Azərbaycanlı alimlər Moldovada keçirilən beynəlxalq konfransda ölkəmizi təmsil ediblər
1-3 mart 2017-ci il tarixlərində Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində “Ekoloji və ətraf mühit kimyası - 2017" mövzusunda VI beynəlxalq konfrans keçirilib.
Moldova Elmlər Akademiyası, UNESCO, həmçinin digər milli və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən dəstəklənən konfransda 20-dən çox ölkədən 300-ə yaxın nümayəndə iştirak edib.
Tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının Baş katibi, akademik Asəf Hacıyev, Radiasiya Problemləri İnstitutunun Enerjiqənaətedici radiasiya prosesləri laboratoriyasının rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, həmin institutun əməkdaşları, texnika elmləri namizədi Nigar Quliyeva və Şahin Hacıyev, “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin “Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun direktoru, professor Fərda İmanov, eləcə də Azərbaycan Pedaqoji Universitetinin dosenti Rəhimə Məmmədova və Bakı Dövlət Universitetinin müəllimi Aytən Səmədova təmsil ediblər.
Konfransın plenar iclasında məruzə ilə çıxış edən akademik İbrahim Quliyev neft məhsullarının ətraf mühitə təsirinin elmi əsasları, Azərbaycan timsalında bu təsirin dəyişmə dinamikası və fəsadları, yaranmış ekoloji problemlərin həlli yollarından bəhs edib.
Daha sonra çıxış edən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının Baş katibi, akademik Asəf Hacıyev post-sovet məkanında elmin inkişafı problemlərindən, həmçinin inkişaf etmiş ölkələrdə elmin idarə olunmasının mütərəqqi mexanizmlərindən danışıb.
Konfransda professor F.İmanov "Suyun təmizlənməsi prosesində “Yaşıl texnologiya”ların tətbiqi", dosent R. Məmmədova isə "Polimerlərin təkrar emalı prosesində bioloji aktiv maddələrin tətbiqi" mövzusunda elmi məruzələrlə çıxış ediblər.
İclasda, həmçinin İ.Mustafayev, N.Quliyeva, A.Səmədova və Ş.Hacıyevin neft sənayesinin ətraf mühitə təsirinin müxtəlif aspektlərindən bəhs edən məruzələri dinlənilib.
Qeyd edək ki, konfransın yekun iclasında bir qrup iştirakçıya xüsusi medallar təqdim olunub. Azərbaycanlı alimlərdən bu mükafata akademiklər İbrahim Quliyev və Asəf Hacıyev layiq görülüblər.
Konfrans çərçivəsində Azərbaycan alimləri Moldova Elmlər Akademiyasının və universitetlərin rəhbərləri, həmçinin Azərbaycanın Moldova Respublikasındakı Səfirliyinin və Diaspor təşkilatının nümayəndələri ilə görüşlər keçirib, ölkələr arasında elm və təhsil üzrə əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparıblar.

Азербайджанские ученые представили нашу страну на международной конференции в Молдове
1-3 марта 2017 года в столице Молдовы Кишиневе состоялась VI Международная конференция «Химия экологической и окружающей среды – 2017».
В конференции, состоявшейся при поддержке Академии наук Молдовы, ЮНЕСКО, а также других национальных и международных организаций, приняли участие около 300 представителей из более 20 стран.
На мероприятии нашу страну представляли вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев, генеральный секретарь Парламентской Ассамблеи Организации Черноморского Экономического Сотрудничества Асаф Гаджиев, руководитель Лаборатории энергосберегающих радиационных процессов Института радиационных проблем, член-корреспондент НАНА Ислам Мустафаев, сотрудники этого же института, кандидат технических наук Нигяр Гулиева и Шахин Гаджиев, директор Научно-исследовательского и проектного института «Суканал» ОАО «Азерсу», профессор Фарда Иманов, а также доцент Азербайджанского педагогического университета Рахиля Мамедова и преподаватель Бакинского государственного университета Айтен Самедова.
Выступив с докладом на пленарном заседании конференции, академик Ибрагим Гулиев рассказал о научных основах воздействия на окружающую среду нефтепродуктов, динамика изменения данного воздействия в лице Азербайджана и путях решения возникших экологических проблем.
Выступив затем генеральный секретарь Парламентской Ассамблеи Организации Черноморского Экономического Сотрудничества, академик Асаф Гаджиев рассказал о проблемах развития науки на постсоветском пространстве, а также прогрессивных механизмах управления наукой в развитых странах.
На конференции профессор Ф.Иманов выступил с научным докладом «Применение «Зеленых технологий» в регулировании очистки воды», а доцент Р.Мамедова – «Применение биологически активных веществ в повторной переработке полимеров».
На заседании также были заслушаны доклады о различных аспектах воздействия нефтяной промышленности на окружающую среду Н.Гулиевой, А.Самедовой, Ш.Гаджиевой и И.Мустафаевой.
Отметим, что в заключительном заседании конференции группе участников были вручены специальные медали. В число лауреатов медалей вошли также азербайджанские ученые Ибрагим Гулиев и Асаф Гаджиев.
В ходе конференции азербайджанские ученые провели встречи с руководителями Академии наук Молдовы и университетов, а также представителями Посольства Азербайджана в Республике Молдова и Организации диаспоры, в рамках которых были обсуждены вопросы касательно укрепления сотрудничества в области науки и образования между двумя странами.