Bu il Azərbaycan və Fransa arxeoloqlarının birgə əməkdaşlığının 10-cu ildönümü tamam olur. Bununla əlaqədar tezliklə Bakı şəhərində Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin, AMEA Rəyasət Heyətinin, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin dəstəyi ilə hər iki ölkə arxeoloqlarının birgə tədqiqatlarının nəticələrini özündə əks etdirən sərginin təşkili planlaşdırılır. Sərgidə 10 il ərzində hər iki ölkə arxeoloqlarının apardığı birgə arxeoloji qazıntılar nəticəsində əldə olunmuş, dünya arxeologiyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən nadir tapıntılar nümayiş etdiriləcək.
Hazırda hər iki ölkənin arxeoloqları Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Elmi fondunda birgə tədqiqatlar nəticəsində aşkar edilmiş nadir tapıntıların sərgidə nümayişi üçün seçimini aparırlar. Bu prosesdə Fransanı uzun illər ərzində Azərbaycanda beynəlxalq ekspedisiyaların rəhbərliyində və tərkibində çalışmış tanınmış alimlər - Fransa Milli Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin professoru Bertil Lyonet, həmin qurumun əməkdaşı, müasir arxeoloji tədqiqat texnologiyaları üzrə mütəxəssis Nikolas Gailhard və Lion 2 Lümyer Universitetinin Şərq arxeologiyası bölməsinin professoru Mişel Kazanova təmsil edirlər.
M.Kazanovanın sözlərinə görə, 10 il ərzində fransalı arxeoloqlar azərbaycanlı həmkarları ilə birgə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində müasir elmin tələblərinə uyğun multidissiplinar tədqiqatları ehtiva edən arxeoloji qazıntılar aparıb, əldə edilmiş maddi-mədəniyyət nümunələri analizlər üçün dünyanın qabaqcıl laboratoriyalarına təqdim olunub. Eyni zamanda bəzi nümunələrin fransalı mütəxəssislər tərəfindən restavrasiyası aparılıb.
Qeyd edək ki, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Lion 2 Lümyer Universiteti arasında 2017-ci ildə imzalanmış müqaviləyə əsasən sözügedən sərginin gələcəkdə Paris və Tbilisidə təşkil olunması planlaşdırılır.

В этом году исполняется 10 лет совместному сотрудничеству азербайджанских и французских археологов. В связи с этим планируется организовать выставку отражающую результаты совместных исследований в Баку. Мероприятие состоится при поддержке Посольства Франции в Азербайджане, Президиума НАНА, Института археологии и этнографии и Национального художественного музея Азербайджана. Здесь будут продемонстрированы результаты раскопок, проведённых в течение 10 лет. В настоящее время археологи ведут подбор редких экспонатов для демонстрации на выставке, хранящихся в Научном фонде института.
В этом процессе Францию представляют известные учёные, на протяжении долгих лет, трудящиеся в руководстве и составе международных экспедиций – профессор Французского национально центра научных исследований Бертиль Льйонетт, сотрудник этого центра, специалист по современным археологическим технологиям Николас Геилхард и профессор Восточного отделения Льюмерского университета Лион 2 Мишель Казанова. По словам М. Казановы, найденные образцы были представлены для анализа в передовые лаборатории мира. В то же время французскими учёными проведены реставрационные работы некоторых находок.
Отметим, что согласно подписанному в 2007 году договору между Институтом археологии и этнографии и Льюмерским университетом Лион 2, вышеуказанная выставка состоится также в Париже и Тбилиси.