the field of geology, geophysics and development of oil and gas exploration, seismology and geography. He noted that, at DES are functioning the committee on geology and geophysics, geodynamics and geological threats, development of oil and gas fields, geography, ecology, and sections of the Caspian Sea, alternative energy, natural resources, environmental protection and ecology, natural disasters and forecast.
The scientist reported that in department researches in such priority directions as evolution and a structure of decantation basins, a mud volcanism, fundamental problems of geology and geochemistry of oil and gas, development of oil and gas fields, geophysical fields of Earth and their nature, modern geodynamics and seismology, forecasting of geological catastrophic crashes, alternative energy sources, applied geology and geophysics, complex studying of an ecosystem of the Caspian Sea, dynamics of landscape changes, climatic changes and demography were conducted.
In the report the academician told about the important results received recently in various spheres of the corresponding scientific industries: "In department the great value is attached to multidisciplinary researches. Works on the research programs "Complex of Theoretical and Pilot Studies of Cross-disciplinary Problems of Geomechanics", "Biogeochemical Division Into Districts and Regional Forecasting of Health of the Population of Azerbaijan", "Atlas of a Solar Energy of Azerbaijan" are continued. As the following step in this direction since 2017 implementation of such actions as upgrade of research establishments, updating of their structures according to the priority directions, use of high technologies, extension of contacts with the international scientific centers, carrying out joint surveys, intensive integration of science and education, involvement of foreign scientific centers to training, etc. is provided".
Academician noted that, in the period of independence, four state programs were carried out in the department, abroad continuously published scientific works; and for the past five years the institutions and the staff working in the field of Earth Sciences, conducted a study on 42 grant projects, winning competitions on the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, the State Oil Company of the Azerbaijan Republic, international, regional and national centers.
Academician Fakhraddin Gadirov said that guided by the calls of the XXI century and the priorities set by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the scientific institutions in the coming years it is planned to conduct fundamental research in areas such as geo-ecological problems; physical and mathematical modeling of geological processes; evolution, structure and model of sedimentary basins; genetic features, patterns of occurrence and location of mineral deposits; dynamics and protection of water resources, underwater and surface water; Modern geodynamics, crustal movements, active tectonic deformation techniques GPS and INSAR in space geodynamics; mud volcanism, geologic-geophysical and geodynamic model of mud volcanoes, monitoring and forecast of their activity; basic research of intellectual fields; scientific studying of fields of gas hydrates. Also works in the field of studying of dynamics, geophysical and geochemical features of landscape changes will be conducted; environmental problems of the Caspian Sea, creation of complex physiographic model; human geography (demography); global and regional climatic changes and biosphere; seismic monitoring and seismic danger; seismotomographic researches; The DRC-analysis of remains of the person, animals and the plants found at excavation and their comparison with modern types; arkhegeologicheskikh and arkhezoologicheskikh of researches, etc.
After listening to the report of the discussions took place, these prospective directions have been taken as a basis for further work. In order to increase the fruitfulness of activities scientific institutions that are part of the scientific activity of Department, was asked to prepare the general multidisciplinary programs and projects, organize the coordination and integration of scientific research, as well as to conduct training in master's and doctoral research in promising areas.