AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaradılmasının 100 illiyinə və muzeyin qarşıdan gələn 80 illiyinə həsr olunan iki plakat hazırlayıb. Plakatlarda Ədəbiyyat Muzeyinin XX əsrin əvvəlləri və müasir dövrə aid görünüşü, bu məkanda keçirilən iclaslar, tarixi görüşlər, həmçinin Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri, şair və yazıçılarının şəkillərindən ibarət kollaj əks olunub.
Məlumdur ki, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi dünyada qədim zamanlardan bu günə qədər bir xalqın ədəbiyyatının keçdiyi inkişaf yolunu əks etdirən yeganə mədəniyyət ocağıdır. Muzeyin binası XIX əsrin ortalarında birmərtəbəli karvansara kimi inşa edilib. 1860-cı ildə Bakı Quberniyasının baş memarı Qasım bəy Hacıbababəyovun layihəsi əsasında binaya ikinci qat əlavə olunub. 1915-ci ildə mülki mühəndis Aleksandr Nikitinin yeni bir layihəsi əsasında isə tikiliyə bir mərtəbə də əlavə olunaraq, bina üçmərtəbəli “Metropol” mehmanxanasına çevrilib.
1918-ci ilin sentyabr ayında Bakı azad edildikdən və Milli hökumət Gəncədən Bakıya köçdükdən sonra AXC Nazirlər Kabineti “Metropol” adlanan indiki Ədəbiyyat Muzeyində yerləşib. Hökumət üzvləri burada həm yaşayıb, həm də fəaliyyət göstəriblər. Nazirlər Kabinetinin iclasları muzeyin hazırda “İstiqlal” zalı adlanan tarixi məkanında keçirilib, ölkə həyatını nizamlayan ən vacib qərarlar məhz bu tarixi məkanda qəbul olunub.

Национальный музей азербайджанской литературы подготовил два плаката посвящённых 100-летнему юбилею Азербайджанской Демократической Республики (АДР) и предстоящему 80-летнему юбилею самого музея. На плакатах отражён коллаж, состоящий из изображений внешнего вида Музея литературы в ХХ веке и современный период, собрания, пройдённые в этом помещении, исторические встречи, в том числе видные личности Азербайджана, поэтов и писателей.
Известно, что Национальный музей Азербайджана – единственный культурный центр в мире, отражающий пройдённый литературный путь народа с древних времён по современный период. Здание музея в середине XIX века было построено в форме одноэтажного караван-сарая. В 1860 году на основе проекта главного архитектора Бакинской губернии Гасым бека Гаджибабабайова зданию был добавлен второй этаж. В 1915 году на основе нового проекта гражданского архитектора Александра Никитина к зданию был добавлен ещё один этаж, и таким образом здание стало трёхэтажным отелем «Метрополь».
После освобождения Баку в сентябре 1918 года, и перехода Национального правительства из Гянджи в Баку, Кабинет министров АДР расположился в нынешнем Музее литературы, имеющим в то время название «Метрополь. Члены государства как жили здесь, так и работали. Собрания Кабинета министров проводились в историческом зале музея, ныне именуемом «Истиглал», самые важные решения жизни страны принимались именно в этом историческом здании.