AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində “Heydər Əliyev lektoriyası”nın 73-cü məşğələsi çoxəsrlik Azərbaycan dövlətçilik tarixində mühüm yer tutan Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 93-cü ildönmünə həsr olunub.
Lektoriyada bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Аzərbаycаnın аyrılmız tərkib hissəsi оlаn Nаxçıvаn Muxtаr Rеspublikаsının mürəkkəb tаrixi inkişаf yоlu kеçdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bütün dövrlərdə Nаxçıvаn nəinki qоnşu dövlətlər, həmçinin dünyаnın digər dövlətləri üçün də böyük cоğrаfi-siyаsi və strаtеji əhəmiyyət kəsb еdib. XX yüzilliyin 20-ci illəri, xüsusilə 1918-1920-ci illər Nаxçıvаn diyаrı üçün çətin inkişаf dövrü оlub. Uzun müddət Nаxçıvаnı “böyük Еrmənistаn”а qаtmаq üçün cəhdlər göstərən еrməni dаşnаklаrı bu xülyаlаrını rеаllаşdırа bilməyiblər. Çətin və mürəkkəb mərhələlərdən kеçən Nаxçıvаn Аzərbаycаnın əzəli və əbədi tərkib hissəsi kimi qоrunub sаxlаnılıb, оnа muxtаriyyət stаtusu vеrilib.
Qeyd olunub ki, Nаxçıvаnın muxtаriyyət stаtusu qаzаnmаsı bu bölgədə 1918-1921-ci illərdə cərəyаn еdən prоsеslərin, оnlаrа təsir еdən dаxili və xаrici аmillərin, rеgiоnun gеоsiyаsi vəziyyətinin və iki mühüm bеynəlxаlq müqаvilənin sаyəsində оlub.
Ümummilli lidеr Hеydər Əliyеvin “Nаxçıvаn Muxtаr Rеspublikаsının yаrаdılmаsı Аzərbаycаn xаlqının оlduqcа mürəkkəb bir siyаsi şərаitdə əldə еtdiyi böyük tаrixi nаiliyyət idi” sözlərini xatırladan akademik İ.Hacıyev Nаxçıvаnın muxtаr rеspublikа stаtusu əldə еtməsinin böyük tаrixi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri Emin Şıxəliyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev və Naxçıvanın muxtariyyəti məsələsi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzəçi müxtəlif dövrlərdə minlərlə azərbaycanlının ermənilər tərəfindən soyqırıma məruz qaldığını söyləyərək bildirib ki, xalqın əzmli müqaviməti, görkəmli siyasi xadimlərin müdrik siyasəti, o cümlədən Türkiyənin yardımı sayəsində Naxçıvanın ermənilərə verilməsinin qarşısı alınmışdır. Bir vaxtlar əhalinin müqaviməti, Mustafa Kamal Paşa Atatürk, Behbud ağa Şahtaxtinski kimi böyük siyasi xadimlərin sayəsində mövcudiyyətini qoruyan bu diyar Sovetlər İttifaqının dağılmasından sonra bu dəfə ümummilli lideri Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi nəticəsində varlığını mühafizə etmişdir.
Qeyd olunub ki, ümummilli lider Heydər Əliyev Naxçıvanda fəaliyyət göstərdiyi qısa zaman kəsiyində Azərbaycanın imperiya asılılığından xilas olması, müstəqil, demokratik və dünyəvi dövlət kimi fəaliyyət göstərməsi üçün mühüm siyasi və ideoloji amilə çevrilən tarixi qərarlar qəbul etmişdir. Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi sonrakı fəaliyyətinin bir sıra konseptual istiqamətləri məhz bu dövrdə işlənib hazırlanmışdır. Ulu öndər bölgənin məhdud daxili imkanlarından maksimum istifadə etmiş, qonşu dövlətlərlə - Türkiyə və İranla iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün zəruri tədbirlər həyata keçirmişdir.
Vurğulanıb ki, hazırda muxtar respublika əhalisinin sosial-iqtisadi problemlərinin həlli istiqamətində konkret tədbirlərin görülməsi, zəruri istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi blokada şəraitində yaşayan regionun hərtərəfli inkişafına stimul yaradır. Dövlət siyasətinin muxtar respublikamızda məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilməsi üçün göstərilən diqqət və qayğı nəticəsində bütün sahələrdə nailiyyətlər əldə olunur.

Next 73rd training of Heydar Aliyev’s lectoria held at Nakhchivan Division of ANAS was dedicated to the 93rd anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic, which occupies an important place in the history of Azerbaijani statehood.
At the lectoria chairman of the Division, Academician Ismayil Hajiyev brought to the attention that, the Nakhchivan Autonomous Republic has a complex historical path of development. It was noted that, Nakhchivan has always represented an important geographical and political and strategic importance for the neighboring countries, as well as a number of countries.
The 20th of the XX century, in particular 1918-1920 was a difficult period of development of the Nakhchivan region. Despite the difficult path traversed by Nakhchivan, managed to keep his part of Azerbaijan, and assign it a status of autonomy.
It was noted that, the assignment of Nakhchivan autonomy status was made possible as a result of which took place in the region in 1918-1920, processes exposure to internal and external factors, the geopolitical situation in the region and two significant agreements.
Reminding the words of national leader Heydar Aliyev "Establishment of the Nakhchivan Autonomous Republic - a great historical success of the Azerbaijani people, made in rather difficult political environment", Academician Ismail Hajiyev stressed the importance of obtaining the status of Nakhchivan Autonomous Republic.
Then head of the Department of the Institute of History, Archaeology and Ethnography of Nakhchivan Division Emin Shikhaliyev delivered a paper on "National Leader Heydar Aliyev and the question of autonomy of Nakhchivan". Speaker, noting that thousands of Azerbaijanis in different time were subjected to genocide by the Armenians, said that thanks to the determined resistance of the people, the wise policy of prominent political figures, including aid to Turkey was prevented delivery of Nakhichevan Armenians. In due time, the edge of which has kept its existence through such prominent politicians as Mustafa Kemal Ataturk, Behbud aga Shakhtakhtinski , this time after the Soviet collapse retained its integrity as a result of the political vision of the national leader Heydar Aliyev.
It was noted that, in a short period of activity of the national leader Heydar Aliyev in Nakhchivan the historical decisions were taken that contributed to the liberation of Azerbaijan from the imperial addiction, turning it into an important political and ideological factor to function as an independent, democratic and secular state.
A number of conceptual aspects of future activities of Azerbaijan as an independent state, were developed during this period. National leader has made maximum use of limited internal resources of the region, carried out the necessary measures for the development of economic relations with neighboring countries - Turkey and Iran.
It was pointed out that at present the adoption of concrete measures in the direction of solving social and economic problems of the population of the autonomous republic, the definition of the necessary areas to give impetus to development of the region, located in the blockade.
As a result of attention and care provided for the targeted implementation of the state policy in the autonomous republic is achieved success in all areas.