Yer Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, büro üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri və aidiyyəti üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə ilk olaraq AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi məsələsinə baxılıb. Bölmə müzakirədən sonra müvafiq qərar qəbul edib.
Sonra geologiya-minerologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aliyə Babazadənin AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun Paleontologiya və stratiqrafiya şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təsdiq olunması ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşlarının nəşr üçün təqdim etdikləri əsərlərin müzakirəsi aparılıb, müvafiq qərar qəbul olunub.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ "Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı" ilə bağlı olub. Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin sözügedən Dövlət Proqramının təsdiq edilməsi haqqında 15 noyabr 2018-ci il tarixində Sərəncam imzaladığını xatırladan AMEA-nın elmi katibi Sadıx Nəbiyev  bildirib ki, sənədə əsasən akademiya qarşısında bir sıra vəzifələr qoyulub. Müzakirədən sonra məsələ ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib, elmi müəssisələrə təkliflər hazırlamaq tapşırılıb.

ANAS Division of Earth Sciences held next meeting on Decenber 22.
The meeting attended by Academician-Secretary of ANAS Division of Earth Sciences, corresponding member of ANAS Fakhraddin Gadirov, member of the Division, Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, bureau members, heads of relevant scientific institutions, Academic Secretaries and staff.
The meeting was opened by Academician-Secretary of the Division, academician Fakhraddin Gadirov.
The meeting considered the issue on changing the structure of the Scientific Council of the Institute of Oil and Gas.
Then, a petition was submitted to the Presidium for approval of the candidacy of Ph.D in Geology and Mineralogy sciences Aliya Babazadeh to fill the position of the head of the Department of Paleontology and Stratigraphy of the ANAS Institute of Geology and Geophysics.
At the event, were discussed the papers presented by the staff of the Institute of Geology and Geophysics.
The next issue on the agenda was the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the approval of the “State Program for the Development of Remote Monitoring Services over the Earth’s Surface via Satellite in the Republic of Azerbaijan for 2019-2022”. It was noted that, in connection with this order a number of tasks were set before the Academy.