“Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” jurnalı “Web of Science Azerbaijan-2018” mükafatına layiq görülüb
Dekabrın 5-də Təhsil Nazirliyi ilə “Clarivate Analytics” arasında əməkdaşlığın yeni mərhələsinə həsr olunmuş mərasim keçirilib.
Tədbirdə “Clarivate Analytics” tərəfindən “2015-2018-ci illərdə “Web of Science” elmi bazasında Azərbaycan ali təhsil müəssisələri: nəticə və perspektivlər” adlı təqdimat olub və “Web of Science Azerbaijan-2018” mükafatları təqdim edilib.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin və AMEA-nın dəstəyi ilə BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunda buraxılan “Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” (”Applied and Computational Mathematics”) jurnalı “Web of Science Azerbaijan-2018” mükafatına layiq görülüb.
Mükafat jurnalın baş redaktoru, Bakı Dövlət Universiteti Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyevə təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 2002-ci ildən buraxılan “Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” jurnalı Azərbaycanın elm tarixində ilk və yeganə elmi nəşr olaraq 2008-ci ildə “Thomson Reuters” agentliyinin (indiki “Clarivate Analytics”) genişləndirilmiş siyahısına daxil edilib. Jurnal 2010-cu ildən impakt faktor (keyfiyyət dərəcəsi) alıb.  “Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” “Web of Science” təşkilatının yeganə impakt faktorlu Azərbaycan elmi jurnalıdır.
Jurnal dünyada tətbiqi riyaziyyat, yüksək texnologiyalar sahəsi üzrə yer alan 252 beynəlxalq nəşr arasında 19-cu, Avropa İttifaqında 4-cü, keçmiş sovet ölkələri sırasında isə 1-ci yerdədir. Beynəlxalq elmi jurnalının redaksiya heyətinə dünyanın 18 ölkəsindən 32 görkəmli alim daxildir.

A ceremony dedicated to the new stage of cooperation between the Ministry of Education and “Clarivate Analytics” was held on December 5.
The event represented "Azerbaijan Higher Education Institutions: Results and Perspectives" in the Web of Science in 2015-2018, and the "Web of Science Azerbaijan-2018" awards.
“Applied and Computational Mathematics” journal, awarded with the “Web of Science Azerbaijan-2018”, was supported by the Ministry of Transport, Communication and High Technologies and National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan at the Applied Mathematics Scientific Research Institute of BSU.
The award was presented to the editor-in-chief of the journal, the director of the Baku State University (BSU) Applied Mathematical Scientific Research Institute, academician Fikrat Aliyev.
Note that, since 2002, the "Applied and Computational Mathematics" journal has been included in the expanded list of Thomson Reuters Agency (now Clarivate Analytics), the first and only scientific publication in Azerbaijan's science history. The journal has received impact factor (quality) since 2010. "Applied and Computational Mathematics" is the only impetus Azerbaijani scientific journal of "Web of Science".
The journal is the 19th among 252 international publications in the field of applied mathematics, high technologies, 4th in the European Union, and the 1st among the former Soviet countries. Editorial staff of the International Scientific journal includes 32 prominent scientists from 18 countries.