AMEA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) 2 fevral – Gənclər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev çıxış edərək gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasından danışıb. Akademik ulu öndər Heydər Əliyevin hər zaman gənclərə böyük diqqət və qayğı göstərdiyini, onların bilik və bacarıqlarını yüksək qiymətləndirdiyini söyləyib.
V.Fərzəliyev qeyd edib ki, ümummilli liderin 1997-ci ildə imzaladığı Sərəncamla 2 fevral Azərbaycanda Gənclər Günü elan edilib. Hazırda gənclər siyasətinin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu vurğulayan akademik bildirib ki, tarixin bütün dönəmlərində elmi gənclik üzərinə böyük məsuliyyət düşüb. O, yaradılan imkanlardan institut gənclərinin daha çox faydalanmasını, bütün enerjilərini elmi səviyyələrinin, bilik və bacarıqlarının artırılmasına yönəltməyin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əfsun Sucayev çıxış edərək akademiyanın elmi müəssisləri arasında gənclər üçün adlı mükafatın ilk dəfə AKİ-də təsis olunduğunu, bu günədək elmi fəaliyyəti ilə seçilən beş gəncə həmin mükafatın verildiyini qeyd edib. Ə.Sucayev bundan başqa, mütəmadi olaraq gənclər üçün həvəsləndirmə müsabiqələrinin keçirildiyini, qaliblərə diplom və pul mükafatlarının təqdim olunduğunu bildirib.
Tədbirdə institutun laboratoriya müdiri, professor Həqiqət Cavadova, müəssisənin Ağsaqqallar Şurasının sədri, dosent Nüsrət Əliyev, Həmkarlar Təşkilatının sədri, dosent Elxan İsakov və digərləri çıxış edərək gənclərlə öz təcrübələrini bölüşüblər.
Sonda akademik Vaqif Fərzəliyev ötən il elmi və ictimai fəaliyyəti ilə seçilən gənclərə təşəkkürnamələr təqdim edib.

An event dedicated to the 2 February - Youth Day was held at the Institute of Chemistry of Additives of ANAS.
Director of the Institute, academician Vagif Farzaliyev spoke about the upbringing of the younger generation in the spirit of patriotism. Heydar Aliyev always cared young people and appreciated their knowledge and skills, the speker emphasized.
Vusal Farzaliev noted that the Order of the National Leader signed in 1997 proclaimed February 2 as Youth Day in Azerbaijan. At present, the youth policy has entered a new phase, the academician said that great responsibility for scientific youth at all stages of history. She underlined the importance of using the opportunities created by the institute to focus young people on their academic level, knowledge and skills.
Then the chairman of the Institute of Young Scientists and Experts, Doctor of Philosophy, Associate Professor Afsun Sujayev noted that the award for youth was established for the first time in the Academy of Sciences. Five young scientists were awarded this award. A.Sucaev also noted that regular competitions were held for young people, and diplomas and cash prizes were awarded to the winners.
Professor Hiqatat Javadova, head of laboratory of the institute, associate professor Nusrat Aliyev, chairman of the Trade Union Organization, docent Elkhan Isakov and others shared their experiences with young people.
In the end, academician Vagif Farzaliyev gave awards to young people elected last year for their scientific and social activities.