Tarix İnstitutunda İrəvan xanları nəslinin nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
Avqustun 19-da AMEA-nın Tarix İnstitutunda İrəvan xanları nəslinin nümayəndəsi Əmir Əli Sərdari İrəvani ilə görüş keçirilib.
Qeyd edək ki, Əmir Əli Sərdari İrəvani İrəvan xanları Hüseynəli xan və Məhəmməd xanın nəslindəndir. O, hazırda Almaniyada yaşayır.
Görüşdə Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov qonağa müəssisədə aparılan elmi araşdırmalarla bağlı ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, institut ermənilərin işğalçılıq siyasətinə qarşı informasiya müharibəsində aparıcı rol oynayır. Azərbaycan tarixinin saxtalaşdırılmış səhifələri alimlər tərəfindən yenidən yazılır və müxtəlif tarixi dövrlərdə itirilmiş torpaqlarımızın tarixi araşdırılır.
Akademik Y.Mahmudov Tarix İnstitutunun nəşrləri olan “Qarabağ: real tarix, faktlar, sənədlər”, “Naxçıvan: tarixi və abidələri”, “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kimi kitabların müxtəlif dünya dillərinə tərcümə olunaraq xarici ölkələrdə yayıldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 2012-ci ildə ölkə başçısının müvafiq sərəncamı ilə Qarabağ, Naxçıvan və İrəvan xanlığının tarixinə dair silsilə əsərlərinə görə institutun 13 əməkdaşına Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı verilib.
Görüşdə İrəvan xanları nəslinə mənsub olan ailələr, onların ayrı-ayrı nümayəndələri haqqında məlumatların toplanılması və elmi dövriyyəyə gətirilməsi ilə bağlı razılıq əldə olunub.

ANAS Institute of History held a meeting with the representative of the Iravan Khans
ANAS Institute of History held a meeting with Amir Ali Sardari Iravani, representative of the Iravan Khans on August 19.
Amir Ali Sardari Iravani is one of the descendants of Iravan Khans Huseynali Khan and Muhammad Khan. He currently lives in Germany.
First, Director of the Institute, academician Yaqub Mahmudov informed the guest about the scientific researches are carried out at the Institute. According to him, the institute plays a leading role in the information war against the Armenian occupation policy. Falsified pages of Azerbaijani history have been rewritten by scientists, and the history of our lost lands in different historical periods is investigated.
The books published by ANAS Institute of History: "Karabakh: real history, facts, documents", "Nakhchivan: history and monuments", "Iravan Khanate: Russian occupation and the resettlement of Armenians to the lands of Northern Azerbaijan" have been translated into different languages and distributed abroad.
He noted that, in 2012, by Order of AR President 13 employees of the Institute were awarded the State Prize of the Republic of Azerbaijan for their works devoted to the history of Karabakh, Nakhchivan and Iravan Khanate.
At the meeting, it was agreed to collect information about the families of Iravan Khans and their individual representatives and to bring them into scientific circulation.