Qazaxıstanın Manqışlaq Eksperimental Botanika Bağının nümayəndə heyəti AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağında (MNB) olub.
MNB-nin direktoru, b.ü.f.d. Vahid Fərzəliyevlə görüşdə qonaqlara qurumun fəaliyyət istiqamətləri, canlı kolleksiyalarının zənginləşdirilməsi sahəsində görülən işlər və kadr hazırlığı barədə məlumat verilib, elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Sonra iki qurum arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq üzrə razılaşma memorandumu imzalayıb. Memorandumu Qazaxıstanın Manqışlaq Eksperimental Botanika Bağının direktoru, b.ü.f.d. Akjunis İmanbayeva və MNB-nin direktoru Vahid Fərzəliyev imzalayıb.
Razılaşmaya əsasən, tərəflər arasında bitki ehtiyatları, bağçılıq və reproduksiya sahəsində birgə tədqiqatlar, kadr və təcrübə mübadiləsi, müştərək layihələrin və ekspedisiyaların təşkili, toxum və herbari materiallarının mübadiləsi aparılacaq.

Делегация Мангышлакского экспериментального ботанического сада Казахстана побывала в Центральном ботаническом саду (ЦБС) НАНА.
На встрече с директором ЦБС, доктором философии по биологии Вахидом Фарзалиевым гостям была предоставлена информация о направлениях деятельности структуры, работе, проделанной в области пополнения живой коллекций и подготовки кадров, и обсуждены возможности расширения научного сотрудничества.
Далее был подписан меморандум о взаимном сотрудничестве между двумя структурами. Меморандум подписали директор Мангышлакского экспериментального ботанического сада Казахстана, доктор философии по биологии Акжунис Иманбаев и директор ЦБС Вахид Фарзалиев.
Согласно договоренности между сторонами планируется проведение совместных исследований в области растительных ресурсов, садоводства и репродукции, а также обмена опытом и кадрами, организация совместных проектов и экспедиций, обмен семенами и гербариями.