AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli və bu müəssisənin elmi işçisi Novruz Nuriyev 26 mart – 02 aprel tarixlərində Rusiyanın Moskva şəhərində elmi ezamiyyətdə olublar.
Səfər çərçivəsində azərbaycanlı alimlər AMEA-nın və bütövlükdə ölkə elminin tarixinə dair çoxsaylı fakt və sənədləri araşdırıblar. Onların arasında Azərbaycan Dövlət Elmi-Tədqiqat İnstitutu, SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialı və Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının tarixi ilə bağlı materiallar mühüm yer tutur.
Alimlər, həmçinin V.İ.Lenin adına Rusiya Dövlət Kitabxanasında elm tarixinin nəzəri-praktiki əhəmiyyəti və XX əsr Azərbaycan elminin inkişaf mərhələləri ilə bağlı əhəmiyyətli sənədlər əldə ediblər.

Азербайджанскими учеными достигнуты важные документы относительно этапов развития науки страны в России
26 марта - 2 апреля директор Института истории науки НАНА, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли и научный сотрудник данного учреждения Новруз Нуриев находятся в научной командировке в Москве.
В рамках визита азербайджанские ученые исследовали многочисленные факты и документы относительно истории НАНА и отечественной науки. Среди них важное место занимают материалы об истории Азербайджанского государственного научно-исследовательского института, Азербайджанского филиала Академии наук СССР и Академии наук Азербайджанской ССР.
В Российской государственной библиотеки им. В.И.Ленина учеными также были достигнуты важные документы о теоретически-практическом значении истории науки  и этапах развития азербайджанской науки ХХ века.