Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə test üsulu ilə doktorluq imtahanı keçirilib. İmtahanda  3 nəfər – institutun dissertantları İsmayıl Sadıqov, Maqsud Həsənzadə və Sumqayıt Dövlət Universitetinin doktorantı Gülnarə Abbasova iştirak edib.
Qeyd edək ki, AMEA prezidentinin 12 may 2017-ci il tarixli 270 saylı “Yay imtahan sessiyasının keçirilməsi haqqında” sərəncamına əsasən “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə doktorluq imtahanının qəbul edilməsi üçün İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda  komissiya yaradılıb.
Komissiyanın sədri, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, üzvləri – AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov və institutun elmi katibi Mədinə Səidovadır.

Сегодня в Институте информационных технологий НАНА на основе метода тестирования был проведен докторский экзамен по специальности «Системный анализ, управление и обработка информации». В экзамене приняли участие 3 человека - диссертанты института Исмаил Садыгов, Магсуд Гасанзаде и докторант Сумгаитского государственного университета Гюльнара Аббасова.
Отметим, что в соответствии с распоряжением президента НАНА № 270 «О проведении летней экзаменационной сессии» от 12 мая 2017 года в Институте информационных технологий создана комиссия для принятия докторского экзамена по специальности «Системный анализ, управление и разработка информации».
Председатель комиссии - директор института, академик Расим Алгулиев, а члены – член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев, доктор философии по технике Рашид Алекперов и ученый секретарь института Медина Саидова.