AMEA-nın Əsas binasında Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Azərbaycan folklorunun ilk nəzəriyyəçilərindən biri - Əmin Abid" mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbir görkəmli tənqidçi, ədəbiyyatşünas, folklorşünas Əmin Abidin anadan olmasının 120 illik yubileyinə həsr edilib.
Konfransda AMEA-nın Folklor, Ədəbiyyat, Arxeologiya və Etnoqrafiya institutlarının əməkdaşları, respublikanın ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbə kollektivi, doktorant və dissertantlar, o cümlədən KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov açaraq zəngin elmi və bədii irsə malik Əmin Abidin apardığı sistemli tədqiqatların ölkəmizdə folklorşünaslığın inkişafına təkan verdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Ə.Abid "Kitabi Dədə Qorqud", "Oğuznamə" kimi qədim oğuz eposlarının, o cümlədən Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, bayatı janrı, heca vəzni ilə bağlı ciddi araşdırmaların müəllifidir.
M.İmanov alimin Azərbaycan folklorşünaslığının 1920-1930-cu illər dövrünün öyrənilməsi istiqamətində böyük rolu olduğunu, məqalələrində bayatılar, heca vəzni, aşıq şeirinin şəkilləri, türk xalqlarında yeddi hecalı şeirin törəmə tiplərini tədqiq etdiyini vurğulayıb.
O, Əmin Abidin şifahi xalq ədəbiyyatımızın nümunələrini ümumtürk və dünya folkloru kontekstində ərəb, fars, türk, uyğur, qazax, tatar və türkmən mənbələrindən araşdırdığını diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, alimin Azərbaycan ədəbiyyatının qədim dövrlərdən başlayıb mərhələlər üzrə öyrənilməsinin düzgün dövrləşdirilməsini apardığını bildirib.
Ə.Abidin SSRİ dövründə öz fikirlərini çəkinmədən ifadə etdiyini deyən institut direktoru ədibin 1938-ci ildə həbs edilərək güllələndiyini, əsərlərinin qadağan edildiyini, ölkəmizin müstəqillik əldə etdikdən sonra şeirlərinin, məqalələrinin təkrar çap olunduğunu söyləyib.
Muxtar İmanov, həmçinin Folklor İnstitutu tərəfindən 2016-cı ildə “Əmin Abid. Azərbaycan Türklərinin ədəbiyyatı tarixi” kitabının nəşr olunduğunu, alimin məqalələrinin vəsaitdə işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Respublika konfransında filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Səhər Orucovanın "Əmin Abid yaradıcılığında folklor", filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Məmməd Əliyevin "Lirik folklorumuzun öyrənilməsində Əmin Abidin rolu", filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Bədirxan Əhmədlinin "Əmin Abidin ədəbiyyat tarixçiliyində çağdaş bədii düşüncə meyarları", filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Ədalət Tahirzadənin "Yeddi yüz tələbədən biri" və etnoqrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəliyəddin Xəlillinin "Əmin Abid tədqiqat metodunda tarix və ədəbiyyat mənəvi-sosial yaddaşın vahid strukturu kimi" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В НАНА отметили 120-летие выдающегося ученого Амина Абида
В Главном здании НАНА при организации Института фольклора состоялась Республиканская научная конференция «Один из первых теоретиков азербайджанского фольклора - Амин Абид», посвященная 120-летию выдающегося критика, литературоведа, фольклориста Амина Абида.
В конференции приняли участие сотрудники институтов Фольклора, Литературы, Археологии и этнографии НАНА, преподаватели и студенты высших учебных заведений республики, докторанты и диссертанты, а также представители СМИ.
В своей вступительной речи директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов сказал, что систематическое изучение Амином Абидом богатого научного и художественного наследия, способствовало развитию фольклора в нашей стране. Он отметил, что А. Абид является автором анализа ряда древних огузских эпосов, таких как «Китаби Деде Коркуд», «Огузнаме», а также истории азербайджанской литературы, жанра баяты.
М.Иманов подчеркнул, что ученый сыграл большую роль в изучении истории азербайджанского фольклора в 1920–1930-е годы. Амин Абид изучал литературу Азербайджана не в региональных рамках, а в контексте всего тюркского языка и литературы.
Директор института сообщил, что писатель был арестован и расстрелян в 1938 году, его работы были запрещены, а его статьи были перепечатаны после того, как наша страна приобрела независимость. Директор института довел до сведения, что в 2016 году вышла в свет книга «Амин Абид. История литературы азербайджанских тюрков».
В ходе конференции были заслушаны доклады доктор наук по филологии, профессора Сехер Оруджевой на тему «Фольклор в творчестве Амина Абида», доктора наук по филологии, профессора Мамеда Алиева - «Роль Амина Абида в изучении лирического фольклора», доктор наук по филологии, профессора Бедирхана Ахмедли - «Критерии современного художественного мышления Амина Абида в истории литературы», доктора наук по филологии, профессора Адалета Тахирзаде «Один из 700 учеников» и доктора философии по этнографии Халиаддина Халлили «В методике изучения Амина Абида история и литература как единая структура морально - социальной памяти».