Sentyabrın 19-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində I Beynəlxalq Ənənəvi Türk Məzar Daşları simpoziumunun açılış mərasimi keçirilib. Simpoziumun təşkilatçıları Türkiyənin Ərciyəs Universiteti, Türk Tarix Qurumu, Xəzər Universiteti və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyidir.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan və Türkiyə respublikalarının Dövlət Himnləri səsləndirilib.
Xəzər Universitetinin təsisçi rektoru, professor Hamlet İsaxanlı simpoziumun fikir və təcrübə mübadiləsi, əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək Ermənistanda və işğal olunmuş torpaqlarımızda məhv edilən tarixi abidələrimizin, o cümlədən məzar daşlarının tədqiqinin zəruriliyini qeyd edib. O, ermənidilli alban abidələrinin də Azərbaycanın tarixi irsi olduğunu və araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, t.ü.e.d. Nərgiz Əliyeva, Ekspozisiyanın təhlükəsizliyi üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Həbibə Əliyeva və Ərciyəs Universitetinin Ədəbiyyat fakültəsi Sənət tarixi kafedrasının əməkdaşı, Dr. Cəlil Arslan çıxış edərək ortaq türk tarixinin araşdırılmasında bu kimi beynəlxalq tədbirlərin elmi əhəmiyyətini və gələcəkdə təşkil edilməsinin önəmini qeyd ediblər.
Daha sonra simpozium iştirakçıları muzeyin zallarını, Qafqaz İslam Ordusu və Bakının azad olunmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Millət sizə minnətdardır!” sərgisini ziyarət ediblər.

Состоялось открытие I Международного симпозиума по традиционным тюркским могильным плитам
19 сентября в Национальном музее истории Азербайджана прошла церемония открытия I Международного симпозиума по традиционным тюркским могильным плитам. Организаторами симпозиума являются университет Эрджияз Турции, Турецкое историческое учреждение, Хазарский университет и Национальный исторический музей Азербайджана.
Вначале были озвучены Государственные гимны республик Азербайджана и Турции.
Ректор-основатель Университета Хазар, профессор Гамлет Исаханлы подчеркнул, что симпозиум имеет большое значение с точки зрения обмена идеями и расширения сотрудничества.
Затем директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы отметила необходимость изучения исторических памятников, в том числе надгробий, разрушенных в Армении и на оккупированных землях. Она подчеркнула принадлежность армяноязычных албанских памятников к историческому наследию Азербайджана и важность их изучения.
Выступив на мероприятии заместитель директора Музея по научным работам, доктор исторических наук Наргиз Алиева, заместитель директора по Безопасности экспозиции, доктор философии по истории Габиба Алиева и сотрудник Кафедры истории искусств Факультета литературы Университета Эрджиеса Др. Джалил Аслан подчеркнули важность таких международных событий в изучении общей тюркской истории и важности их организации в будущем.
Участники симпозиума посетили музейные залы, выставку, посвященную 100-летию освобождения Баку: «Народ благодарен вам!». Симпозиум продолжил свою работу на заседаниях секций Хазарского университета. Международное мероприятие завершит работу 21 сентября.