Tarix İnstitutu Bolqarıstanın Şumen Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
Görüşdə B.Qeorqiyev Şumen Universitetinin institutla elmi əməkdaşlıq əlaqələri qurmaq istədiyini bildirib.
Yaqub Mahmudov isə öz növbəsində ölkələrimiz və xalqlarımız arasında tarixi yaxınlıq olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra iki qurum arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması barədə razılıq əldə olunub. Razılığa əsasən, birgə kitablar çap ediləcək və elmi konfranslar keçiriləcək. Bundan əlavə, Tarix İnstitutu və Şumen Universitetində Azərbaycan-Bolqarıstan əlaqələri tarixini araşdıran mərkəzlərin yaradılması qərara alınıb. Bu mərkəzlərdə iki ölkə arasındakı əlaqələrin tarixi qədimdən müasir dövrədək, o cümlədən Bolqarıstanın erkən orta əsrlər tarixi və Bulqar türk dövlətinin türk dünyasındakı yeri araşdırılacaq.
Sonda institutun rus dilindəki nəşrləri - “Azərbaycan: qısa dövlətçilik tarixi”, “Real tarix və “Böyük Ermənistan” uydurması”, “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “1918-1920-ci illərdə Azərbaycanın türk-müsəlman əhalisinin soyqırımı” və “Azərbaycan xalqının İrəvan və ətrafındakı torpaqlara tarixi varislik hüququ bərpa olunmalıdır” qonağa hədiyyə olunub.

Институт истории будет сотрудничать с болгарским университетом
Директор Института истории НАНА, академик Ягуб Махмудов встретился с профессором Шуменского университета имени епископа Константина Преславского, доктором исторических наук Бисером Горгиевым.
В ходе встречи Б. Георгиев заявил о намерениях налаживания научных связей с Институтом истории. В свою очередь Я. Махмудов подчеркнул историческую близость между нашими странами и народами.
Позднее между двумя структурами было подписано соглашение о сотрудничестве. В соответствии с соглашением будут изданы совместные книги и проведены научные конференции. Кроме того, было принято решение создать центры по изучению истории азербайджано-болгарских отношений при Институте истории и Шуменском университете. Эти центры будут изучать историю отношений между двумя странами с древних времен до наших дней, в том числе историю раннего средневековья Болгарии и место Булгарского тюркского государства в тюркском мире.
В конце гостю были преподнесены в дар книги института на русском языке: «Азербайджан: краткая история государственности», «Реальная история и вымысел о «Великой Армении», «Иреванское ханство: российская оккупация и переселение армян в Северный Азербайджан», «Геноцид тюрко-мусульманского населения Азербайджана 1918–1920 годов» и «Право азербайджанского народа на наследование земель в Ереване и вокруг него должно быть восстановлено».