Azərbaycanlı alimlər Moldovada keçirilən beynəlxalq konfransda ölkəmizi təmsil ediblər
1-3 mart 2017-ci il tarixlərində Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində “Ekoloji və ətraf mühit kimyası - 2017" mövzusunda VI beynəlxalq konfrans keçirilib.
Moldova Elmlər Akademiyası, UNESCO, həmçinin digər milli və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən dəstəklənən konfransda 20-dən çox ölkədən 300-ə yaxın nümayəndə iştirak edib.
Tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının Baş katibi, akademik Asəf Hacıyev, Radiasiya Problemləri İnstitutunun Enerjiqənaətedici radiasiya prosesləri laboratoriyasının rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, həmin institutun əməkdaşları, texnika elmləri namizədi Nigar Quliyeva və Şahin Hacıyev, “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin “Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun direktoru, professor Fərda İmanov, eləcə də Azərbaycan Pedaqoji Universitetinin dosenti Rəhimə Məmmədova və Bakı Dövlət Universitetinin müəllimi Aytən Səmədova təmsil ediblər.
Konfransın plenar iclasında məruzə ilə çıxış edən akademik İbrahim Quliyev neft məhsullarının ətraf mühitə təsirinin elmi əsasları, Azərbaycan timsalında bu təsirin dəyişmə dinamikası və fəsadları, yaranmış ekoloji problemlərin həlli yollarından bəhs edib.
Daha sonra çıxış edən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının Baş katibi, akademik Asəf Hacıyev post-sovet məkanında elmin inkişafı problemlərindən, həmçinin inkişaf etmiş ölkələrdə elmin idarə olunmasının mütərəqqi mexanizmlərindən danışıb.
Konfransda professor F.İmanov "Suyun təmizlənməsi prosesində “Yaşıl texnologiya”ların tətbiqi", dosent R. Məmmədova isə "Polimerlərin təkrar emalı prosesində bioloji aktiv maddələrin tətbiqi" mövzusunda elmi məruzələrlə çıxış ediblər.
İclasda, həmçinin İ.Mustafayev, N.Quliyeva, A.Səmədova və Ş.Hacıyevin neft sənayesinin ətraf mühitə təsirinin müxtəlif aspektlərindən bəhs edən məruzələri dinlənilib.
Qeyd edək ki, konfransın yekun iclasında bir qrup iştirakçıya xüsusi medallar təqdim olunub. Azərbaycanlı alimlərdən bu mükafata akademiklər İbrahim Quliyev və Asəf Hacıyev layiq görülüblər.
Konfrans çərçivəsində Azərbaycan alimləri Moldova Elmlər Akademiyasının və universitetlərin rəhbərləri, həmçinin Azərbaycanın Moldova Respublikasındakı Səfirliyinin və Diaspor təşkilatının nümayəndələri ilə görüşlər keçirib, ölkələr arasında elm və təhsil üzrə əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparıblar.

Azerbaijani scientists presented our country at an international conference in Moldova
Moldova Chisinau hosted the VI International Conference "Chemistry of the Environment and the Environment - 2017" on March 1-3, 2017.
About 300 representatives from more than 20 countries took part in the conference, supported by the Academy of Sciences of Moldova, UNESCO, as well as other national and international organizations.
At the event, our country was represented by the Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, secretary general of the Parliamentary Assembly of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation Asaf Hajiyev, head of the Laboratory of Energy-Saving Radiation Processes of the Institute of Radiation Problems, correspondent member of ANAS Islam Mustafayev, employees of the same institute, Ph.D. Nigyar Guliyeva and Shakhin Hajiyev, Director of the Scientific and Research Institute "Sukanal" of Azersu OJSC, Professor Farda Imanov, as well as the associate professor of the Azerbaijan Pedagogical University Rahil Mammadov and the teacher of the Baku State University Ayten Samedova.
Speaking at a plenary session of the conference, Academician Ibrahim Guliyev spoke about the scientific foundations of the impact on the environment of petroleum products, the dynamics of the change in this impact in Azerbaijan and ways to solve emerging environmental problems.
Speaking then Secretary General of the Parliamentary Assembly of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation, academician Asaf Hajiyev spoke about the problems of the development of science in the post-Soviet space, as well as progressive mechanisms for managing science in developed countries.
At the conference Professor F.Imanov made a scientific report on "Application ofGreen Technologies" in the regulation of water treatment", and Associate Professor R. Mammadova - "The use of biologically active substances in the recycling of polymers."
The meeting also listening reports on various aspects of the impact of the oil industry on the environment by N. Guliyeva, A. Samedova, Sh. Hajiyeva and I. Mustafayeva.
Note that, in the final meeting of the conference a group of participants were awarded special medals. Azerbaijani scientists Ibrahim Guliyev and Asaf Hajiyev also entered the list of laureates of medals.
During the conference, Azerbaijani scientists held meetings with the heads of the Academy of Sciences of Moldova and universities, as well as representatives of the Embassy of Azerbaijan in the Republic of Moldova and the Diaspora Organization, within the framework of which issues related to strengthening cooperation in science and education between the two countries were discussed.