Noyabrın 20-də AMEA-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi"nin keçirilməsi və 2018-ci ilin ölkəmizdə "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan edilməsi haqqında sərəncamlarını xatırladıb. Akademik qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyev ölkəmizdə yenidən siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixinin araşdırılmasına xüsusi diqqət yetirib. Alim ulu öndərin bu siyasətini uğurla davam etdirən ölkə başçısı İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarının AXC-yə dövlət tərəfindən verilən yüksək qiymətin göstəricisi olduğunu və elmi ictimaiyyətimiz qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu bildirib. O, həmçinin AXC-nin 100 illiyinin qeyd olunması ilə bağlı AMEA-da Tədbirlər Planına uyğun olaraq artıq bir sıra tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Natiq AXC-nin 100 illiyinin qeyd olunmasının ölkəmizdə azərbaycançılıq təfəkkürünün möhkəmlənməsinə və zənginləşdirilməsinə xidmət göstərdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, cəmi 23 ay mövcud olmuş AXC zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyub, xalqımızın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə respublikanın gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin yaradıb.
Sonra çıxış edən HEB-in akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli ölkə başçısı İlham Əliyevin Sərəncamını tariximizə, milli-mənəvi irsimizə böyük qayğının təzahürü kimi dəyərləndirib. Akademik bildirib ki, müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olan AXC iki ildən az müddətdə fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, digər sahələrlə yanaşı, mədəniyyət istiqamətində də mühüm addımlar atıb. Vurğulayıb ki, Cümhuriyyət dövründə ölkədə teatr və kitabxanalar yaradılıb, ana dilində mətbuat orqanları açılıb, milli kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirilib. Natiq qeyd edib ki, Cümhuriyyətin müstəqillik, azadlıq ideyalarının, demokratik dəyərlərin, azərbaycançılıq məfkurəsinin təbliği hər zaman incəsənət xadimlərinin yaradıcılığında özünəməxsus yer tutub.
Elmi sessiyada AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşı, filologiya üzrə elmlər doktoru Şəfəq Əlibəyli "Cümhuriyyət dövründə Azərbaycanın maarifçi qadınları", Folklor İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağaverdi Xəlilov "Azərbaycan Cümhuriyyətinin istiqlal konsepti", Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səfura Quliyeva "İstiqlalımızın 100 ili poeziyada", Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun əməkdaşı, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rahibə Əliyeva "Cümhuriyyətin baş memarı Zivərbəy Əhmədbəyov" adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

Azerbaijan National Academy of Sciences held a scientific session devoted to the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic on November 20.
The event, organized by the Division of Humanitarian Sciences was opened by ANAS Vice-President, academician Isa Habibbayli, recalled the order of President Ilham Aliyev “On holding the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic” and announcing 2018 in the country “Year of the Azerbaijani Democratic Republic".
Academician said that, after returning to political power in the republic, national leader Heydar Aliyev paid special attention to studying the history of the Azerbaijani Democratic Republic. Scientist noted that, the corresponding orders of the head of state Ilham Aliyev who is successfully continuing policy of the Great Leader are the certificate of appreciation given to activity of ADR from the state and set important tasks for scientific community.
Academician Isa Habibbayli also added that, in accordance with the Action Plan related to the celebration of the 100th anniversary of ADR ANAS held numerous events.
The speaker stressed that, the celebration of the 100th anniversary of ADR serves to strengthen and enrich the idea of Azerbaijanism in the country. He noted that, with its rich experience of state-building, the Academy of Sciences, which existed only 23 months, left indelible traces in the history of national statehood, strengthened in the soul of the people feelings of freedom and independence and laid a solid foundation for the future independence of the republic.
Then, Academician-Secretary of the Division of Humanitarian Sciences, academician Teymur Karimli called the Order of President Ilham Aliyev as evidence of a great concern for our history and national and spiritual heritage.
Academician said that, despite its so short existence ADR, which is the 1st parliamentary republic in the Muslim East has taken important steps in many areas, including in the field of culture.
He stressed that, during the period of the ADR were created theaters and libraries, press organs in the native language, special attention was paid to the training of national personnel. The speaker noted that, propaganda of ideas of freedom, independence, democratic values and ideas of Azerbaijanism always occupied a peculiar place in the work of artists.
At the scientific session, employee of ANAS National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi, Doctor of Philology Shafag Alibayli delivered a report on “Women Enlightenment of Azerbaijan in ADR period“, fellow of ANAS Institute of Folklore, PhD in Philogy, Associate Professor Agaverdi Khalilov on “The Independence Concept of the ADR“, employee of the Institute of Literature after Nizami Ganjavi, PhD on Philology, Associate Professor Safura Guliyeva on "100 years of our independence in poetry", employee of ANAS Institute of Architecture and Arts, PhD in Architecture, Associate Professor Rahiba Aliyeva on “The liding architect of the ADR - Zivarbay Ahmadbayov”.