Aprelin 8-də Kürdəmir rayon Heydər Əliyev Mərkəzində AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsinin və Kürdəmir Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə, aprel döyüşlərində şücaət göstərərək qəhrəmancasına şəhid olmuş baş leytenant Əbubəkr İsmayılovun və cəsur kəşfiyyatçı, şəhid Tural Qurbanovun xatirəsinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Dağlıq Qarabağ müharibəsinin müasir mərhələsindən, Ermənistanın işğalçı siyasətindən və xalqımızın şanlı qəhrəmanlıq səhifəsini yazan aprel döyüşlərindən söhbət açıb. R.Hüseynov aprel döyüşlərindəki qələbənin Azərbaycan xalqının mübarizliyinin, Milli Ordumuzun gücünün təntənəsi olduğunu qeyd edərək bildirib ki, bu qələbə xalqımızın Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşdiyini, igid əsgərlərimizin Ali Baş Komandanın əmri ilə işğal olunmuş torpaqların azad olunmasına tam hazır olduğunu bir daha sübut etdi.
Kürdəmir Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Ceyhun Cəfərov bütün ölkədə olduğu kimi, Kürdəmirdə da şəhidlərin xatirəsinin əziz tutulduğunu və gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyələnməsində hər bir şəhidin şücaətinin bir nümunə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbir çərçivəsində Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızının “Hay ver mənə, cənab leytenant” kitabının təqdimatı da olub.
Bildirilib ki, kitabda işğalçı Ermənistan hərbi birləşmələrinin 2016-cı il aprelin 2-də dövlətimizə qarşı növbəti təxribatının qarşısının alınmasında qəhrəmanlıq göstərərək şəhid olmuş, Mi-24 hərbi helikopterinin ekipaj üzvü, baş leytenant Əbubəkr İsmayılovun qısa, eyni zamanda, şərəfli həyatından, insani keyfiyyətlərindən bəhs edilir.
“Hay ver mənə, cənab leytenant” kitabının rəyçisi, ehtiyatda olan polkovnik-leytenant Qabil Nəsibov, baş leytenant Bəhmən Heybətov və digər çıxış edənlər kitabın məziyyətlərindən danışıb, nəşrin məktəblərdə təbliğ olunmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Şagirdlərin ifasında vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər səsləndirilib.
Sonda Ə.İsmayılovun anası Rəna İsmayılova, şəhid T.Qurbanovun atası Gürşad Qurbanov çıxış edərək övladları ilə fəxr etdiklərini söyləyiblər.

8 апреля в Центре Гейдара Алиева Кюрдамирского Района при совместной организационной поддержке Аранского регионального отделения Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Исполнительной власти Кюрдамирского района состоялось мероприятие, посвященное памяти старшего лейтенанта Абубекра Исмайлова, геройски погибшего в апрельских боях, и отважного разведчика, шехида Турала Гурбанова.
Вначале минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
На мероприятии директор Национального музея азербайджанской литературы НАНА, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о современном этапе Нагорного Карабахской войны, оккупационной политике Армении и апрельских боях - славной страницей героизма нашего народа. Р.Гусейнов, отметив, что победа в апрельских боях является триумфом воинственности азербайджанского народа, мощи нашей Национальной армии, подчеркнул, что эта победа повторно доказала тесную сплоченность нашего народа вокруг Президента Ильхама Алиева, полную готовность храбрых солдат родины по приказу Верховного Главнокомандующего освободить наши оккупированные земли.
Глава Исполнительной власти Кюрдамирского района Джейхун Джафаров довел до внимания, что, как и во всей стране, в Кюрдамире также высоко чтится светлая память шехидов, храбрость каждого шехида является достойным примером в воспитании молодого поколения в духе патриотизма.
В рамках мероприятия также состоялась презентация книги заведующей отделом Аранского регионального отделения Национального музея азербайджанской литературы, доктора философии по филологии Ягута Бахадургызы «Ответь мне, господин лейтенант».
Было отмечено, что в книге рассказывается о короткой, но в то же время славной жизни и человеческих качествах члена экипажа военного вертолета Mi-24, старшего лейтенанта Абубекра Исмаилова, героически павшего шехидом при предотвращении очередной провокации оккупационных армянских военных формирований против нашего государства 2 апреля 2016 года.
Рецензент книги «Ответь мне, господин лейтенант», полковник-лейтенант в отставке Габиль Насибов, старший лейтенант Бахман Гейбатов и другие выступившие говорили о достоинствах книги, подчеркнули важность пропаганды нового издания в школах.
В исполнении учащихся прозвучали стихи на патриотическую тему.
Выступившие в заключение мать А. Исмайлова Рена Исмайлова, отец шехида Т.Гурбанова Гюршад Гурбанов отметили, что гордятся своими детьми.