AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) ilk magistri dissertasiya işini müdafiə edib.
2015-2016-cı tədris ilində institutun magistraturasına qəbul olunmuş Səfiyə Əliyeva “Dəniz və okean dibinin geologiyası” ixtisası üzrə “Cənubi Xəzərin sualtı palçıq vulkanlarının qaz-hidratları” mövzusunda aparmış olduğu tədqiqatlarının yekunlarını İxtisaslaşdırılmış Magistr Dissertasiya Müdafiə Şurasının iclasında açıq müdafiəyə təqdim edib. İclas İxtisaslaşmış Şuranın sədr müavini, GGİ-nin Çöküntü hövzələrinin geokimyası və flüid dinamikası şöbəsinin müdiri, akademik Əkpər Feyzullayevin sədrliyi ilə baş tutub.
Tədbirdə şuranın elmi katibi, geologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yeganə Lətifova, üzvləri - akademiklər Fəxrəddin Qədirov, Arif İsmayılzadə, AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərli, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin (ETİ) rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov iştirak ediblər.
S.Əliyeva AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin elmi rəhbəri olduğu magistrlik dissertasiyasını müvəfəqiyyətlə müdafiə edib.

Первый магистрант Института геологии и геофизики НАНА защитила диссертационную работу.
Сафия Алиева, поступившая в 2015-2016 учебном году в магистратуру института по специальности «Геология дна морей и океанов», на Совете по защите магистерских диссертаций защитила исследовательскую работу на тему «Газо-гидраты подводных грязевых вулканов Южного Каспия». Заседание состоялось под председательством заместителя председателя Специализированного совета, заведующего Отделом флюидодинамики осадочных бассейнов, академика Акпера Фейзуллаева.
На мероприятии приняли участие ученый секретарь, доктор философии по геологии, доцент Егана Лятифова, члены – академики Фахраддин Гадиров, Ариф Исмаилзаде, член-корреспондент НАНА Талят Кенгерли, начальник Управления науки и образования аппарата Президиума, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, руководитель Отдела магистратуры, доктор философии по технике Гусейн Гусейнов.
С.Алиева успешно защитила диссертацию под научным руководством вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева.