Gəncə Bölməsində Gürcüstanın baş konsulu ilə görüş keçirilib
AMEA-nın Gəncə Bölməsində Gürcüstanın Gəncəyə yeni təyin edilmiş Baş konsulu Nikoloz İaşvili ilə görüş keçirilib.
Qonağı salamlayan bölmənin sədri, akademik Fuad Əliyev Azərbaycanın ikinci sənaye və mədəniyyət mərkəzində konsul kimi fəaliyyətə başlaması münasibətilə onu təbrik edib, diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
F.Əliyev gürcüstanlı diplomata Gəncə Bölməsinin strukturu və fəaliyyəti, qədim şəhərin müasir elmi potensialı, ölkələrimiz arasında davam edən elmi əlaqələr barədə ətraflı məlumat verib.
Gəncənin əsrlər boyu elm və mədəniyyət mərkəzi kimi inkişaf etdiyini vurğulayan Fuad Əliyev bildirib ki, şəhərdəki qədim tarixi abidələr və çoxsaylı muzeylər turizm əlaqələrinin genişləndirilməsinə şərait yaradır. O, AMEA-nın Gəncə Bölməsində son illərdə əldə edilmiş əsas elmi nailiyyətləri diqqətə çatdırıb, aparılan fundamental tədqiqatlar, ictimai və humanitar elmlər sahəsində qazanılmış uğurlardan danışıb. Həmçinin Gəncədə aparılan arxeoloji tədqiqatlarda gürcü alimlərinin də iştirakının vacibliyi vurğulanıb.
Akademik F.Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinin məhz Tiflisdə elan edilməsini ölkələrimiz arasında dostluğun bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib, həmin tarixi hadisənin daha geniş və hərtərəfli araşdırılmasına ehtiyac duyulduğunu bildirib.
Gürcüstanın Gəncədəki Baş konsulu Nikoloz İaşvili fəaliyyətə başlamasından cəmi üç ay keçməsinə baxmayaraq, Azərbaycan və Gəncə haqqında zəngin məlumata malik olduğunu deyib. O, ölkələrimiz arasında geniş dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin olduğunu söyləyərək, gələcək fəaliyyətinin əsas istiqamətini bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinə yönəldəcəyini bildirib.
Elmi əlaqələrin də əhəmiyyətini vurğulayan diplomat beynəlxalq konfranslarda, simpozium və digər elmi tədbirlərdə gürcüstanlı alimlərin daha yaxından iştirakında maraqlı olduğunu söyləyib, qarşılıqlı əməkdaşlığın səmərəli nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.

В Гянджинском отделении прошла встреча с генеральным консулом Грузии
В Гянджинском отделении НАНА состоялась встреча с новоназначенным генеральным консулом Грузии в Гяндже Николозом Иашвили.
Председатель отделения, академик Фуад Алиев, приветствуя гостя, поздравил его с назначением на должность консула во Втором промышленном и культурном центре Азербайджана и пожелал ему успехов в его дипломатической карьере.
Ф.Алиев проинформировал грузинского дипломата о структуре и деятельности Гянджинского отделения, современном научном потенциале древнего города и продолжающихся научных связях между нашими странами.
Подчеркнув, что Гянджа на протяжении веков развивается как центр науки и культуры, Фуад Алиев сказал, что древние исторические памятники и многочисленные музеи в городе способствуют расширению туристических связей. Он рассказал об основных научных достижениях НАНА в Гянджинском отделении за последние годы и рассказал о фундаментальных исследованиях и успехах в области социальных и гуманитарных наук. Была подчеркнута важность участия грузинских ученых в археологических исследованиях в Гяндже.
Академик Ф.Алиев назвал провозглашение независимого азербайджанского государства в Тбилиси явным примером дружбы между двумя странами и отметил необходимость более широкого и всестороннего изучения этого исторического события.
Генеральный консул Грузии в Гяндже Николоз Яшвили сказал, что у него есть обширная информация об Азербайджане и Гяндже, несмотря на то, что с момента его назначения прошло всего три месяца. Он сказал, что между двумя странами существуют обширные дружеские и сотруднические связи, и сказал, что основным направлением их будущей деятельности будет дальнейшее развитие этих отношений.
Подчеркнув важность научных связей, дипломат заявил, что заинтересован в более тесном участии грузинских ученых в международных конференциях, симпозиумах и других научных мероприятиях, и выразил уверенность в том, что взаимовыгодное сотрудничество принесет результаты.