AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli və bu müəssisənin elmi işçisi Novruz Nuriyev 26 mart – 02 aprel tarixlərində Rusiyanın Moskva şəhərində elmi ezamiyyətdə olublar.
Səfər çərçivəsində azərbaycanlı alimlər AMEA-nın və bütövlükdə ölkə elminin tarixinə dair çoxsaylı fakt və sənədləri araşdırıblar. Onların arasında Azərbaycan Dövlət Elmi-Tədqiqat İnstitutu, SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialı və Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının tarixi ilə bağlı materiallar mühüm yer tutur.
Alimlər, həmçinin V.İ.Lenin adına Rusiya Dövlət Kitabxanasında elm tarixinin nəzəri-praktiki əhəmiyyəti və XX əsr Azərbaycan elminin inkişaf mərhələləri ilə bağlı əhəmiyyətli sənədlər əldə ediblər.

Azerbaijan scientists got vital documents on stages of science development in Russia
Director of the History Science Institute of ANAS Dr. History Maryam Seyidbeyli and researcher of this institute Novruz Nuriyev were seconded to the Moscow city, Russia on March 26 – April 2.
Within the visit, Azerbaijani scientists have investigated numerous facts and documents on history of ANAS and science of country as a whole. Among them materials related in Azerbaijan State Research Institute, Azerbaijan Branch of Academy of Science of the USSR and Academy of Sciences of the USSR are of importance.
Scientists obtained important documents about theoretic-practical essence of science history and on the development stages of XX Azerbaijan science from the Russia State Library after V.I.Lenin as well.