Tarix İnstitutu Bolqarıstanın Şumen Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
Görüşdə B.Qeorqiyev Şumen Universitetinin institutla elmi əməkdaşlıq əlaqələri qurmaq istədiyini bildirib.
Yaqub Mahmudov isə öz növbəsində ölkələrimiz və xalqlarımız arasında tarixi yaxınlıq olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra iki qurum arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması barədə razılıq əldə olunub. Razılığa əsasən, birgə kitablar çap ediləcək və elmi konfranslar keçiriləcək. Bundan əlavə, Tarix İnstitutu və Şumen Universitetində Azərbaycan-Bolqarıstan əlaqələri tarixini araşdıran mərkəzlərin yaradılması qərara alınıb. Bu mərkəzlərdə iki ölkə arasındakı əlaqələrin tarixi qədimdən müasir dövrədək, o cümlədən Bolqarıstanın erkən orta əsrlər tarixi və Bulqar türk dövlətinin türk dünyasındakı yeri araşdırılacaq.
Sonda institutun rus dilindəki nəşrləri - “Azərbaycan: qısa dövlətçilik tarixi”, “Real tarix və “Böyük Ermənistan” uydurması”, “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “1918-1920-ci illərdə Azərbaycanın türk-müsəlman əhalisinin soyqırımı” və “Azərbaycan xalqının İrəvan və ətrafındakı torpaqlara tarixi varislik hüququ bərpa olunmalıdır” qonağa hədiyyə olunub.

Institute of History will collaborate with Bulgarian University
Director of the Institute of History of ANAS, academician Yagub Mahmudov met with a professor at Shumen University named after Bishop Konstantin Preslavsky, Dr. History Biser Gorgiev.
In a meeting, B. Georgiev announced his intention to establish scientific ties with the Institute of History. In turn, Y. Mahmudov emphasized the historical proximity between our countries and peoples.
Later, a cooperation agreement was signed between the two structures. In accordance with the agreement, joint books and scientific conferences will be published. In addition, it was decided to create centers for the study of the history of Azerbaijani-Bulgarian relations at the Institute of History and Shumen University. These centers will study the history of relations between the two countries from ancient times to the present day, including the history of the early Middle Ages of Bulgaria and the place of the Bulgarian Turkic state in the Turkic world.
Finally, the guest was presented the Institute’s books in Russian: “Azerbaijan: A Brief History of Statehood”, “The Real History and Fiction of “Great Armenia”, “Iravan Khanate: Russian Occupation and the Relocation of Armenians to Northern Azerbaijan”, “The Turkic Genocide” Muslim population of Azerbaijan 1918-1920” and “The right of the Azerbaijani people to inherit lands in and around Yerevan should be restored.”