Tarix İnstitutuna ərəb dilində on min elektron kitab hədiyyə olunub
İyulun 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Tarix İnstitutunda “İslam Həmrəyliyi İli”nə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində ərəb dilində elektron kitabların təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin direktoru Əhməd Sami Elaydi Tarix İnstitutuna 10 min elektron kitab hədiyyə edib. Bunların arasında müasir ərəb və Misir tarixçilərinin əsərləri, “Müasir İslam tarixində Osmanlı dövləti”, “Osmanlı dövləti necə süqut etdi”, “Təbəri tarixindən seçmələr”, “İraq mədəniyyəti”, “Ərəb ədəbiyyatı tarixi” və digər kitablar, bundan əlavə fəlsəfə, uşaq ədəbiyyatı, şeir, hədis və lüğətlər də var.
İclasda institutun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov kitab hədiyyəsini yüksək qiymətləndirib. Akademik qeyd edib ki, Azərbaycan İslamın yayıldığı ilk ölkələrdəndir. Tarix İnstitutunun nəşrləri olan “Qarabağ: real tarix, faktlar, sənədlər” və “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabları ərəb dilində də çap olunub.
Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin direktorunun Azərbaycan üçün mühüm işlər gördüyünü deyən Y.Mahmudov Tarix İnstitutunun əməkdaşları üçün ərəb dili kurslarının təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Əhməd Sami Elaydi bildirib ki, Azərbaycan ilə Misir arasındakı əlaqələrin dərin tarixi kökləri var. Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzi Azərbaycanda ilk və yeganə ərəb mədəniyyət mərkəzidir. Bu qurum Bakıda 1999-cu ildən fəaliyyət göstərir.
Tədbirdə digər çıxış edənlər AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzi arasındakı əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Sonda institutun direktoru misirli qonağa "Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası"nı və “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabının ərəbcə nəşrini hədiyyə edib.

Institute of History has been donated 10 thousand e-books
On July 24, an event was held within the framework of “ Year of Islamic Solidarity” at the Institute of History of ANAS.
Director of the Egyptian Center for Relations in the field of Culture and Education of the embassy of Egypt to Azerbaijan Ahmed Sami Elaydi, presented 10 thousand books translated to the Institute. Among them are works of modern Arab and Egyptian historians, "Ottoman state in modern Islamic history", "How the Ottoman state collapsed", "Iraqi culture", "Arabic literature history" and other books, philosophy, Literature, poetry, hadiths and dictionaries.
Director of the Institute, academician Yagub Mahmudov highly appreciated the present. The book "Karabakh: real history, facts, documents" and "Irevan khanate: Russian conquest and resettlement of Armenians on the lands of Northern Azerbaijan" translated into Arabic by the Institute's employees.
Ahmed Sami Elaidi highly appreciated the cultural ties between the countries. Interest to the Azerbaijani language in Egypt is very high, Azerbaijani language and literature is taught at the University of Ain-ul-Shams. Annually about 100 students study the Azerbaijani language at the university, Baku and Cairo have been successfully exchanging students since 2005, the guest underlined.
"The Egyptian Center for Relations in the field of culture and education in Azerbaijan is the first and only Arab cultural center that has been operating in Baku since 1999," he said.