Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF) və Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkil etdiyi Gənc alim və mütəxəssislərin 4-cü xüsusi – “Mənim ilk qrantım” müsabiqəsi üzrə qalib layihələrin rəhbərləri ilə təqdimat xarakterli görüş keçirilib.
Görüşdə EİF-in icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun mütəmadi olaraq 35 yaşadək gənc alim və mütəxəssislər üçün qrant müsabiqələri keçirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Gənc alim və mütəxəssislərin I qrant müsabiqəsi üzrə 25, II qrant müsabiqəsi üzrə 25, III qrant müsabiqəsi üzrə isə 24 layihə qalib elan edilib. Ötən illər ərzində bu layihələr uğurla yerinə yetirilib.
“Mənim ilk qrantım” müsabiqəsinə 34 layihənin daxil olduğunu deyən E.Babayev ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 600 min manat olmaqla 19 layihənin qalib gəldiyini vurğulayıb.
"Qalib layihələrdən 17-si fundamental-tətbiqi xarakterli istiqamətləri əhatə edir" - deyən alim 2 layihənin isə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyinə həsr olunacağını diqqətə çatdırıb. O, "Neft və geoekologiya" və “Davamlı sağlamlıq turizminin ölkənin iqtisadiyyatında rolu” mövzusunda beynəlxalq tədbirlərin təşkil olunacağını bildirib.
İcraçı direktor fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 3, yer elmləri üzrə 3, kimya elmləri üzrə 4, biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə 3, humanitar və ictimai elmlər üzrə isə 6 layihənin qalib olduğunu söyləyib.
Sonra Gənclər və İdman Nazirinin müavini İntiqam Babayev çıxış edərək təmsil etdiyi qurumun 2012-ci ildən EİF-lə əməkdaşlıq etdiyini və gənclərin layihələrinə daim dəstək verdiyini söyləyib. O, ölkəmizdə gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi üçün bir sıra Dövlət Proqramlarının qəbul edildiyini, həmçinin beynəlxalq miqyaslı tədbirlərin təşkil olunduğunu bildirib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev, millət vəkili Şahin İsmayılov və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev çıxış edərək ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətindən danışıb, layihənin gənc alimlərin elmi fəaliyyətinə stimul verəcəyini qeyd ediblər.
Sonda AMEA-nın Fizika, Riyaziyyat və Mexanika, Radiasiya Problemləri, Neft-Kimya Prosesləri, Aşqarlar Kimyası, Geologiya və Geofizika, Neft və Qaz, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Ədəbiyyat institutlarından, akademiyanın Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutundan, həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzi, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı, “Gənclər Turizmi” ictimai birliyi və “Azərbaycan Elm Assosiasiyası”ndan qalib olan layihələrin rəhbərlərinə sertifikatlar təqdim edilib.

Состоялась презентационная встреча с победителями IV Специального конкурса молодых ученых и специалистов - «Мой первый грант», проведенного при совместной организационной поддержке Фонда развития науки (ФРН) при Президенте Азербайджанской Республики и Министерства молодежи и спорта.
На встрече исполнительный директор ФРН, доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев отметил, что руководимая им структура регулярно проводит грантовые конкурсы для молодых ученых и специалистов в возрасте до 35 лет. Он отметил, что победителями 1-го грантового конкурса молодых ученых и специалистов стали 25 проектов, 2-го – 25 проектов, 3-го – 24 проекта, которые были успешно реализованы за последние годы.
Он сообщил, что в конкурс «Мой первый грант» поступило 34 проекта, из которых 19 с общим объемом финансирования 600 000 манат были объявлены победителями.
Ученый отметил, что 17 победивших проектов являются фундаментально-прикладного характера. Э.Бабаев довел до внимания, что 2 проекта будут реализованы путем организации первой международной школы-семинара на тему «Нефть и геоэкология» по случаю 100-летия создания Азербайджанской Демократической Республики, и международной конференции «Роль устойчивого оздоровительного туризма в экономике страны».
Исполнительный директор отметил, что 3 проекта стали победителями по физико- математическим и техническим наукам, 3 проекта – по наукам о Земле, 4 проекта – по химическим наукам, 3 проекта - по биологическим, медицинским и аграрным наукам и 6 проектов - по гуманитарным и социальным наукам.
Затем, выступив, заместитель министра молодежи и спорта Интигам Бабаев отметил, что они сотрудничают с ФРН с 2012 года, и постоянно поддерживают проекты молодежи. Он подчеркнул, что для осуществления молодежной политики в нашей стране принимается ряд государственных программ, а также организуются крупномасштабные международные мероприятия.
Выступив на мероприятии, член-корреспондент НАНА Бахтияр Алиев, депутат Шахин Исмаилов и исполнительный директор Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики Фархад Гаджиев рассказали о проводимой в нашей стране молодежной политике и выразилииуверенность в том, что проект будет стимулировать научную деятельность молодых ученых.
В заключение руководителям победивших проектов из инстутитов Физики, Математики и механики, Радиационных проблем, Нефтехимических процессов, Химии присадок, Геологии и геофизики, Нефти и газа, Молекулярной биологии и биотехнологий, Литературы НАНА, Института биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА, в том числе Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, Бакинского славянского университета, Национального онкологического центра Министерства здравоохранения, Союз студенческих молодежных организаций Азербайджана, общественного объединения «Молодежный туризм» и «Азербайджанской научной ассоциации» были вручены сертификаты.