Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu beynəlxalq əlaqələrini genişləndirir
AMEA-nın akad. M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Rusiya Federasiyası Perm Milli Tədqiqat Politexnik Universitetinin  nümayəndə heyəti ilə  görüş keçirilib.
Görüşdə iki qurum arasında elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, alim və tədqiqatçıların mübadiləsi, eləcə də birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev qonaqlara rəhbərlik etdiyi müəssisənin elmi fəaliyyət istiqamətləri, burada aparılan tədqiqat işləri və əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verib.
Sonra Perm Milli Tədqiqat Politexnik Universitetinin Neft və qaz yataqlarının işlənməsi və geologiyası elm-tədris mərkəzinin direktoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Pavel İlyuşin çıxış edərək iki qurum arasında əlaqələrin qurulması və birgə layihələrin həyata keçirilməsinin önəminə toxunub.
Görüşdən sonra qonaqlar institutun laboratoriyalarını gəzib, maddi-texniki baza və alimlərin elmi fəaliyyəti ilə əyani tanış olublar.

Институт катализа и неорганической химии расширяет свои международные связи
В Институте катализа и неорганической химии имени академика М.Нагиева НАНА состоялась встреча с делегацией Пермского национального исследовательского политехнического университета Российской Федерации.
На встрече были обсуждены вопросы расширения научных связей между двумя структурами, обмена учеными и исследователями и реализации совместных проектов.
Вице-президент НАНА, директор института, академик Дильгам Тагиев подробно проинформировал о направлениях деятельности руководимого им научного учреждения, проводимых здесь исследовательских работах и достигнутых успехах.
Далее директор Научно-учебного центра разработки и геологии нефтяных и газовых месторождений Пермского национального исследовательского политехнического университета, доктор философии по технике Павел Ильюшин в своем выступлении коснулся значения связей между двумя структурами и осуществления совместных проектов.
После встречи гости ознакомились с лабораториями. материально-технической базой и научной деятельностью института.