AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində “Heydər Əliyev lektoriyası”nın 73-cü məşğələsi çoxəsrlik Azərbaycan dövlətçilik tarixində mühüm yer tutan Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 93-cü ildönmünə həsr olunub.
Lektoriyada bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Аzərbаycаnın аyrılmız tərkib hissəsi оlаn Nаxçıvаn Muxtаr Rеspublikаsının mürəkkəb tаrixi inkişаf yоlu kеçdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bütün dövrlərdə Nаxçıvаn nəinki qоnşu dövlətlər, həmçinin dünyаnın digər dövlətləri üçün də böyük cоğrаfi-siyаsi və strаtеji əhəmiyyət kəsb еdib. XX yüzilliyin 20-ci illəri, xüsusilə 1918-1920-ci illər Nаxçıvаn diyаrı üçün çətin inkişаf dövrü оlub. Uzun müddət Nаxçıvаnı “böyük Еrmənistаn”а qаtmаq üçün cəhdlər göstərən еrməni dаşnаklаrı bu xülyаlаrını rеаllаşdırа bilməyiblər. Çətin və mürəkkəb mərhələlərdən kеçən Nаxçıvаn Аzərbаycаnın əzəli və əbədi tərkib hissəsi kimi qоrunub sаxlаnılıb, оnа muxtаriyyət stаtusu vеrilib.
Qeyd olunub ki, Nаxçıvаnın muxtаriyyət stаtusu qаzаnmаsı bu bölgədə 1918-1921-ci illərdə cərəyаn еdən prоsеslərin, оnlаrа təsir еdən dаxili və xаrici аmillərin, rеgiоnun gеоsiyаsi vəziyyətinin və iki mühüm bеynəlxаlq müqаvilənin sаyəsində оlub.
Ümummilli lidеr Hеydər Əliyеvin “Nаxçıvаn Muxtаr Rеspublikаsının yаrаdılmаsı Аzərbаycаn xаlqının оlduqcа mürəkkəb bir siyаsi şərаitdə əldə еtdiyi böyük tаrixi nаiliyyət idi” sözlərini xatırladan akademik İ.Hacıyev Nаxçıvаnın muxtаr rеspublikа stаtusu əldə еtməsinin böyük tаrixi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri Emin Şıxəliyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev və Naxçıvanın muxtariyyəti məsələsi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzəçi müxtəlif dövrlərdə minlərlə azərbaycanlının ermənilər tərəfindən soyqırıma məruz qaldığını söyləyərək bildirib ki, xalqın əzmli müqaviməti, görkəmli siyasi xadimlərin müdrik siyasəti, o cümlədən Türkiyənin yardımı sayəsində Naxçıvanın ermənilərə verilməsinin qarşısı alınmışdır. Bir vaxtlar əhalinin müqaviməti, Mustafa Kamal Paşa Atatürk, Behbud ağa Şahtaxtinski kimi böyük siyasi xadimlərin sayəsində mövcudiyyətini qoruyan bu diyar Sovetlər İttifaqının dağılmasından sonra bu dəfə ümummilli lideri Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi nəticəsində varlığını mühafizə etmişdir.
Qeyd olunub ki, ümummilli lider Heydər Əliyev Naxçıvanda fəaliyyət göstərdiyi qısa zaman kəsiyində Azərbaycanın imperiya asılılığından xilas olması, müstəqil, demokratik və dünyəvi dövlət kimi fəaliyyət göstərməsi üçün mühüm siyasi və ideoloji amilə çevrilən tarixi qərarlar qəbul etmişdir. Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi sonrakı fəaliyyətinin bir sıra konseptual istiqamətləri məhz bu dövrdə işlənib hazırlanmışdır. Ulu öndər bölgənin məhdud daxili imkanlarından maksimum istifadə etmiş, qonşu dövlətlərlə - Türkiyə və İranla iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün zəruri tədbirlər həyata keçirmişdir.
Vurğulanıb ki, hazırda muxtar respublika əhalisinin sosial-iqtisadi problemlərinin həlli istiqamətində konkret tədbirlərin görülməsi, zəruri istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi blokada şəraitində yaşayan regionun hərtərəfli inkişafına stimul yaradır. Dövlət siyasətinin muxtar respublikamızda məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilməsi üçün göstərilən diqqət və qayğı nəticəsində bütün sahələrdə nailiyyətlər əldə olunur.

Очередное занятие «Лектория Гейдара Алиева» посвящено 93-летнему юбилею Нахчыванской Автономной Республики
73-е занятие «Лектория Гейдара Алиева», состоявшее в Нахчыванском отделении НАНА, было посвящено 93-й годовщине создания Нахчыванской Автономной Республики, занимающей важное место в истории азербайджанской государственности.
На лектории председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев довел до внимания, что Нахчыванская Автономная Республика прошла сложный исторический путь развития. Было отмечено, что Нахчыван всегда представлял важное географо-политическое и стратегическое значение как для соседних стран, так и ряда стран мира. 20-е годы XX столетия, в частности, 1918-1920 гг. являлись сложным периодом развития Нахчыванского края. Армянским дашнакам, стремившимся в течение долгих лет присоединить Нахчыван к «Великой Армении», не удалось реализовать свои планы. Несмотря на трудный путь, пройденный Нахчываном, его удалось сохранить составной частью Азербайджана и присвоить ему статус автономности.
Было отмечено, что присвоение Нахчывану статуса автономности стало возможно в результате происходивших в регионе в 1918-1920 гг. процессов, воздействия на них внутренних и внешних факторов, геополитического состояния региона и двух существенных соглашений.
Напомнив слова общенационального лидера Гейдара Алиева «Создание Нахчыванской Автономной Республики – большой исторический успех азербайджанского народа, достигнутый в достаточно сложных политических условиях», академик Исмаил Гаджиев подчеркнул значение получения Нахчываном статуса автономной республики.
Затем заведующий отделом Института истории, археологии и этнографии Нахчыванского отделения Эмин Шихалиев представил доклад на тему «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и вопрос об автономии Нахчывана». Докладчик, отметив, что тысячи азербайджанцев в разное время подвергались геноциду со стороны армян, подчеркнул, что благодаря решительному сопротивлению народа, мудрой политике видных политических деятелей, в том числе помощи Турции была предотвращена выдача Нахчывана армянам. В свое время, край, который сохранил свое существование благодаря таким видным политическим деятелям, как Мустафа Кемаль Ататюрк, Бехбуд ага Шахтахтински, на этот раз после распада Советского Союза сохранил свою целостность в результате политической дальновидности общенационального лидера Гейдара Алиева.
Было отмечено, что за короткий период деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева в Нахчыване им были приняты исторические решения, которые способствовали освобождению Азербайджана от имперской зависимости, превращению его в важного политического и идеологического фактора для функционирования как независимого, демократического и светского государства. Ряд концептуальных аспектов дальнейшей деятельности Азербайджана, как независимого государства, были разработаны именно в этот период. Общенациональный лидер добился максимального использования ограниченных внутренних ресурсов региона, осуществил необходимые меры для развития экономических связей с соседними странами - Турцией и Ираном.
Было подчеркнуто, что в настоящее время принятие конкретных мер в направлении решения социально-экономических проблем население автономной республики, определение необходимых направлений придают стимул для развития региона, находящегося в условиях блокады.
В результате внимания и заботы, оказываемой для целенаправленной реализации государственной политики в автономной республике, достигаются успехи во всех областях.