AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Tərcümə Mərkəzinin direktoru, yazıçı, dramaturq, Əməkdar incəsənət xadimi Afaq Məsudun 60 illik yubileyinə həsr olunan tədbir və akademik Nizami Cəfərovun "Afaq Məsud dünyası" monoqrafiyasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Afaq Məsudun "yetmişincilər" ədəbi nəslinin istedadlı nümayəndələrindən biri olduğunu və onun yeni ideyaları və mövzuları ilə müasir dövr Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında xüsusi rol oynadığını bildirib. Qeyd edib ki, Afaq Məsud "Üçüncü mərtəbədə", "Həsən əmi", "Bekar", "Telefonda işıq", "Şənbə gecəsi", "Yataqxana" və bir çox hekayələrində dövrün ictimai və ailə-məişət problemlərini özünəməxsus şəkildə qələmə alıb. Akademik Azərbaycanda bədii tərcümə işinin inkişafında və xalqımızın dünya ədəbiyyatının klassiklərini ana dilində tanımasında A.Məsudun müstəsna xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
"Afaq Məsud dünyası" monoqrafiyası barədə də danışan İ.Həbibbəyli bildirib ki, yazıçının müasir bədii düşüncədə fərdiliyi, bu özəlliyin meydana gətirdiyi bədii məziyyətlər əsərdə ustalıqla araşdırılıb.
Tədbirdə akademik Nizami Cəfərov çıxış edərək monoqrafiyanın "Afaq Məsudun hekayə dünyası", "Afaq Məsudun roman dünyası" və "Afaq Məsudun dramaturgiya dünyası" kimi üç hissədən ibarət olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, A.Məsud kifayət qədər görkəmli, hər cür müzakirəyə açıq, təbii bir ziyalı-intellektual xarakterə malik insandır.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlunun "Afaq Məsudun milli modernizm ədəbiyyatının gəlişməsində rolu", filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nərgiz Cabbarlının "Afaq Məsud yaradıcılığının tənqidi dərkində Nizami Cəfərovun monoqrafiyasının yeri", filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Qaragözovanın "Afaq Məsud hekayəsi və ədəbi tənqid" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В Институте литературы имени Низами НАНА состоялось мероприятие, посвященное 60-летнему юбилею директора Центра перевода при Кабинете Министров Азербайджанской Республики, писательницы, драматурга, Заслуженного деятеля искусств Афаг Масуд, и презентация монографии академика Низами Джафарова «Мир Афаг Масуд».
В своем выступлении вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли отметил, что Афаг Масуд, которая своими новыми идеями и темами сыграла особую роль в развитии азербайджанской литературы современного периода, является одним из талантливых представителей литературного поколения «представители семидесятых». Было отмечено, что Афаг Масуд во многих своих рассказах таких, как «На третьем этаже», «Дядя Гасан», «Холостяк», «Свет в телефоне», «Субботняя ночь», «Общежитие», своеобразно трактует общественные, семейно-бытовые проблемы эпохи. Академик довел до внимания, что А.Масуд принадлежат исключительные заслуги в развитии художественного перевода в Азербайджане, а также ознакомлении нашего народа с произведениями мировых классиков на родном языке.
Проинформировав о монографии «Мир Афаг Масуд», академик И.Габиббейли сказал, что в произведении мастерски исследуется индивидуальность писательницы в художественном мышлении, а также некоторые художественные достоинства, создаваемые этим своеобразием.
На мероприятии академик Низами Джафаров довел до внимания, что монография состоит из трех частей - «Мир рассказов Афаг Масуд», «Мир романов Афаг Масуд» и «Мир драматургии Афаг Масуд».
Далее на мероприятии были заслушаны доклады члена-корреспондента НАНА Тегерана Алишаноглы «Роль Афаг Масуд в развитии литературы национального модернизма», доктора философии по филологии Наргиз Джаббарлы «Место монографии Низами Джафарова в критическом осознании творчества Афаг Масуд», доктора философии по филологии Эльнары Гарагёзовой «Рассказ Афаг Масуд и литературная критика».