Ədəbiyyat İnstitutunda 2016-cı ilin yekunlarına həsr olunan elmi-yaradıcılıq müşavirəsi keçirilib
Aprelin 11-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında 2016-cı ilin yekunlarına həsr olunan “Ədəbi proses-2016” mövzusunda elmi-yaradıcılıq müşavirəsi keçirildi.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi qurumda 1976-1984-cü illərdə ardıcıl olaraq ilin ədəbi proseslərinə həsr olunan yaradıcılıq müşavirələrinin keçirildiyini söylədi. Builki yaradıcılıq müşavirəsinin təhlil istiqamətlərinin daha çoxcəhətli və mürəkkəb olduğunu deyən akademik İ.Həbibbəyli bildirdi ki, bu müşavirələr Ədəbiyyat İnstitutunda yeni ədəbi nəslin formalaşmasında, onların istedadlarının üzə çıxarılmasında əhəmiyyətli rol oynayır və bura təqdim olunan məruzələrin elmi səviyyəsi ildən-ilə artır.
AMEA-nın vitse-prezidenti “Ədəbi proses-2016” müşavirəsində publisistika, rus dilində yaranan Azərbaycan ədəbiyyatının da təhlilə cəlb olunduğunu, ədəbi əlaqələrin Azərbaycan-Qərb ədəbiyyatı və Azərbaycan-türk xalqları ədəbiyyatı kimi təsnif edilərək iki istiqamətdə nəzərdən keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Akademik İ.Həbibbəyli ədəbi proses müşavirəsinin məruzələrindən ibarət kitabın nəşri barədə də məlumat verərək bildirdi ki, bugünkü müşavirədə 20 məruzəçi ədəbi prosesin bütün sahələrini əhatə edən müxtəlif mövzularda çıxış edəcəklər.
Tədbirdə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Akimova “İlin ədəbi mənzərəsi”, filologiya üzrə elmlər doktoru Cavanşir Yusifli “Poeziya”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nərgiz Cabbarlı “Roman (tarixi və müasir romanlar)”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Xəlilova “Poves,” filologiya üzrə elmlər  doktoru Vaqif Yusifli “Bölgələrdə ədəbi həyat” və digər mövzularda məruzələr dinlənildi. Məruzələrdə 2016-cı ilin ədəbi mənzərəsinə nəzər salındı, həmçinin rus dilində yaranan Azərbaycan ədəbiyyatı, ədəbi əlaqələr və elmi tədqiqatlarla bağlı müzakirələr aparıldı.

11 апреля в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА состоялось посвященное итогам 2016 года научно-творческое совещание на тему «Литературный процесс-2016».
На мероприятии директор института, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что в возглавляемой им структуре последовательно в 1976-1984 годах проводились творческие совещания, посвященные литературным процессам года. Отметив, что направления анализа творческих совещаний в этом году являются многогранными и более сложными, академик И.Габиббейли сообщил, что эти совещания играют важную роль в формировании молодого поколения в Институте литературы, в выявлении новых талантов, и с каждым годом растет научный уровень представленных докладов.
Вице-президент НАНА довел до внимания, что в этом году на совещании к анализу привлечены публицистика и азербайджанская литература на русском языке. Литературные связи, классифицированные как литература Азербайджана-Запада и литература народов Азербайджана и Турции, рассмотрены в двух направлениях.
Академик И.Габиббейли, проинформировав об издании книг, состоящих из докладов совещания литературного процесса, сообщил, что в текущем году 20 докладчиков выступят на различные темы, охватывающие все сферы литературного процесса.
На мероприятии были заслушаны доклады доктора философии по филологии Эльнары Акимовой «Литературная картина года», доктора филологических наук Джаваншира Юсифли «Поэзия», доктора философии по филологии Наргиз Джаббарлы «Роман (исторические и современные романы)», доктора философии по филологии Айнур Халиловой «Повесть», доктора филологических наук Вагифа Юсифли «Литературная жизнь в регионах».
В докладах была рассмотрена литературная картина 2016 года, а также проведены обсуждения, связанные с азербайджанской литературой, литературными связями и научными исследованиями.