Türkiyənin Ankara şəhərində "Atebetül Hakayik və ilk dövr türk elmi əsərləri" mövzusunda simpozium keçirilib.
Tədbirdə AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, həmin institutun Təhsil şöbəsinin müdiri, dosent Qətibə Quliyeva və “Türkologiya” jurnalının məsul katibi, fil.ü.f.d. Elçin İbrahimov iştirak ediblər.
Simpoziumda akademik M.Nağısoylu “Türkcəni zənginləşdirən XIII-XIV əsrlər farsca-türkcə lüğətlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi bildirib ki, Azərbaycanda milli ədəbi dilin zənginləşməsində orta əsrlərin yadigarları olan farsca-türkcə lüğətlərin mühüm rolu olub. Orta yüzilliklərdə Yaxın və Orta Şərq ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda lüğətçilik geniş inkişaf edib, bir sıra izahlı və ikidilli lüğətlər tərtib olunub. Bu dövrün ən məşhur ikidilli lüğətlərindən biri dövrünün görkəmli alimi Fəxrəddin Hinduşah bin Səncər Naxçıvaninin “Sihahül-əcəmiyyə” əsəridir.
Akademik M.Nağısoylu qeyd edib ki, türkcənin dil varlığının zənginliyini özündə ehtiva edən “Sihahül-əcəm” lüğəti XIII əsr Azərbaycan-türk dilində söz yaradıcılığının müxtəlif vasitələrini öyrənmək baxımından da böyük əhəmiyyət daşıyır.
Bölmə iclasları ilə davam edən tədbirdə müxtəlif mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

A symposium titled "Atebetul Hakayik and the first period Turkish scientific works" was held in Ankara, Turkey.
Director of the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS, academician Mohsun Nagisoylu, Head of Education Department of the same institute, Gatibe Guliyeva and responsible secretary of "Turkology" magazine, Ph.D. Elchin Ibrahimov participated in the meeting.
At the symposium, academician M.Nagisoylu made a report on the subject "Persian-Turkish dictionaries of XIII-XIV centuries enriching Turkic language". The speaker said that Persian-Turkic dictionaries played an important role in the enrichment of national literary language in Azerbaijan. One of the most popular bilingual dictionaries of this period is the work of the famous scientist of the period Fakhraddin Hindushah bin Senjar Nakhchivani’s "Sihahul-ajamiya".
Academician M.Nagisoylu noted that "Sihahul-ajam" dictionary, which includes the richness of Turkish language, is of great importance in studying various means of vocabulary in the XIII century Azerbaijani and Turkish languages.