AMEA-da professor Qəzənfər Kazımovun 80 illik yubileyi qeyd olunub
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə tanınmış ədəbiyyatşünas alim, Əməkdar elm xadimi, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Asiya Kral Akademiyasının fəxri üzvü, filologiya elmləri doktoru, professor Qəzənfər Kazımovun anadan olmasının 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Konfransı açan AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli alimin tək Azərbaycanda deyil, ölkəmizin hüdudlarından kənarda da peşəkar dilçi kimi tanındığını bildirib. Qeyd edib ki, Q.Kazımov həmişə filoloji elmin ən mühüm, aktual problemlərinə diqqət yetirib və onun tədqiqat üslubu bədii-estetik xüsusiyyətlərinə görə fərqlənir.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu “Görkəmli dilçi alim” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, çıxışında alimin Azərbaycan dilçiliyi və ədəbiyyatşünaslığı sahələrində məhsuldar fəaliyyət göstərdiyini və çoxsaylı araşdırmaları ilə bütövlükdə filologiya elminə dəyərli töhfələr verdiyini bildirib. M.Nağısoylu alimin “Azərbaycan dilindən təcrübi məşğələlər”, “Yazıçı və dil”, “Komik-bədii vasitələr”, “Bədii ədəbiyyatda komizm üsulları”, “Qurbani və poetikası”, “Sənət düşüncələri”, “Dilimiz-tariximiz”, “Müasir Azərbaycan dili. Sintaksis”, “Azərbaycan dilinin tarixi (Ən qədim dövrlərdən XIII əsrə qədər)” kimi kitabların, o cümlədən ali və orta məktəblər üçün “Azərbaycan dili” dərsliklərinin müəllifi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Konfransda AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, Dilçilik İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Baba Məhərrəmli, institutun Terminologiya şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Sayalı Sadıqova və digərləri çıxış edərək professorun Azərbaycan dilçilik elminin inkişafındaki xidmətlərindən, elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışıblar. Qeyd olunub ki, Q.Kazımov xalqımızın etnogenezi, kökü, dilimizin tarixi ilə bağlı bir sıra qaranlıq məsələləri incəliyinə qədər araşdırıb, bir-birindən dəyərli monoqrafiya və sanballı kitabları ərsəyə gətirib.

В НАНА отметили 80-летний юбилей профессора Газанфара Кязимова
Сегодня в Главном здании НАНА при поддержке Института языкознания имени Насими состоялась научная конференция, посвященная 80-летнему юбилею известного ученого-литературоведа, Заслуженного деятеля науки, члена Королевского азиатского общества Великобритании и Северной Ирландии, доктора филологических наук, профессора Газанфара Кязимова.
Открыв конференцию, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли отметил, что ученый прославился как профессиональный лингвист не только в Азербайджане, но и за пределами нашей страны. Он добавил, что Г.Кязимов основное внимание уделял самым важным и актуальным проблемам филологической науки, стиль его исследования отличался своими художественно-эстетическими особенностями.
Затем директор Института языкознания НАНА, член-корреспондент НАНА Мохсун Нагисойлу выступил с докладом на тему «Выдающийся ученый-языковед». В своем выступлении он отметил, что Г.Кязимов осуществляет плодотворную деятельность в области азербайджанской лингвистики и литературоведения и внес ценный вклад в филологическую науку в целом. М.Нагисойлу довел до внимания, что ученый - автор книг «Практические занятия по азербайджанскому языку», «Писатель и язык», «Комично-художественные средства», «Методы комизм в художественной литературе», «Курбани и поэтика», «Мысли об искусстве», «Наш язык и история», «Современный азербайджанский язык. Синтаксис», «История азербайджанского языка (с древнейших времен до XIII века)» и учебников «Азербайджанский язык» для высших и средних учебных заведений.
Выступив на конференции, член-корреспондент НАНА Низами Джафаров, заместитель директора по научной работе Института языкознания, доктор философии по филологии Баба Магеррамли, заведующий Отделом терминологии института, доктор филологических наук Саялы Садыгова и другие рассказали о заслугах профессора в развитии азербайджанской лингвистической науки и научно-педагогической деятельности. Было отмечено, что ученый четко исследовал неизвестные стороны ряда вопросов касательно этногенеза, корня, истории отечественного языка.