“Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” jurnalı “Web of Science Azerbaijan-2018” mükafatına layiq görülüb
Dekabrın 5-də Təhsil Nazirliyi ilə “Clarivate Analytics” arasında əməkdaşlığın yeni mərhələsinə həsr olunmuş mərasim keçirilib.
Tədbirdə “Clarivate Analytics” tərəfindən “2015-2018-ci illərdə “Web of Science” elmi bazasında Azərbaycan ali təhsil müəssisələri: nəticə və perspektivlər” adlı təqdimat olub və “Web of Science Azerbaijan-2018” mükafatları təqdim edilib.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin və AMEA-nın dəstəyi ilə BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunda buraxılan “Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” (”Applied and Computational Mathematics”) jurnalı “Web of Science Azerbaijan-2018” mükafatına layiq görülüb.
Mükafat jurnalın baş redaktoru, Bakı Dövlət Universiteti Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyevə təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 2002-ci ildən buraxılan “Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” jurnalı Azərbaycanın elm tarixində ilk və yeganə elmi nəşr olaraq 2008-ci ildə “Thomson Reuters” agentliyinin (indiki “Clarivate Analytics”) genişləndirilmiş siyahısına daxil edilib. Jurnal 2010-cu ildən impakt faktor (keyfiyyət dərəcəsi) alıb.  “Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” “Web of Science” təşkilatının yeganə impakt faktorlu Azərbaycan elmi jurnalıdır.
Jurnal dünyada tətbiqi riyaziyyat, yüksək texnologiyalar sahəsi üzrə yer alan 252 beynəlxalq nəşr arasında 19-cu, Avropa İttifaqında 4-cü, keçmiş sovet ölkələri sırasında isə 1-ci yerdədir. Beynəlxalq elmi jurnalının redaksiya heyətinə dünyanın 18 ölkəsindən 32 görkəmli alim daxildir.

Журнал ««Прикладная и вычислительная математика» удостоен награды «Web of Science Azerbaijan-2018»
5 декабря в Министерстве образования состоялась церемония, посвященная новому этапу сотрудничества между министерством и компанией «Clarivate Analytics».
В рамках мероприятия была продемонстрирована презентация, подготовленная компанией «Clarivate Analytics», под названием «Азербайджанские вузы в научной базе «Web of Science» в 2015-2018 гг.: результаты и перспективы» и состоялась церемония вручения наград «Web of Science Azerbaijan-2018».
Журнал ”Applied and Computational Mathematics” («Прикладная и вычислительная математика») Научно-исследовательского института прикладной математики БГУ, НАНА и Министерства связи и информационных технологий удостоен награды «Web of Science Azerbaijan-2018», которая была вручена главному редактору журнала, директору Научно-исследовательского института прикладной математики БГУ, академику Фикрату Алиеву.
Журнал “Applied and Computational Mathematics” был основан в 2002-м году. Учредителями являются Национальная Академия Наук Азербайджана, Министерство Связи и Информационных Технологий и НИИ Прикладной Математики при Бакинском Государственном Университете. В 2008 году журнал попал в Science Citation Index Expanded лист, а в 2010 году впервые в истории азербайджанской науки получил импакт –фактор 0.663 согласно годовому отчету Journal Citation Reports®, Thomson Reuters.
Издание является 19 среди 252 международных публикаций в области прикладной математики, высоких технологий, четвертый в Европейском союзе и первым среди стран бывшего Советского Союза. Редакционный состав Международного научного журнала включает в себя 32 выдающихся ученых из 18 стран мира.