İEB üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə namizədliyi qeydə alınmış alimlərin elmi fəaliyyəti müzakirə olunub
Bu gün AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbiri bölmənin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova açaraq yığıncağın İEB üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə namizədliyi qeydə alınmış alimlərin elmi fəaliyyətlərinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
Bölmədən "Tarix" ixtisası üzrə həqiqi və müxbir üzvlüyə 4, "Şərqşünaslıq" ixtisası üzrə həqiqi üzvlüyə 1, "İqtisadiyyat", "Fəlsəfə" və "Psixologiya" ixtisasları üzrə isə müxbir üzvlüyə hər birinə 1 vakant yerin nəzərdə tutulduğunu deyən N.Axundova ümumilikdə 36 namizədin qeydə alındığını diqqətə çatdırıb.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək namizədliyi qeydə alınmış alimlərin Azərbaycan elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olduğunu söyləyib.
Daha sonra hər bir namizəd öz elmi fəaliyyəti və əldə etdiyi nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verib.

Сегодня в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА состоялось общее собрание Отделения общественных наук (ООН).
Открывая мероприятие, академик-секретарь отделения, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова отметила, что собрание посвящено обсуждению научной деятельности зарегистрированных кандидатов в действительные члены и члены-корреспонденты НАНА по ООН.
Сообщив, что для действительных членов и членов-корреспондентов по специальности «История» отведено 4 места, для действительных членов по специальности «Востоковедение» - 1 место, для членов-корреспондентов по специальностям «Экономика», «Философия» и «Психология» - 1 место, Наргиз Ахундова отметила, что в целом зарегистрировано 36 кандидатов.
На заседании вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что зарегистрированные кандидаты имеют исключительные заслуги в развитии азербайджанской науки.