Tarix İnstitutuna ərəb dilində on min elektron kitab hədiyyə olunub
İyulun 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Tarix İnstitutunda “İslam Həmrəyliyi İli”nə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində ərəb dilində elektron kitabların təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin direktoru Əhməd Sami Elaydi Tarix İnstitutuna 10 min elektron kitab hədiyyə edib. Bunların arasında müasir ərəb və Misir tarixçilərinin əsərləri, “Müasir İslam tarixində Osmanlı dövləti”, “Osmanlı dövləti necə süqut etdi”, “Təbəri tarixindən seçmələr”, “İraq mədəniyyəti”, “Ərəb ədəbiyyatı tarixi” və digər kitablar, bundan əlavə fəlsəfə, uşaq ədəbiyyatı, şeir, hədis və lüğətlər də var.
İclasda institutun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov kitab hədiyyəsini yüksək qiymətləndirib. Akademik qeyd edib ki, Azərbaycan İslamın yayıldığı ilk ölkələrdəndir. Tarix İnstitutunun nəşrləri olan “Qarabağ: real tarix, faktlar, sənədlər” və “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabları ərəb dilində də çap olunub.
Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin direktorunun Azərbaycan üçün mühüm işlər gördüyünü deyən Y.Mahmudov Tarix İnstitutunun əməkdaşları üçün ərəb dili kurslarının təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Əhməd Sami Elaydi bildirib ki, Azərbaycan ilə Misir arasındakı əlaqələrin dərin tarixi kökləri var. Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzi Azərbaycanda ilk və yeganə ərəb mədəniyyət mərkəzidir. Bu qurum Bakıda 1999-cu ildən fəaliyyət göstərir.
Tədbirdə digər çıxış edənlər AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzi arasındakı əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Sonda institutun direktoru misirli qonağa "Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası"nı və “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabının ərəbcə nəşrini hədiyyə edib.

24 июля в рамках Года исламской солидарности в Институте истории НАНА состоялось совместное с Египетским центром связей в области культуры и образования в Азербайджане мероприятие, на котором директор Института академик Ягуб Махмудов презентовал книги, переведенные на арабский язык.
Стараниями работников Института на арабский переведены книги "Карабах: реальная история, факты, документы" и "Иреванское ханство: Российское завоевание и переселение армян на земли Северного Азербайджана".
Участвовавший в мероприятии директор Египетского центра связей в области культуры и образования в Азербайджане Ахмед Сами Элайди высоко оценил культурные связи между странами. По его словам, интерес к азербайджанскому языку в Египте очень высок, в Университете "Айн-уль-Шамс" преподается азербайджанский язык и литература. Ежегодно в университете около 100 студентов изучают азербайджанский язык, Баку и Каир с 2005 года успешно осуществляют обмен студентами.
"Египетский центр связей в области культуры и образования в Азербайджане – это первый и единственный арабский культурный центр, который работает в Баку с 1999 года", — заявил он.
В свою очередь, директор Института, академик Ягуб Махмудов поблагодарил Элайди за сотрудничество и рассказал, что при Египетском центре созданы курсы арабского языка для работников Института истории и приглашенные из Египта специалисты уже на протяжении года обучают азербайджанских ученых.
В конце мероприятия Ахмед Сами Элайди от имени библиотеки Египетского центра связей в области культуры и образования передал в дар Института истории НАНА десять тысяч электронных книг на арабском языке. Среди подаренных трудов – работы современных арабских и египетских историков, такие как "Османское государство в истории Ислама", "Избранные работы Табари", "Культура Ирака", а также другие книги, по философии, языкознанию и другим темам.