AMEA Mikrobiologiya və Fiziologiya institutlarının direktorları təyin olundu
Bölmə üzvlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, iclas AMEA Mikrobiologiya və Fiziologiya institutlarındadirektor seçkilərinə həsr olunub.
Ə.Əmiraslanov Fiziologiya İnstitutuna bu elmi müəssisənin Elmi Şurası adından direktor vəzifəsinə biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimovanın, Mikrobiologiya İnstitutuna isə akademik Məmməd Salmanovun namizədliyinin irəli sürüldüyünü bildirdi.
Tədbirdə akademik Seyfəddin Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Rafiq Qasımov,Novruz QuliyevPənah Muradov çıxış edərək U.Həşimova və M.Salmanovun institut direktoru vəzifəsini tutmaq üçün seçkilərə namizədliklərini dəstəklədilər.
Sonra U.Həşimova və M.Salmanov elmi-təşkilati fəaliyyətləri haqqında qısa məlumat verdilər.
Açıq səsvermə yolu Hesablama Komissiyası yaradıldı. AMEA-nın müxbir üzvüTofiq Məmmədov komissiyanın sədri, AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizovvə İlham Ələkbərov komissiyanın üzvləri seçildilər. Gizli səsvermə yolu ilə institutlara direktor seçkiləri keçirildi. Səsverməyə əsasən M.Salmanov Mikrobiologiya, U.Həşimova isə Fiziologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə seçildilər.
Tədbirdə həmçinin Fiziologiya və Neft-Kimya Prosesləri institutları arasında elmi-tədqiqat işləri üzrə müqavilənin imzalanması məsələsi də müzakirə edildi. Müqavilənin institutlar arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi məqsədi daşıyacağı vurğulandı.

Appointed directors to Institute of Physiology and Institute of Microbiology
Next meeting of Department of Biological and Medical Sciences ( DBMS ) was held at Presidium of ANAS.
Department’s secretary of BTEB, academician Ahliman Amiraslanovopened the meeting and informed about the issues on the agenda. He sated that the meeting was dedicated to the election of directors of Institute of Physiology and Institute of Microbiology.
A.Amiraslanov noted that Scientific Council nominated doctor of biology Ulduza Hashimava’s candidacy to the Institute of Physiology and academician Mammad Salmanov’s to Institute of Microbiology.
Accounts Commission was created by open voting . Corresponding member of ANAS Tofig Mamedov was chosen chairman of the commission, Corresponding members of ANAS Ibrahim Azizov and Ilham Alekperov were elected as members of the commission. Institutions held elections. According to the vote M.Salmanov elected as a director to the Institute of Microbiology and U.Hashimova to the Institute of Physiology.