Yer Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, büro üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri və aidiyyəti üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə ilk olaraq AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi məsələsinə baxılıb. Bölmə müzakirədən sonra müvafiq qərar qəbul edib.
Sonra geologiya-minerologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aliyə Babazadənin AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun Paleontologiya və stratiqrafiya şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təsdiq olunması ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşlarının nəşr üçün təqdim etdikləri əsərlərin müzakirəsi aparılıb, müvafiq qərar qəbul olunub.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ "Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı" ilə bağlı olub. Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin sözügedən Dövlət Proqramının təsdiq edilməsi haqqında 15 noyabr 2018-ci il tarixində Sərəncam imzaladığını xatırladan AMEA-nın elmi katibi Sadıx Nəbiyev  bildirib ki, sənədə əsasən akademiya qarşısında bir sıra vəzifələr qoyulub. Müzakirədən sonra məsələ ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib, elmi müəssisələrə təkliflər hazırlamaq tapşırılıb.

Состоялось очередное заседание бюро Отделения наук о Земле
В заседании принимали участие академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА член-корреспондент НАНА Фахраддин Гадиров, член Отделения, вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев, члены бюро, заведующие соответствующих научных учреждений, ученые секретари и сотрудники.
Открыв заседание, академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Гадиров ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
В рамках заседания был рассмотрен вопрос изменения структуры Научного совета Института нефти и газа.
Затем в Президиум было подано ходатайство об одобрении кандидатуры доктора философии по геологи-минералогическим наукам Алии Бабазаде на замещение места заведующего отделом Палеонтологии и стратиграфии Института геологии и геофизики НАНА.
На мероприятии были обсуждены работы, представленные сотрудниками Института геологии и геофизики, и было принято соответствующее решение.
Следующим вопросом на повестке дня было Распоряжение Президента Азербайджанской Республики об утверждении «Государственной программы по развитию услуг дистанционного наблюдения за поверхностью Земли посредством спутника в Азербайджанской Республике на 2019-2022 годы». Было отмечено, что в связи с этим распоряжением перед академией поставлен ряд задач.