AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirilib. Tədbirdə Silikon Vadisində (ABŞ, Kaliforniya) həyata keçirilən Minilliyin Layihəsinin nümayəndəsi və “Santa Clara Valley Chapter of ASM International Society” qurumunun sədri Brok Hinzman, Silikon Vadisinin Futuristik reallıq və Gələcək Biznes Şəbəkəsinin nümayəndəsi Eylin Makginis, Azərbaycan Futuroloqlar Cəmiyyətinin sədri Reyhan Hüseynova və Cəmiyyətin sədr müavini Eldar Müseyibzadə, həmçinin institutun alim və mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Seminarı giriş sözü ilə açan institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, tədbirin məqsədi Silikon Vadisində informasiya texnologiyalarının yeni tətbiqlərinə investisiyaların qoyulması, o cümlədən dronlar, peyklər və böyük verilənlərdən istifadəyə dair geniş fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Sonra R.Hüseynova çıxış edərək İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb, bu qurumun Futuroloqlar Cəmiyyətinə hər zaman elmi dəstək göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, belə bir cəmiyyəti yaratmaqda əsas məqsəd Azərbaycanda gələcək elmi istiqamətləri və müasir meylləri müəyyən etmək, dünyada bu sahədə gedən proseslərə qoşulmaqdır. “Futuroloqlar Cəmiyyəti Minilliyin Layihəsinin Azərbaycan Bölməsidir”, – deyə bildirən məruzəçi layihənin 62 ölkədə nümayəndəliyinin olduğunu qeyd edib.
“Kənd təsərrüfatında informasiya texnologiyalarının tətbiqi” mövzusunda məruzəsini təqdim edən B.Hinzman Silikon Vadisində süni intellekt, robotlar, Əşyaların İnterneti və s. sahələrdə həyata keçirilən layihələr haqqında məlumat verib.
Məruzəçi gələcəyə dair bir sıra proqnozlardan söz açaraq bildirib ki, 2050-ci ilə qədər ABŞ əhalisinin 70 faizi böyük şəhərlərdə yaşayacaq, kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən fermerlərin orta yaş həddi artacaq. Onun sözlərinə görə, gələcəkdə əhalinin sürətlə artdığı ölkələrdə iqlim dəyişikliyi məhsul yığımının azalmasına səbəb olacaq. Əsas məqsəd dünyada müasir texnologiyalardan effektiv istifadə edərək kənd təsərrüfatına sərmayə yatırmaq, qida israfını azaltmaq və məhsul yığımını çoxaltmaqdır. O, həmçinin kənd təsərrüfatında biotexnologiyaların tətbiqi və “ağıllı” toxumlardan istifadə ilə bağlı bir sıra proqnozlar səsləndirib.
Sonda çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev seminarda müzakirə olunan məsələlərin ölkəmiz üçün olduqca aktual olduğunu və mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Futuroloqlar Cəmiyyətinin sədri R.Hüseynovaya tədbirin təşkil olunmasında göstərdiyi köməyə görə təşəkkürünü bildirən alim bu qurumun fəaliyyət göstərdiyi 10 il ərzində ölkədə elmi futuroloji baxışların formalaşmasında böyük rol oynadığını bildirib.
R.Əliquliyev ölkədə Futurologiya Cəmiyyətinin fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayaraq AMEA rəhbərliyinin bu sahəyə xüsusi diqqət göstərdiyini və hər zaman elmi dəstək verməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Məruzə tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb, Brok Hinzman çoxsaylı sualları cavablandırıb.

The representative of the Silicon Valley made a presentation at the Institute of Information Technology
The Institute of Information Technology of ANAS held the next seminar. The event was attended by representatives of the Millennium Project implemented Silicon Valley (USA, California), and the chairman of the structure "Santa Clara Valley Chapter of ASM International Society" Brock Hinzman, chairman of Futuristic Reality and Future Business Network of Silicon Valley Eileen McGinnis, the chairman of the Azerbaijan Futurologists’ Society Reyhan Huseynova and deputy chairman of the society Eldar Museyibzade, as well as scientists and experts from the institute.
Opening the seminar, Deputy Director of the Institute of Technology, PhD in Technology, Associate Professor Rashid Alakbarov informed about the issues on the agenda. He noted that the purpose of the event - investing in the use of new information technologies in Silicon Valley, including a wide-ranging exchange of views on drones, satellites and big data.
Then, speaking, R. Huseynova spoke about the relations of cooperation with the Institute of Information Technology, and noted that this structure is constantly providing scientific support to the Futurologists’ Society. It was reported that the main purpose of the creation of such a society is to define the future research directions and goals of modern and contiguity to the processes taking place in the world in this field. Stressing that the Futurologists’ Society is the Azerbaijani section of the Millennium Project, the reporter added that the project has representation in 62 countries.
Introducing the report on "Application of information technology in agriculture," B.Hinzman informed on ongoing projects in the Silicon Valley in the area of artificial intelligence, robots, and other Internet of Things.
Speaking about some predictions for the future, the reporter noted that until 2050, 70 percent of the US population will live in large cities, will increase the average age of farmers operating in the field of agriculture. According to him, in the future in countries where there is intense population growth, climate change will reduce the harvest. The main objective is investing in agriculture, reducing food waste and increase the harvest by the efficient use of modern technologies in the world. He also announced a number of forecasts in connection with the application of biotechnology in agriculture and the use of "smart" seeds.
Speaking at the conclusion Academician-Secretary of ANAS, director of the institute, Academician Rasim Alguliyev noted that issues discussed at the seminar are extremely relevant for our country.
Expressing his gratitude to the Chairman of the Azerbaijan Futurologists’ Society R.Huseynova for their help in organizing the event, the scientist said that this structure for 10 years of its activity in the country played an important role in the formation of scientific and futuristic look.
R.Alguliyev, stressing the need for further expansion of the Society's activities in the country, noted that the leadership of ANAS is always ready to provide scientific support to this sector.
The report aroused great interest, and Brock Hinzman responded numerous questions of the participants.