İEB üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə namizədliyi qeydə alınmış alimlərin elmi fəaliyyəti müzakirə olunub
Bu gün AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbiri bölmənin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova açaraq yığıncağın İEB üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə namizədliyi qeydə alınmış alimlərin elmi fəaliyyətlərinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
Bölmədən "Tarix" ixtisası üzrə həqiqi və müxbir üzvlüyə 4, "Şərqşünaslıq" ixtisası üzrə həqiqi üzvlüyə 1, "İqtisadiyyat", "Fəlsəfə" və "Psixologiya" ixtisasları üzrə isə müxbir üzvlüyə hər birinə 1 vakant yerin nəzərdə tutulduğunu deyən N.Axundova ümumilikdə 36 namizədin qeydə alındığını diqqətə çatdırıb.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək namizədliyi qeydə alınmış alimlərin Azərbaycan elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olduğunu söyləyib.
Daha sonra hər bir namizəd öz elmi fəaliyyəti və əldə etdiyi nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verib.

Scientific activity of scientists who nominated candidates for active and corresponding membership of ANAS in the Division of Social Sciences
Today in the electronic assembly hall of the Institute of Literature named after Nizami ANAS, the general meeting of the Division of Social Sciences (UN) was held.
Opening the event, Academician-Secretary of the division, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova noted that the meeting is devoted to discussing the scientific activity of registered candidates to active and corresponding membership of ANAS in the DSS.
Noting that there are 4 seats for the active members and corresponding members of the specialty "History", for active members in the specialty "Oriental Studies" - 1 place, for corresponding members in the specialties "Economics", "Philosophy" and "Psychology" - 1 place, Nargiz Akhundova noted that as a whole 36 candidates were registered.
At the meeting, Vice-President of ANAS, Director of the Nizami Institute of Literature, Academician Isa Habibbayli stressed that registered candidates have exceptional merits in the development of Azerbaijani science.