AMEA-nın Əsas binasında Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Azərbaycan folklorunun ilk nəzəriyyəçilərindən biri - Əmin Abid" mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbir görkəmli tənqidçi, ədəbiyyatşünas, folklorşünas Əmin Abidin anadan olmasının 120 illik yubileyinə həsr edilib.
Konfransda AMEA-nın Folklor, Ədəbiyyat, Arxeologiya və Etnoqrafiya institutlarının əməkdaşları, respublikanın ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbə kollektivi, doktorant və dissertantlar, o cümlədən KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov açaraq zəngin elmi və bədii irsə malik Əmin Abidin apardığı sistemli tədqiqatların ölkəmizdə folklorşünaslığın inkişafına təkan verdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Ə.Abid "Kitabi Dədə Qorqud", "Oğuznamə" kimi qədim oğuz eposlarının, o cümlədən Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, bayatı janrı, heca vəzni ilə bağlı ciddi araşdırmaların müəllifidir.
M.İmanov alimin Azərbaycan folklorşünaslığının 1920-1930-cu illər dövrünün öyrənilməsi istiqamətində böyük rolu olduğunu, məqalələrində bayatılar, heca vəzni, aşıq şeirinin şəkilləri, türk xalqlarında yeddi hecalı şeirin törəmə tiplərini tədqiq etdiyini vurğulayıb.
O, Əmin Abidin şifahi xalq ədəbiyyatımızın nümunələrini ümumtürk və dünya folkloru kontekstində ərəb, fars, türk, uyğur, qazax, tatar və türkmən mənbələrindən araşdırdığını diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, alimin Azərbaycan ədəbiyyatının qədim dövrlərdən başlayıb mərhələlər üzrə öyrənilməsinin düzgün dövrləşdirilməsini apardığını bildirib.
Ə.Abidin SSRİ dövründə öz fikirlərini çəkinmədən ifadə etdiyini deyən institut direktoru ədibin 1938-ci ildə həbs edilərək güllələndiyini, əsərlərinin qadağan edildiyini, ölkəmizin müstəqillik əldə etdikdən sonra şeirlərinin, məqalələrinin təkrar çap olunduğunu söyləyib.
Muxtar İmanov, həmçinin Folklor İnstitutu tərəfindən 2016-cı ildə “Əmin Abid. Azərbaycan Türklərinin ədəbiyyatı tarixi” kitabının nəşr olunduğunu, alimin məqalələrinin vəsaitdə işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Respublika konfransında filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Səhər Orucovanın "Əmin Abid yaradıcılığında folklor", filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Məmməd Əliyevin "Lirik folklorumuzun öyrənilməsində Əmin Abidin rolu", filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Bədirxan Əhmədlinin "Əmin Abidin ədəbiyyat tarixçiliyində çağdaş bədii düşüncə meyarları", filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Ədalət Tahirzadənin "Yeddi yüz tələbədən biri" və etnoqrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəliyəddin Xəlillinin "Əmin Abid tədqiqat metodunda tarix və ədəbiyyat mənəvi-sosial yaddaşın vahid strukturu kimi" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

ANAS held the 120th anniversary of the outstanding scientist Amin Abid
ANAS Institute of Folklore held Republican Scientific Conference "One of the First Theorists of Azerbaijani Folklore - Amin Abid" dedicated to the 120th anniversary of the outstanding theorist, literary critic Amin Abid at ANAS main building.
The conference was attended by employees of the institutes of Folklore, Literature, Archeology and Ethnography of ANAS, teachers and students of higher educational institutions of the republic, doctoral students and dissertates, as well as mass media.
Director of the Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov opened the conference and told about Amin Abid’s systematic study of the rich scientific and artistic heritage contributed to the development of folklore in our country.
He noted that, A.Abid is the author of an analysis of a number of ancient Oguz epics, such as “Kitabi Dede Gorkud”, “Oguzname”, as well as the history of Azerbaijani literature, the Bayati genre.
M.Imanov stressed that, the scientist has played the big role in the study of the history of Azerbaijani folklore in the 1920–1930s.
Amin Abid studied the literature of Azerbaijan not in the regional framework, but in the context of the entire Turkic language and literature.
Director of the institute noted that, the writer was arrested and executed in 1938, his works were banned, and his articles were reprinted after the country achieved independence. Director of the Institute informed that, in 2016 the book “Amin Abid. Literature History of Azerbaijani Turks“.
During the conference, were delivered papers by Ph.D in Philology, Professor Sehar Orujova on “Folklore in Amin Abid’s works”, Doctor in Philology, Professor Mammad Aliyev on “Amin Abid’s role in the study of lyrical folklore”,
Doctor in Philology, Professor Bedirkhan Ahmmadli on “Criteria of Amin Abid’s Modern Artistic Thinking in the History of Literature”, Doctor in Philology, Professor Adalat Tahirzadeh "One of 700 students" and PhD in Ethnography Khalilli Khalieddin on "History and literature as a single structure of moral and social memory in the methodology of studying by Amin Abid".