AMEA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) 2 fevral – Gənclər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev çıxış edərək gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasından danışıb. Akademik ulu öndər Heydər Əliyevin hər zaman gənclərə böyük diqqət və qayğı göstərdiyini, onların bilik və bacarıqlarını yüksək qiymətləndirdiyini söyləyib.
V.Fərzəliyev qeyd edib ki, ümummilli liderin 1997-ci ildə imzaladığı Sərəncamla 2 fevral Azərbaycanda Gənclər Günü elan edilib. Hazırda gənclər siyasətinin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu vurğulayan akademik bildirib ki, tarixin bütün dönəmlərində elmi gənclik üzərinə böyük məsuliyyət düşüb. O, yaradılan imkanlardan institut gənclərinin daha çox faydalanmasını, bütün enerjilərini elmi səviyyələrinin, bilik və bacarıqlarının artırılmasına yönəltməyin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əfsun Sucayev çıxış edərək akademiyanın elmi müəssisləri arasında gənclər üçün adlı mükafatın ilk dəfə AKİ-də təsis olunduğunu, bu günədək elmi fəaliyyəti ilə seçilən beş gəncə həmin mükafatın verildiyini qeyd edib. Ə.Sucayev bundan başqa, mütəmadi olaraq gənclər üçün həvəsləndirmə müsabiqələrinin keçirildiyini, qaliblərə diplom və pul mükafatlarının təqdim olunduğunu bildirib.
Tədbirdə institutun laboratoriya müdiri, professor Həqiqət Cavadova, müəssisənin Ağsaqqallar Şurasının sədri, dosent Nüsrət Əliyev, Həmkarlar Təşkilatının sədri, dosent Elxan İsakov və digərləri çıxış edərək gənclərlə öz təcrübələrini bölüşüblər.
Sonda akademik Vaqif Fərzəliyev ötən il elmi və ictimai fəaliyyəti ilə seçilən gənclərə təşəkkürnamələr təqdim edib.

В Институте химии присадок НАНА прошло мероприятие, посвященное 2 февраля - Дню молодежи.
На мероприятии директор института, академик Вагиф Фарзалиев рассказал о воспитании подрастающего поколения в духе патриотизма. Академик отметил, что великий лидер Гейдар Алиев всегда уделял молодежи особое внимание и высоко ценил их знания и навыки.
В.Фарзалиев довел до внимания, что Распоряжением, подписанным общенациональным лидером в 1997 году, 2 февраля было объявлено в Азербайджане Днем молодежи. Отметив, что в настоящее время молодежная политика вступила в новый этап, академик сказал, что на всех этапах истории наибольшая ответственность возлагалась на научную молодежь. Была подчеркнута важность более широкого использования молодыми сотрудниками института созданных для них возможностей, приложения всех усилий для повышения своего академического уровня, развития знаний и навыков.
Затем председатель Института молодых ученых и специалистов, доктор философии по химии, доцент Афсун Суджаев отметил, что награда для молодежи среди научных учреждений академии впервые была создана в ИХП. Данная награда была вручена пяти представителям молодежи, отличившимся своей научной деятельностью. А.Суджаев довел до сведения, что для молодежи были проведены регулярные поощрительные соревнования, победители которых награждались дипломами и денежными призами.
На мероприятии руководитель лаборатории института, профессор Хигигат Джавадова, председатель Совета агсаггалов учреждения, доцент Нусрат Алиев, председатель Профсоюзной организации, доцент Эльхан Исаков и другие поделились с молодежью своим опытом.
В заключение академик В.Фарзалиев вручил благодарственные сертификаты представителям молодежи, отличившимся в прошлом году своей научной и социальной деятельностью.