Akademik Ənvər Nəhmədovu 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Avqustun 24-də tanınmış fizikaçı alim, AMEA Fizika İnstitutunun laboratoriya müdiri, Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının Fizika fakültəsinin dekanı, akademik Ənvər Pirverdi oğlu Nəhmədovun 60 yaşı tamam olur.
Ənvər Nəhmədov 24 avqust 1959-cu ildə Bakı şəhərində anadan olub. O, 1981-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsini qırmızı diplomla bitirib. Elə həmin il sentyabrın 1-də təyinatla AMEA-nın Fizika İnstitutunda akademik Firudin Həşimzadənin rəhbərlik etdiyi laboratoriyada əmək fəaliyyətinə başlayıb. 1982-84-cü illərdə SSRİ Elmlər Akademiyasının Leninqrad şəhərində yerləşən A.F.İoffe adına Fizika-Texnika İnstitutunda təcübə keçib.
O, 1988-ci ildə “Güclü anizotropik açıq Fermi səthi olan sistemlərdə zəif lokalizasiya effektləri” mövzusunda namizədlik, 2012-ci ildə “Aşağı ölçülü sistemlərdə korrelyasiya ve aşqar effektləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2017-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Alimin nanostrukturlar fizikasında mezoskopik fluktuasiyalar və mis-oksid tərkibli keramikalarda yüksək temperaturlu ifrat keçiricilik effektlərinə dair araşdırmaları Amerika və Avropanın nüfuzlu jurnallarında dərc olunub.
Akademik Ə.Nəhmədov elmi yaradıcılığı ilə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olur. O, Türkiyə və Almaniyanın universitetlərində tələbələrə mühazirə və aspirantlara ixtisas dərsləri verib. Alimin pedaqoji fəaliyyətində elmi kadrların hazırlığı böyük yer tutur. Onun elmi rəhbərliyi ilə fizika elmləri üzrə fəlsəfə və elmlər doktorları hazırlanıb.
1991-ci ildə Türkiyənin Marmara Universitetində, 1992-ci ilin sonundan isə İstanbul Texnik Universitetində dəvətli professor kimi çalışan alim ingilis və türk dillərində bakalavr, magistr və aspirantlara dərs deyib. O, 1999-cu ildə Almanyanın Würzburg Universitetinə, 2001-ci ildə isə Max-Planck İnstitutuna dəvət olunub və Drezden şəhərində yerləşən Kompleks Sistemlərin Fizikası İnstitutunda professor P.Fuldenin qrupunda işləyib.
2002-ci ildə Saksoniyanın Chemnitz Texnik Universitetində işə başlayan Ə.Nəhmədov Drezden şəhərində MOSFET diodlarının dəlinmə mexanizmini öyrənmək üçün icra qrupu yaradıb.
2015-ci ildə Azərbaycana dönən alim hazırda AMEA Fizika İnstitutunda Kondensə olunmuş hallar və kvant fazaları laboratoriyasına rəhbərlik edir. Eyni zamanda o, 2016-cı ildən M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının Fizika fakültəsində dekan vəzifəsində çalışır.
Ə.Nəhmədov 90-a yaxın elmi məqalə, o cümlədən “Aşağı ölçülü sistemlərdə aşqar və korrelyasiya effektləri” kitabının müəllifidir.
Nano-strukturlar fizikası, ifrat keçiricilik nəzəriyyəsi, nizamsız yarımkeçiricilərdə Anderson lokalizasiyası, ab-initio DFT hesablamaları, spintronika və topoloji dielektriklər kimi elmi araşdırmalar Ə.Nəhmədovun tədqiqatlarının əsas istiqamətləridir.
O, çoxlu sayda beynəlxalq konfrans, simpozium və konqreslərdə məruzələrlə çıxış edərək Azərbaycan elmini təmsil edib.
Görkəmli fizikaçı alimi 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi və pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Congratulations to academician Anvar Nahmedov on his 60th anniversary!
Anvar Pirverdi oglu Nahmedov is a well-known physicist, head of the Laboratory of the Institute of Physics of the Academy of Sciences, Dean of the Faculty of Physics of the Baku branch of Moscow State University.
Anvar Nahmedov was born on August 24, 1959 in Baku. He graduated from the Faculty of Physics of the Azerbaijan State University in 1981. On September 1 of the same year he began his career at the Institute of Physics of ANAS in the laboratory headed by Academician Firudin Hashimzade. In 1982-84 he passed training at the Institute of Physics and Technology named after A.F.Ioffe, Leningrad, USSR Academy of Sciences.
In 1988 he defended PhD and in 2012 doctoral dissertation . In 2014 he was elected a correspondent member of ANAS, and in 2017 an active member.
The scientist's research on mesoscopic fluctuations in nanostructured physics and high-temperature superconducting effects in copper-oxide ceramics has been published in influential American and European journals.
Academician A.Nahmedov is engaged in pedagogical activity in addition to his scientific activity. He has lectured at undergraduate and postgraduate courses at universities in Turkey and Germany. Training of scientific personnel plays a great role in the pedagogical activity of the scientist. Under his scientific management, doctors of philosophy and sciences in physical sciences were trained.
The scientist currently heads Laboratory at the Institute of Physics of ANAS. At the same time, he has been working as a dean at the Faculty of Physics at the Baku branch of Moscow State University named after M.V.Lomonosov since 2016.
A.Nahmedov is the author of more than 90 scientific articles, including "Additive and Correlation Effects in Low-Dimension Systems".
The main directions of scientific researches of A.Nahmedov's research are the physics of nano structures, the theory of extreme conductivity, Anderson localization in irregular semiconductors, ab-initio DFT calculations, spintronic and topological dielectrics.
He has represented Azerbaijan science by delivering speeches at numerous international conferences, symposiums and congresses.
Congratulations to a prominent physicist on his 60th anniversary, we wish him good health, success in his scientific and pedagogical activities!