Noyabrın 20-də AMEA-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi"nin keçirilməsi və 2018-ci ilin ölkəmizdə "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan edilməsi haqqında sərəncamlarını xatırladıb. Akademik qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyev ölkəmizdə yenidən siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixinin araşdırılmasına xüsusi diqqət yetirib. Alim ulu öndərin bu siyasətini uğurla davam etdirən ölkə başçısı İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarının AXC-yə dövlət tərəfindən verilən yüksək qiymətin göstəricisi olduğunu və elmi ictimaiyyətimiz qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu bildirib. O, həmçinin AXC-nin 100 illiyinin qeyd olunması ilə bağlı AMEA-da Tədbirlər Planına uyğun olaraq artıq bir sıra tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Natiq AXC-nin 100 illiyinin qeyd olunmasının ölkəmizdə azərbaycançılıq təfəkkürünün möhkəmlənməsinə və zənginləşdirilməsinə xidmət göstərdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, cəmi 23 ay mövcud olmuş AXC zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyub, xalqımızın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə respublikanın gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin yaradıb.
Sonra çıxış edən HEB-in akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli ölkə başçısı İlham Əliyevin Sərəncamını tariximizə, milli-mənəvi irsimizə böyük qayğının təzahürü kimi dəyərləndirib. Akademik bildirib ki, müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olan AXC iki ildən az müddətdə fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, digər sahələrlə yanaşı, mədəniyyət istiqamətində də mühüm addımlar atıb. Vurğulayıb ki, Cümhuriyyət dövründə ölkədə teatr və kitabxanalar yaradılıb, ana dilində mətbuat orqanları açılıb, milli kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirilib. Natiq qeyd edib ki, Cümhuriyyətin müstəqillik, azadlıq ideyalarının, demokratik dəyərlərin, azərbaycançılıq məfkurəsinin təbliği hər zaman incəsənət xadimlərinin yaradıcılığında özünəməxsus yer tutub.
Elmi sessiyada AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşı, filologiya üzrə elmlər doktoru Şəfəq Əlibəyli "Cümhuriyyət dövründə Azərbaycanın maarifçi qadınları", Folklor İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağaverdi Xəlilov "Azərbaycan Cümhuriyyətinin istiqlal konsepti", Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səfura Quliyeva "İstiqlalımızın 100 ili poeziyada", Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun əməkdaşı, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rahibə Əliyeva "Cümhuriyyətin baş memarı Zivərbəy Əhmədbəyov" adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

В НАНА прошла научная сессия по случаю 100-летия Азербайджанской Народной Республики
20 ноября в Национальной академии наук Азербайджана прошла научная сессия, посвященная 100-летию Азербайджанской Народной Республики. Мероприятие, организованное Отделением гуманитарных наук НАНА (ОГН), вступительным словом открыл вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который напомнил о распоряжения Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Азербайджанской Народной Республики» и об объявлении 2018 года «Годом Азербайджанской Народной Республики» в стране. Академик сообщил, что после возвращения к политической власти в республике общенациональный лидер Гейдар Алиев особое внимание уделял изучению истории Азербайджанской Народной Республики. Ученый отметил, что соответствующие распоряжения главы государства Ильхама Алиева, успешно продолжающего политику Великого лидера, являются свидетельством высокой оценки, данной деятельности АНР со стороны государства, и ставят перед научной общественностью важные задачи. Академик Иса Габиббейли также добавил, что в соответствии с Планом мероприятий, связанных с празднованием 100-летия АНР, в НАНА были проведены многочисленные мероприятия.
Оратор подчеркнул, что празднование 100-летия АНР служит укреплению и обогащению идеи азербайджанства в стране. Он отметил, что своим богатым опытом государственного строительства АНР, просуществовавшая всего 23 месяца, оставила неизгладимые следы в истории национальной государственности, укрепила в душе народа чувства свободы и независимости и заложила надежный фундамент для будущей независимости республики.
Затем выступил академик-секретарь ОГН, академик Теймур Керимли, который назвал Распоряжение Президента Ильхама Алиева свидетельством большой заботы о нашей истории и национально-духовном наследии. Академик сообщил, что, несмотря на свое столь недолгое существование, АНР, являющаяся первой парламентской республикой на мусульманском Востоке, предприняла важные шаги во многих сферах, в том числе и в области культуры. Он подчеркнул, что в период существования Республики создавались театры и библиотеки, открывались органы печати на родном языке, особое внимание уделялось подготовке национальных кадров. Оратор отметил, что в творчестве деятелей искусства всегда своеобразное место занимала пропаганда идей свободы, независимости, демократических ценностей, идеи азербайджанства.
На научной сессии сотрудник Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор филологических наук Шафаг Алибейли выступила с докладом «Женщины-просветительницы Азербайджана в период Республики», сотрудник Института фольклора НАНА, доктор философии по филологии, доцент Агаверди Халилов – с докладом «Концепт независимости Азербайджанской Республики», сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор философии по филологии, доцент Сафура Гулиева – с докладом «100 лет нашей независимости в поэзии», сотрудник Института архитектуры и искусств НАНА, доктор философии по архитектуре, доцент Рахиба Алиева – с докладом «Главный архитектор Республики - Зивербек Ахмедбеков».