Fevralın 5-də Müslüm Maqomayev adına Dövlət Akademik Filarmoniyasında Azərbaycan mədəniyyətinin görkəmli nümayəndəsi, dahi bəstəkar, tanınmış alim-pedaqoq və ictimai xadim, SSRİ Xalq Artisti, SSRİ və Azərbaycan Dövlət mükafatları laureatı, akademik Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Dövlət və hökumət rəsmlərinin, tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin iştirak etdikləri tədbirdə Baş nazirin müavini, Xalq yazıçısı Elçin Əfəndiyev çıxış edərək dahi bəstəkarın 100 illiyinin ölkəmizdə silsilə tədbirlərlə qeyd edildiyini bildirib.
Dahi bəstəkarın həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı məlumat verən Elçin Əfəndiyev deyib ki, Qara Qarayev bütün yaradıcılığı boyu ayrı-ayrı klassiklərə müraciət edib. Nizami mövzusu isə bəstəkarın hələ gənclik illərində xor üçün yazdığı “Payız”dan tutmuş “Leyli və Məcnun” simfonik poemasına, “Yeddi gözəl” baletinə, “Nizami” filminə bəstələdiyi musiqiyədək onun yaradıcılığının ana xəttini təşkil edib. Onun müraciət etdiyi digər böyük bəşəri simalar sırasında Ömər Xəyyam, Şekspir, Servantes, Löpe de Veqa, Puşkin, Lermontov, Fransisko Qoya, Merime, Edmon Rostan, Cəlil Məmmədquluzadə və başqaları var.
Qara Qarayev yaradıcılığında Şekspir mövzularını da yada salan Baş nazirin müavini bildirib ki, bəstəkarın musiqisində Şekspir qəhrəmanlarının mürəkkəb və ziddiyyətli daxili aləmləri bərabər səviyyədə öz ifadəsini tapıb.
Bəstəkarın hələ yeniyetmə çağlarında Azərbaycan xalq musiqisinin əsaslarını Üzeyir Hacıbəylidən öyrəndiyini, sonralar Dmitri Şostakoviçin sinfində təhsil aldığını bildirən Xalq yazıçısı deyib ki, Qarayev sinfinin yetirmələri ondan aldıqları sənət estafetini sonrakı nəsillərə ötürüblər və ötürürlər. Həmin sənət estafeti nəsillərdən-nəsillərə keçərək, daha artıq bəşəri vüsət əldə edir.
Baş nazirin müavini çıxışının sonunda ulu öndər Heydər Əliyevin qoyduğu ənənələri layiqincə davam etdirərək Qara Qarayevin 100 illiyi münasibətilə xüsusi Sərəncam imzalayan Prezident İlham Əliyevə dərin təşəkkürünü bildirib.
Yubiley mərasimində Əməkdar incəsənət xadimi Elşad Bağırovun dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri çıxış edib. Konsertdə Qara Qarayevin klassik Süita (4 hissədə), 2 saylı Simfoniya, violin və simfonik orkestr üçün Konsert (3 hissədə) və Simfonik orkestr və xor üçün “Qoya” simfoniyası (3 hissədə) səsləndirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev də iştirak ediblər.

On February 5, prominent representative of Azerbaijani culture, an outstanding composer, scientist, teacher and public figure, People's Artist of the USSR, Hero of Socialist Labor, laureate of State Prizes of the USSR and Azerbaijan, Academician Kara Karaev’s 100 anniversary was solemnly celebrated.
Speaking at the event with the participation of officials of the state and government, well-known figures of science and culture, Deputy Prime Minister, People's writer Elchin Efendiyev noted that, holding a series of events dedicated to the 100th anniversary of the genius composer in our country is a historic event.
Elchin Efendiyev brought to the attention that throughout his creative activity, Kara Karaev appealed to individual classics. Here we remember, first of all, Nizami, since the theme of Nizami was the cornerstone of the composer's work - from "Autumn", written for the choir in his younger years, to the symphonic poem "Leili and Mejnun", the ballet "Seven Beauties", music to film Nizami. The humanism of Nizami, his quest for justice, even his utopia, apparently from the youth, harmonized with the inner world of Kara Karayev as a man and a master. Among the other outstanding personalities he addressed were Omar Khayyam, Shakespeare, Cervantes, Lope de Vega, Pushkin, Lermontov, Francisco Goya, Merimee, Edmond Rostan, Jalil Mammadguluzadeh and others.
Recalling Shakespeare's themes in the work of Kara Karaev, the Deputy Prime Minister noted that, the feelings of Hamlet, Othello, Cleopatra, Henry IV, emotions filled with purity, love and jealousy, betrayal and revenge, a whirlwind of unrest, a desire for power, The search for truth and the struggle for justice were expressed in Karayev's music at a level equal to the complex and contradictory inner world of Shakespeare's heroes.
Emphasizing that, Kara Karaev was still a teenager studying the basics of Azerbaijani folk music from Uzeyir Hajibeyli, and later studying in the class of Dmitry Shostakovich, the national writer noted that the graduates of the Karaev class passed on and transferred to the next generations the creative baton received from him. This creative relay, passing from generation to generation, acquires an ever larger universal scope.
In conclusion, the Deputy Prime Minister expressed his deep gratitude to President Ilham Aliyev, who signed a special order on the 100th anniversary of Kara Karaev, having duly continued this tradition laid down by the great leader Heydar Aliyev.
The jubilee ceremony was performed by the Azerbaijan State Symphony Orchestra after Uzeyir Hajibeyli under the direction of Honored Art Worker, conductor Elshad Bagirov. The concert featured a Classical Suite (in 4 parts), Symphony No. 2, Concerto for Violin and Symphony Orchestra (in 3 parts) and Symphony "Goya" for Symphony Orchestra and Chorus (in 3 parts).
ANAS President, Academician Akif Alizadeh and ANAS Academician-Secretary, Academician Rasim Alguliyev also took part in the event.