Fevralın 14-də AMEA Rəyasət Heyətində bu qurum ilə "Intertelecom" MMC şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında niyyət sazişinin imzalama mərasimi olub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə "Intertelecom" MMC ilə əməkdaşlığın önəmindən danışaraq imzalanacaq sazişin Azərbaycan elminin innovativ fəaliyyətinə, elmlə istehsalatın qarşılıqlı əlaqəsinə böyük töhfə verəcəyini bildirib. Qeyd edib ki, bu saziş müasir elmi nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə xidmət edəcək.
"Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə yaradılan Yüksək Texnologiyalar Parkının geniş imtiyazları olduğu üçün innovativ fəaliyyətlərimizi uğurla həyata keçirə biləcəyik" - deyən AMEA rəhbəri Azərbaycan alimlərinin bu qurumla əməkdaşlıqdan böyük təcrübə qazanacaqlarını xüsusi vurğulayıb.
Sonra "Intertelecom" MMC şirkətinin prezidenti Reza Vaziri rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. O, AMEA ilə elmi əlaqələrin yaradılmasında maraqlı olduqlarını bildirib.
AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayev və İnnovasiya şöbəsinin rəisi, Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev çıxış edərək sazişin əhəmiyyətindən, elmin kommersiyalaşdırılmasında gələcək rolundan danışıblar.
Daha sonra tərəflər arasında ölkədə elm və texnologiya siyasətinin formalaşdırılması, milli innovasiya sisteminin yaradılması, bir sıra mühüm layihə və proqramların icrası, mövcud infrastrukturun təkmilləşdirilməsi, həmçinin birgə zəruri əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən olunması məqsədilə niyyət sazişi imzalanıb.

Agreement on intentions between ANAS and LLC "INTERTELECOM" signed
ANAS Presidium held a ceremony of signing an agreement on intentions between ANAS and LLC «INTERTELECOM» on 14 February.
Opening the event, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke about the importance of cooperation with «INTERTELECOM» LLC. He noted that this agreement will contribute to the innovation of national science and development of mutual cooperation between science and industry: "Agreement of Intent will promote innovation and high-tech, relying on modern scientific achievements. Due to the large possibilities of Hi-Tech Park, created by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, we can successfully carry out our innovation activities. I am confident that, working with you, the Azerbaijani scientists will gain a lot of experience. "
Then, the President of LLC «INTERTELECOM» Company Reza Vaziri, who expressed his satisfaction from the visit to the Academy: "In today's world, scientific results are wealth. Today we will sign an agreement that will lay the basis for further scientific advances. Hopefully, as a result of our cooperation we will achieve great success".
In their speeches, the head of Office of Administration of ANAS, PhD in Political Science Fatali Abdullayev and head of the Department of Innovation, Director of the Park of High Technologies, PhD in Agricultural sciences Vugar Babayev told about the significance of the agreement and its future role in the commercialization of science.
Then, the parties signed an agreement of intent. The aim of the document is to identify the necessary areas of cooperation in the formation of the country's science and technology policies, the creation of a national innovation system, the implementation of a number of important projects and programs to improve the existing infrastructure, etc.
The agreement was signed by President of ANAS, Academician Akif Alizadeh and President of «INTERTELECOM» Company Reza Vaziri.