AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) ilk magistri dissertasiya işini müdafiə edib.
2015-2016-cı tədris ilində institutun magistraturasına qəbul olunmuş Səfiyə Əliyeva “Dəniz və okean dibinin geologiyası” ixtisası üzrə “Cənubi Xəzərin sualtı palçıq vulkanlarının qaz-hidratları” mövzusunda aparmış olduğu tədqiqatlarının yekunlarını İxtisaslaşdırılmış Magistr Dissertasiya Müdafiə Şurasının iclasında açıq müdafiəyə təqdim edib. İclas İxtisaslaşmış Şuranın sədr müavini, GGİ-nin Çöküntü hövzələrinin geokimyası və flüid dinamikası şöbəsinin müdiri, akademik Əkpər Feyzullayevin sədrliyi ilə baş tutub.
Tədbirdə şuranın elmi katibi, geologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yeganə Lətifova, üzvləri - akademiklər Fəxrəddin Qədirov, Arif İsmayılzadə, AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərli, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin (ETİ) rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov iştirak ediblər.
S.Əliyeva AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin elmi rəhbəri olduğu magistrlik dissertasiyasını müvəfəqiyyətlə müdafiə edib.

First undergraduate of the Institute of Geology and Geophysics defended thesis work
Safiya Aliyeva, who admitted to the master studies of the institute in 2015-2016, has submitted the results of studies “Gas hydrates of underwater mud volcanoes in the South Caspian Sea” in specialty “Sea and ocean seabed geology" to the open meeting of Specialized Master's Thesis Defense Council, chaired by chief of “Fluid dynamics of sedimentary basins” department of IGG, Academic Akpar Feyzullayev.
Meeting was attended by scientific secretary of the council, Ph.D. in Geology, Assoc. Prof. Yegana Latifova, members – Academic Fakhraddin Gadirov, Academic Arif Ismayilzadeh, corresponding member of ANAS Talat Kangarli, head of Science and Education Office of Presidium Administration of ANAS, corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov and chief of Magistracy department, Ph.D. in Engineering Huseyn Huseynov.
S.Aliyeva has successfully defended master thesis supervised by Vice-President of ANAS, Academic Ibrahim Guliyev.