Bu il Azərbaycan və Fransa arxeoloqlarının birgə əməkdaşlığının 10-cu ildönümü tamam olur. Bununla əlaqədar tezliklə Bakı şəhərində Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin, AMEA Rəyasət Heyətinin, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin dəstəyi ilə hər iki ölkə arxeoloqlarının birgə tədqiqatlarının nəticələrini özündə əks etdirən sərginin təşkili planlaşdırılır. Sərgidə 10 il ərzində hər iki ölkə arxeoloqlarının apardığı birgə arxeoloji qazıntılar nəticəsində əldə olunmuş, dünya arxeologiyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən nadir tapıntılar nümayiş etdiriləcək.
Hazırda hər iki ölkənin arxeoloqları Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Elmi fondunda birgə tədqiqatlar nəticəsində aşkar edilmiş nadir tapıntıların sərgidə nümayişi üçün seçimini aparırlar. Bu prosesdə Fransanı uzun illər ərzində Azərbaycanda beynəlxalq ekspedisiyaların rəhbərliyində və tərkibində çalışmış tanınmış alimlər - Fransa Milli Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin professoru Bertil Lyonet, həmin qurumun əməkdaşı, müasir arxeoloji tədqiqat texnologiyaları üzrə mütəxəssis Nikolas Gailhard və Lion 2 Lümyer Universitetinin Şərq arxeologiyası bölməsinin professoru Mişel Kazanova təmsil edirlər.
M.Kazanovanın sözlərinə görə, 10 il ərzində fransalı arxeoloqlar azərbaycanlı həmkarları ilə birgə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində müasir elmin tələblərinə uyğun multidissiplinar tədqiqatları ehtiva edən arxeoloji qazıntılar aparıb, əldə edilmiş maddi-mədəniyyət nümunələri analizlər üçün dünyanın qabaqcıl laboratoriyalarına təqdim olunub. Eyni zamanda bəzi nümunələrin fransalı mütəxəssislər tərəfindən restavrasiyası aparılıb.
Qeyd edək ki, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Lion 2 Lümyer Universiteti arasında 2017-ci ildə imzalanmış müqaviləyə əsasən sözügedən sərginin gələcəkdə Paris və Tbilisidə təşkil olunması planlaşdırılır.

Exhibition of rare exhibits as a result of joint work of Azerbaijan and France
This year is the 10th anniversary of joint cooperation between Azerbaijani and French archaeologists. it is planned to organize an exhibition reflecting the results of joint research in Baku. The event will be held with the support of the Embassy of France in Azerbaijan, ANAS Presidium, the Institute of Archeology and Ethnography and the Azerbaijan National Art Museum. Here, the results of the excavations carried out within 10 years will be demonstrated. Currently, archaeologists are selecting rare exhibits for demonstration at the exhibition, stored in the Science Foundation of the Institute.
France is represented by famous scientists, for many years working in the management and composition of international expeditions - Professor of the French National Center for Scientific Research Bertil Llionett, an employee of this center, a specialist in modern archaeological technologies Nicholas Geilhard and Professor of the Eastern Department of the Lyon University Lyonnais 2 Michel Casanova.
According to M.Casanova, the samples found were submitted for analysis to the world's advanced laboratories. At the same time, French scientists carried out the restoration work of some finds.
Note that, according to the agreement signed in 2007 between the Institute of Archeology and Ethnography and Lyon University Lyon 2, the above exhibition will also be held in Paris and Tbilisi.