Bu il AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun yaranmasının 60 ili tamam olur. Bu münasibətlə oktyabrın 18-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında “İqtisadı artım və ictimai rifah” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabana gələrək, dünya şöhrətli siyasi xadim, ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi anılıb, məzarı üstünə gül-çiçək düzülüb.
Həmçinin Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının məzarları ziyarət olunub.
Dövlət və hökumət rəsmilərinin, ali məktəb rektorlarının, xarici ölkələrdən tanınmış iqtisadçı alimlərin iştirak etdiyi konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açıb. Elmimizin inkişafına mühüm töhfələr verən İqtisadiyyat İnstitutunun respublikada sosial-iqtisadi problemlərinin həlli sahəsində əhəmiyyətli rolundan danışan alim kollektivi bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib.
İqtisadiyyat İnstitutunun ötən dövrdəki nailiyyətlərini qeyd edən AMEA rəhbəri onun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, bundan sonra da ölkə iqtisadiyyatının sürətli inkişafına güclü təsir göstərəcəyinə əminliyini ifadə edib. A.Əlizadə bildirib ki, hazırda bu institut ölkəmizdə iqtisadi tədqiqatların əsas koordinatoru, iqtisad elmimizin flaqmanıdır. 60 il ərzində İqtisadiyyat İnstitutu böyük və şərəfli bir yol keçib.
İnstitutun əsasını qoyan və inkişafında xidməti olanları ehtiramla yad edən akademik A.Əlizadə bu elmi müəssisənin yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O, müstəqil Azərbaycanın davamlı inkişafı naminə kollektivin gənc iqtisadçı kadrların yetişdirilməsi istiqamətində bundan sonra da uğurla çalışacağına ümidvar olduğunu bildirib.
AMEA prezidenti ümummilli lider Heydər Əliyevin həm sovet dövründə, həm də müstəqillik illərində Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafı üçün tarixi xidmətlərindən söz açaraq, ölkəmizdə qazanılan uğurların təməlində məhz dahi liderin uğurlu sosial-iqtisadi strategiyasının dayandığını qeyd edib.
Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş siyasi kursun artıq 15 ildir Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini söyləyən akademik A.Əlizadə ölkə başçısının 2018-ci il 16 oktyabr tarixli Sərəncamları ilə iqtisad elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə İqtisadiyyat İnstitutunun bir qrup əməkdaşının dövlət mükafatları ilə təltif olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, bu ali diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirib.
Yubiley tədbirində İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov son illər rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin həyatında baş verən yeniliklərdən, əldə olunan nəticələrdən və həyata keçirilən məqsədyönlü islahatlardan, xarici elmi dairələrin diqqətini çəkən fundamental tədqiqatlardan söhbət açıb. Direktor rəhbərlik etdiyi qurumun Azərbaycan iqtisad elminin və ölkə iqtisadiyyatının tərəqqisində öz üzərinə düşən vəzifələri yaxşı dərk etdiyini vurğulayaraq, gələcək hədəflərin də aydın olduğunu söyləyib. N.İmanov bildirib ki, perspektivdə əsas məqsəd institutu Azərbaycanda fundamental iqtisadi tədqiqatların real mərkəzinə, ölkədə iqtisadi tədqiqatların əsas əlaqələndiricisinə, hökumətin kollegial ekspertinə və məsləhətçisinə çevirməkdir.
Konfransda Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradov, İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Tofiq Hüseynov, Çin Sosial Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının sədri, professor Pei Çanhunqa, Gürcüstan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Vladimir Papava, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat və proqnozlaşdırma İnstitutunun direktoru, akademik Valeriy Qeyets, AR İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı və başqaları çıxış edərək kollektivi yubiley münasibətilə təbrik edib, gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.
Tədbir çərçivəsində İqtisadiyyat İnstitutu ilə bir neçə xarici elmi mərkəz arasında birgə tədqiqatların aparılması məqsədilə əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb, həmçinin gənc iqtisadçılar arasında keçirilmiş elmi məqalə müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıblar.
Bundan başqa, Çin Sosial Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının sədri, professor Pei Çanhunqa AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun fəxri doktoru diplomu təqdim edilib.
Konfrans öz işini “İqtisadi artımın təmin edilməsi”, “İqtisadi fəaliyyət sahələri və sosial müdafiə sistemi” və “Sosial rifahın yaxşılaşdılması” bölmələri üzrə davam etdirib. Bölmə iclaslarında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə alim və mütəxəssislərin məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

В этом году исполняется 60 лет со дня создания Института экономики. В связи с этим 18 октября в Круглом зале Главного здания НАНА состоялась Международная научная конференция «Экономический рост и общественное процветание».
Вначале участники с глубоким уважением почтили память общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева в Аллее почётного захоронения и выдающегося учёного-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой и возложили цветы к их могилам. Затем гости, посетив Аллею шехидов, почтили память героических сынов и дочерей Родины, ставших шехидами во имя независимости и территориальной целостности Азербайджана.
Мероприятие началось с озвучивания государственного гимна Азербайджанской Республики.
Открывший международную конференцию вступительной речью, президент НАНА, академик Акиф Ализаде поздравил коллектив Института со знаменательным днем, рассказал о пути прошедшем за 60 лет научным учреждением, его роли в развитии науки и в сфере решения социально-экономических проблем.
Глава НАНА высоко оценил деятельность института, выразив уверенность, что она окажет значительное влияние на быстрое развитие экономики страны. Академик сказал, что в настоящее время институт является главным координатором экономических исследований в стране и флагманом экономической науки. А. Ализаде, почтил память учёных, заложивших фундамент учреждения и внесших вклад в его развитие. Он рассказал об исторических услугах общенационального лидера Гейдара Алиева в развитие экономики Азербайджана, как в советскую эпоху, так и в годы независимости, подчеркнул успешную социально-экономическую стратегию великого лидера.
В своей речи президент НАНА сказал, что политический курс, установленный великим лидером Гейдаром Алиевым, успешно продолжается президентом Ильхамом Алиевым, он выразил благодарность главе государства за оказанное внимание деятелем науки, упомянув Распоряжение президента Ильхама Алиева от 16 октября 2018 года о награждении сотрудников Института экономики Национальной Академии Наук Азербайджана
Директор Института экономики, профессор Назим Иманов рассказал об инновациях в возглавляемом им научном учреждении, достигнутых результатах и реформах, фундаментальных наблюдениях, привлекающих внимание зарубежных академических кругов. Н.Иманов сказал, что главная цель в перспективе - превратить институт в настоящий центр фундаментальных экономических исследований в Азербайджане, главного координатора по экономике в стране, коллегиального эксперта и консультанта правительства.
На заседании выступили председатель парламентского комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Зияд Самедзаде, ректор Азербайджанского государственного экономического университета, профессор Адалят Мурадов, заведующий отделом Института экономики, профессор Тофик Гусейнов, председатель Учёного совета Института экономики АН Китая, профессор Пеи Чанхунга, действительный член АН Грузии Владимир Папава, директор Института прогнозирования и экономики АН Украины, академик Валерий Гейетс, исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Вюсал Гасымлы.
В рамках мероприятия подписаны соглашения о сотрудничестве Института экономики и ряда зарубежных научных центров для проведения совместных научных работ, а также были награждены победители конкурса среди молодых экономистов. Помимо того, председатель Учёного совета Института экономики АН Китая, профессор Пеи Чанхунга был награжден почетным дипломом Института экономики.
Форум продолжил работу по отделам - «Повышение экономического роста», «Экономическая деятельность и социальная защита» и «Улучшение социального обеспечения».